Actriţa Draga Olteanu-Matei împlineşte joi, 24 octombrie, 80 de ani, ea fiind sărbătorită miercuri, în avanpremieră, de colegii de la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ cu un mic eveniment surpriză.
Fără să ştie nimic despre surpriza care i s-a pregătit, Draga Olteanu-Matei a avut nevoie de câteva minute să îşi revină, fiind întâmpinată de actorii teatrului cu flori şi tradiţionalul cântec de 'La mulţi ani'.
Aniversarea s-a desfăşurat în sala Consiliului Judeţean, în prezenţa consilierilor judeţeni şi a preşedintelui CJ, Culiţă Tărâţă. 'Abia am reuşit să îmi revin din aceste emoţii puternice pentru că era să fac infarct. Eu credeam că vin să discut cu domnul preşedinte ce proiecte am, pentru că vreau să mai fac una alta, nu îmi place să stau degeaba. Am idei, că la vârsta asta când nu ai ce face, stai şi te gândeşti, şi îţi vin în cap tot felul de lucruri', a declarat Draga Olteanu Matei.
Născută pe 24 octombrie 1933 la Bucureşti, Draga Olteanu-Matei a absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică din Capitală în 1956. Cariera ei se întinde pe parcursul a peste 50 de ani în care a încântat spectatorii români interpretând sute de personaje în film, teatru şi televiziune.
A interpretat roluri antologice în filme care au marcat istoria cinematografului românesc, precum 'Cucoana Chiriţa' (regia — Mircea Drăgan, 1986), 'Ilustrate cu flori de câmp' (regia — Andrei Blaier, 1974), 'Nea Mărin Miliardar' (regia — Sergiu Nicolaescu, 1979) sau 'Buletin de Bucureşti' (regia — Virgil Calotescu, 1982).
Draga Olteanu-Matei a debutat în film cu un rol în lungmetrajul 'Blanca' (1955), regizat de Mihai Iacob şi Constantin Neagu, în distribuţia căruia se regăseau, printre alţii, Amza Pellea şi Silvia Popovici. Alături de aceştia doi, dar şi de actori precum Marin Moraru, Gheorghe Dinică, Ştefan Iordache, Victor Rebengiuc sau Tamara Buciuceanu-Botez, Draga Olteanu-Matei este una dintre cele mai importante personalităţi ale generaţiei sale de actori.
Pe parcursul carierei sale în film, Draga Olteanu-Matei a colaborat şi cu regizori importanţi, precum Dan Piţa, Nicolae Mărgineanu, Elisabeta Bostan sau Geo Saizescu.
După pensionarea sa de la Teatrul Naţional din Bucureşti, în 2007 Draga Olteanu-Matei s-a retras la Piatra Neamţ, unde şi-a înfiinţat propria companie: 'Teatrul Vostru' — primul teatru particular din România cu actori neprofesionişti.
În 2010, Draga Olteanu-Matei a primit premiul Gopo pentru întreaga activitate.
Actriţa Draga Olteanu-Matei împlineşte 80 de ani
24 octombrie 2013
- citeşte totul despre:
- draga olteanu-matei,
- actori,
- lungmetrajul,
- cinematografica,
- chirita,
- roluri,
- romanesc,
- rebengiuc,
- presedinte

Din aceeaşi categorie:
Cum se spune Crăciun Fericit în toate limbile vorbite în Europa
(25 decembrie 2019)
248 vizualizări
Doar 3.200 de tigri mai trăiesc în sălbăticie
(29 iulie 2014)
115 vizualizări
Din ”teribilism”, Presley a scos ”Love me tender”
(20 februarie 2017)
397 vizualizări
Cele mai fericite ţări din lume
(22 martie 2017)
314 vizualizări
Avionul în care se afla Bono, solistul formaţiei U2, a pierdut o uşă în timpul zborului
(13 noiembrie 2014)
95 vizualizări
Prinţul William se va ocupa de producţia de mere din România
(4 ianuarie 2014)
86 vizualizări
"Classic Meets Romanian", concert extraordinar de fusion, un eveniment marca Filarmonica Paul Constantinescu Ploieşti!
(23 mai 2018)
259 vizualizări
Românce prinse după ce au înşelat zeci de bătrâni italieni: „Prima victimă a lăsat la o parte ruşinea şi a mărturisit ce s-a întâmplat”
(23 mai 2022)
135 vizualizări
Fiica lui JFK vrea un mandat în Congresul american
(25 ianuarie 2017)
70 vizualizări
Nominalizările pentru cea de-a 72-a ediţie a premiilor “Globurile de Aur”
(16 decembrie 2014)
53 vizualizări
Este Cezar Ouatu gay?
(24 noiembrie 2013)
644 vizualizări
Cum a fost mutat un bloc din Alba Iulia, cu 80 de apartamente şi o greutate de 7.600 de tone
(1 decembrie 2020)
294 vizualizări
Alimentele care previn înţepăturile de ţânţari
(10 iulie 2013 - Clara ION)
186 vizualizări
O româncă ar putea fi desemnată cea mai sexy femeie din lume
(7 octombrie 2013)
306 vizualizări
Actriţa Ilinca Tomoroveanu, director artistic al TNB, a murit la vârsta de 77 de ani
(2 mai 2019)
167 vizualizări
Eurovision 2017: România a ocupat locul al şaptelea. Portugalia a câştigat concursul de la Kiev
(14 mai 2017)
231 vizualizări
Fiicele unui mare actor de la Hollywood- bombe sexy FOTO
(8 februarie 2014)
189 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole