Un şofer, care a omorât doi oameni, după ce a trecut de 3 ori pe roşu, ar putea sta la închisoare 25 de ani. În premieră pentru justiţia din România, procurorii îl acuză de omor calificat, în loc de omor din culpă. Este un precedent important, într-o ţară în care inconştienţa nu mai poate fi o scuză pentru miile de oameni care-şi pierd viaţa în fiecare an, în accidente rutiere
Accidentul a avut loc în urmă cu două luni, în centrul Iaşului, în zona Podu Roş. În imaginile surprinse de o cameră de supraveghere se vede cum un autoturism pătrunde în intersecţie regulamentar.
Un alt autoturism pătrunde ca o ghiulea în intersecţie, pe culoarea roşie a semaforului. În urma impactului, atât şoferiţa, care mergea regulamentar, în vârstă de 57 de ani, cât şi soţul ei, de 58 de ani, au murit pe loc.
Şoferul vinovat, Claudiu Paşnicu, a fugit de la locul accidentului. Tânărul s-a predat, câteva ore mai târziu, venind însoţit de un avocat.
La 2 luni de la accident, procurorii ieşeni l-au trimis în judecată pentru omor calificat, o infracţiune mult mai gravă decât uciderea din culpă. A contat, spun procurorii, că şoferul a fost un pericol public.
Conform Codului penal, pentru comiterea infracţiunii de ucidere din culpă, un şofer riscă maximum 7 ani şi jumătate de închisoare. În timp ce, pentru omor calificat pedeapsa poate ajunge chiar şi la 25 de ani.
Premieră în România: un şofer ar putea sta 25 de ani după gratii pentru omor calificat
3 aprilie 2017
- citeşte totul despre:
- sofer,
- romania,
- inchisoare,
- procurori,
- omor

Din aceeaşi categorie:
Nereguli la facturile de curent şi gaze: Peste 10 mii de români s-au plâns la ANRE în primele şase luni. Ce amenzi a dat instituţia
(25 august 2021)
23 vizualizări
Omul de afaceri Gruia Stoica, condamnat la patru ani de închisoare pentru cumpărare de influenţă
(5 martie 2015)
103 vizualizări
Grindeanu: În iunie se vor lansa pe SEAP licitaţiile pentru loturile 1 şi 5 din Autostrada Piteşti-Sibiu şi tronsonul Piteşti-Craiova
(25 mai 2017)
407 vizualizări
Creşteri de preţuri în lanţ, după intrarea în insolvenţă a companiei Getica 95
(26 august 2021)
71 vizualizări
CNAS: Peste 10,7 milioane de asiguraţi au primit cardurile naţionale de sănătate
(7 noiembrie 2014)
51 vizualizări
Curtea Constituţională: Dispozitiile legislative privind tentativa de abuz în serviciu, neconstituţionale
(23 iunie 2017)
144 vizualizări
Industria de apărare îşi arată ideile. Proiectul IAR 99 TD, prezentat la Salonul Inventika
(20 octombrie 2014)
457 vizualizări
Elena, românca trecută prin calvarul coronavirusului, în Italia: "Unica dorinţă era să pot să respir!"
(31 martie 2020)
208 vizualizări
Fostul poliţist Eugen Stan a fost condamnat definitiv la 20 de ani închisoare pentru pedofilie şi agresiune sexuală
(30 octombrie 2020)
430 vizualizări
Românii ar putea avea în curând o nouă minivacanţă
(11 iulie 2017)
273 vizualizări
Alertă meteo: Ploi torenţiale, vijelii şi grindină. 26 de judeţe vizate
(4 mai 2022)
26 vizualizări
Ultima zi în care se poate fuma în baruri şi cluburi
(15 martie 2016)
74 vizualizări
CCR discută sesizarea referitoare la legea câinilor fără stăpân
(24 septembrie 2013)
68 vizualizări
1.104 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(27 iulie 2020)
46 vizualizări
Salariul mediu a crescut în septembrie cu 0,9%, la 1.698 lei
(6 noiembrie 2014)
44 vizualizări
Poliţiştii din Capitală fac percheziţii în Bucureşti şi alte două judeţe: prejudiciul este de peste 13 milioane de euro
(27 iulie 2022)
56 vizualizări
Alexandru Rafila: La această rată de infectare, în 4-6 săptămâni vom depăşi bine 10.000 de cazuri
(2 noiembrie 2020)
109 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole