Turistul aflat în Vâlcea poate alege o drumeţie de basm, pe una din cărările monahilor, un drum iniţiatic, ascuns de Munţii Căpăţânii.
Trei mănăstiri – Sărăcineşti, Iezer şi Pahomie – sunt cele trei lăcaşe de cult ale acestui drum prin inima Căpăţânilor sau Stâncoşii Vâlcii. Drumul care merge fie prin canioane, fie printr-o vale frumoasă duce spre un loc de vis.
Aici există una din cele mai frumoase peşteri ale lumii – Peştera de Smarald sau Peştera Lacului Verde, situată într-un canion spectaculos, Canionul Cheii.
Este situată în peretele vestic al Muntelui Stogşoare, la o altitudine absolută de circa 990 m şi relativă de 140 m faţă de talvegul văii râului Cheia, în versantul stâng al Ogaşului Ursului, un adevărat râu de grohotiş.
A fost explorată şi cartată în anul 1978 de către Cercul de Speologie “Niphargus” Râmnicu Vâlcea.
După o intrare relativ mare, de circa 6×4 m, urmează două galerii: prima, foarte îngustă, are numai 10 m lungime; cealaltă este largă şi înaltă ca un palat, cu podeaua dreaptă, acoperită cu fragmente mărunte în primii 15 m şi cu blocuri mari de calcar.
După 35 m galeria se ramifică. Cele două ramificaţii întâlnesc în Sala Mare (30x20x10 m), care are podeaua accidentată din cauza numeroaselor blocuri prăbuşite.
Galeria din stânga coboară la un lac de smarald, prins între pereţii unei diaclaze, lat de 1 m, lung de 10 m şi adânc până la 3 m, potrivit ramnicuvalceaweek.ro. Nu necesită echipament special pentru vizitare, ci doar surse de iluminare.
Una dintre cele mai frumoase peşteri ale lumii se află în România
24 iulie 2017





Din aceeaşi categorie:
Stare de urgenţă în Letonia, timp de trei luni, după ce cazurile de COVID-19 au crescut alarmant/Vaccinarea populaţiei, printre cele mai scăzute niveluri din UE
(12 octombrie 2021)
26 vizualizări
Muzeul Dantelei din Italia
(29 iunie 2015)
304 vizualizări
Slovacia, prima ţară din lume care testează în masă. De luni, cine iese pe stradă fără test negativ pentru COVID-19 poate primi amendă
(2 noiembrie 2020)
147 vizualizări
Cetatea Medievală din Târgu Mureş
(27 octombrie 2013)
2116 vizualizări
Români prinşi în Sicilia cu sacii de marijuana în spate.
(6 mai 2019)
114 vizualizări
De ce creşte numărul de infectări în ţări cu un procent mare de vaccinare?
(10 noiembrie 2021)
370 vizualizări
Ce s-a întâmplat în Serbia în urma unor crime similare cu cele din Caracal.
(29 iulie 2019)
77 vizualizări
Germania. Guvernul a introdus de astăzi abonamente de nouă euro pe lună pentru toate mijloacele de transport în comun, cu excepţia trenurilor interurbane, pentru a convinge populaţia să folosească maşinile personale mai puţin.
(2 iunie 2022)
38 vizualizări
Cum a ajuns Ghiţă Ciobanul un brand în agroturism?!
(14 decembrie 2013)
722 vizualizări
Noi date despre anticorpii dobândiţi în urma vaccinului anti-Covid. Ce se va întâmpla cu cei imunizaţi
(16 februarie 2021)
40 vizualizări
România turistică, promovată la Berlin cu o broşură în limba germană
(6 martie 2014)
210 vizualizări
Peste 700 de schiori, pe pârtiile din Buşteni şi Azuga
(15 decembrie 2013)
222 vizualizări
Irlanda a anunţat cele mai stricte restricţii legate de noul coronavirus de la începutul anului trecut
(7 ianuarie 2021)
116 vizualizări
Când se va termina criza de coronavirus - analiză BBC
(30 martie 2020)
84 vizualizări
Globurile de Aur 2020. Lista completă a câştigătorilor. Ce filme au obţinut cele mai importante premii
(6 ianuarie 2020)
41 vizualizări
Angela Merkel anunţă, după summitul liderilor europeni pe tema călătoriilor în UE, că “toţi am fost de acord că ne trebuie un certificat digital care să ateste vaccinarea”.
(26 februarie 2021)
46 vizualizări
De azi cresc preţurile la mare. Cât costă cazarea la hotel
(15 iulie 2015)
280 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025