KFC Germania, beneficiar al spotului filmat în Turnul Chindiei care a generat reacţia vehementă a primarului oraşului Târgovişte, cere scuze locuitorilor oraşului şi spune că filmul s-a dorit a fi provocator şi în niciun fel ofensator pentru oraş sau pentru români. Reprezentanţii companiei spun că au ales cu bună ştiinţă turnul din Târgovişte, ştiind că este unul dintre cele mai frumoase din Europa.
"Nu ne-am imaginat niciodată că vom aduce ofense locuitorilor din Târgovişte şi dorim să le cerem scuze pentru că am făcut-o', este mesajul KFC Germania, conform unui comunicat de presă.
Compania explică faptul că pentru campania publicitară “Das glaub’ ich jetzt nicht!” („Nu-mi vine să cred!”) a fost filmată o reclamă TV în oraşul Târgovişte din România, pentru a fi ulterior difuzată doar în Germania.
"Din păcate, acest spot a ofensat şi a creat nemulţumiri în rândul oficialilor oraşului şi locuitorilor din Târgovişte. Ne pare rău pentru acest lucru şi regretăm situaţia creată. În niciun moment nu ne-am dorit să denigrăm oraşul Târgovişte sau România. Din contră: Am ales cu bună ştiinţă Târgovişte ca locaţie pentru a filma reclama deoarece oraşul se mândreşte cu unul dintre cele mai frumoase turnuri din Europa. În plus, echipa de producţie a filmat în trecut, de mai multe ori, în diverse locuri din România, pentru că este o ţară apreciată de directorii artistici atât pentru locaţiile sale fantastice de filmare, cât şi pentru echipele locale de producţie cu experienţă în domeniu", îşi argumentează alegerea oraşului Târgovişte cei de la KFC.
Ei relatează că ideea spotului a fost "nebunia", în linie cu motto-ul campaniei "Nu-mi vine să cred!", dorind să prezinte "o situaţie exagerată, absurdă, cum ar fi un bărbat gol sărind într-o găleată mică".
"Conceptul a fost să atragem atenţia asupra preţului absurd de mic al ofertei noastre. Spotul are menirea de a fi la fel de provocator ca şi preţul, doar pentru consumatorii germani, dar în niciun fel ofensator pentru oraşul Târgovişte, locuitorii acestuia sau poporul român. Îi rugăm pe locuitorii din Târgovişte să ne accepte scuzele", transmit reprezentanţii KFC Germania.
Primarul municipiului Târgovişte, Daniel Stan, a ameninţat, într-o scrisoare deschisă adresată KFC, că va da în judecată compania, după ce aceasta a filmat în Turnul Chindiei un clip publicitar în care apare un bărbat mic de statură, complet dezbrăcat, care sare din turn şi aterizează într-o găleată, în mijlocul unei mulţimi, primarul spunând că "filmarea şi expunerea sunt de natură să maculeze una dintre emblemele de secole ale oraşului, punct de referinţă pentru comunitate". De asemenea, primarul cere oprirea difuzării acestui spot, care prejudiciază imaginea oraşului, în timp ce Complexul Muzeal ”Curtea Domnească” Târgovişte spune că instituţia nu a fost înştiinţată despre conţinutul final al spotului, "fiind astfel încălcate prevederile contractului de închiriere spaţii, în baza cărora echipa de filmarea prezentă la Târgovişte avea obligaţia să nu aducă prejudicii de imagine monumentului istoric". KFC România a transmis, pentru News.ro, că echipa din România nu a avut nicio implicare în realizarea spotului publicitar din Germania.
KFC Germania cere scuze locuitorilor din Târgovişte
24 iunie 2017
- citeşte totul despre:
- kfc,
- germania,
- turnul chindiei,
- primar,
- targoviste





Din aceeaşi categorie:
27 de cazuri de coronavirus în Prahova
(2 aprilie 2020)
82 vizualizări
Internet wireless în autobuzele,tramvaiele şi troleele din Bucureşti
(3 mai 2017)
73 vizualizări
Circulaţia feroviară între Braşov şi Sighişoara este blocată!
(19 noiembrie 2015)
66 vizualizări
245 de noi cazuri de îmbolnăvire cu Covid-19, in Romania!
(14 mai 2020)
105 vizualizări
Eliminarea impozitului de 16% şi a plăţii CASS la pensii, adoptată de Camera Deputaţilor
(5 ianuarie 2017)
91 vizualizări
Statul oferă până la 40.000 de euro pentru românii care se întorc să-şi deschidă afacere în ţară
(16 octombrie 2016)
373 vizualizări
Elevii se întorc la cursuri. Programul până la încheierea anului şcolar
(8 februarie 2015)
86 vizualizări
Ce nu trebuie să faci de "mărţişor"!
(1 martie 2015)
479 vizualizări
Cutremur in apropiere de judetul Prahova !
(27 februarie 2020)
940 vizualizări
Urşii dau iama în comunele de lângă Bucureşti
(11 noiembrie 2017)
197 vizualizări
Medicamentele pe bază de ranitidină, blocate la vânzare
(21 ianuarie 2020)
169 vizualizări
Încep înscrierile la facultăţi
(12 iulie 2017)
294 vizualizări
3.337 cazuri noi de persoane infectate cu Covid-19, in Romania!
(24 februarie 2021)
38 vizualizări
UNICEF: Nivelul pierderilor de învăţare provocate de pandemia COVID-19 este aproape insurmontabil
(25 ianuarie 2022)
50 vizualizări
1.000 de lei pentru absolvenţii cu media 10 la Evaluarea naţională şi câte 3.000 de lei pentru cei cu 10 la Bacalaureat
(13 iulie 2018)
298 vizualizări
Senat: Legea de aprobare a OUG pentru organizarea Loteriei bonurilor fiscale, adoptată
(12 martie 2015)
171 vizualizări
Ambasada României la Londra verifică dacă sunt afectaţi români de incendiul de la blocul turn
(14 iunie 2017)
658 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole