Ministerul Administraţiei şi Internelor anunţă că vor fi majorate mai multe salarii în Poliţie începând cu 1 februarie. Este vorba despre un ordin al ministrului „pentru aprobarea Normelor metodologice privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului militar, poliţiştilor şi personalului civil din MAI, care asigură punerea în aplicare, la nivelul MAI, a prevederilor Legii-cadru nr. 153 din 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice”.
Potrivit unui comunicat de presă MAI, este vorba despre creşterea a 25.000 de salarii în Poliţie. „Ordinul prevede acordarea sporului pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică pentru mai multe categorii de poliţişti decât până în prezent.
În aceste condiţii, peste 3.000 de poliţişti primesc acest drept pentru prima dată, în condiţiile legislaţiei în vigoare: poliţiştii de la acţiuni speciale, criminaliştii şi cei care îndeplinesc atribuţii specifice de cercetare la faţa locului, în domeniul pirotehnic sau prin utilizarea câinilor de serviciu. Totodată, peste 25.000 de poliţişti vor beneficia de acest spor majorat de la 5 la 10%”, anunţă Ministerul Administraţiei şi Internelor.
Procentul sporului pentru risc şi solicitare neuropsihică se stabileşte anual în limita fondurilor bugetare. De exemplu, pentru anul acesta valoarea sporului va fi cuprinsă între 5 şi 20%. Vor mai fi creşteri de salarii în Poliţie şi pentru cei care fac pază şi supraveghere. Este vorba despre o indemnizaţie care reprezintă 5% din salariu.
Ministerul de Interne mai anunţă şi că, în continuare, se va face plata majorării de 75% pentru orele lucrate în weekend-uri sau de sărbători legale, menţinându-se şi toate celelalte sporuri, indemnizaţii şi drepturi de echipament şi hrană.
„Venitul salarial net al personalului MAI (127.000 de angajaţi) nu va scădea în 2018, ci va creşte cu până la 4-5% începând cu luna ianuarie 2018, pentru angajaţii care îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii de muncă”, mai transmit reprezentanţii Ministerului.
Există şi o veste tristă. Vor fi salarii în Poliţie care vor scădea. Mai exact, dintre cei peste 80.000 de poliţişti, din Poliţia Română şi din Poliţia de Frontieră Română, pentru aproximativ 8.000, din ianuarie 2018 a încetat aplicarea unei majorări salariale care a funcţionat, conform legii, numai pentru 6 luni din anul trecut.
Salarii în Poliţie majorate de la 1 februarie
2 februarie 2018




Din aceeaşi categorie:
Ministrul Finanţelor: Din analiza datelor am constatat că sunt 75.412 debitori cu credite în franci elveţieni
(17 ianuarie 2015)
330 vizualizări
România a importat de 280 de ori mai mulţi pepeni decât a exportat
(8 iunie 2017)
90 vizualizări
Bonurile în valoare de 361 lei emise pe 1 februarie, câştigătoare la loteria fiscală
(20 martie 2017)
491 vizualizări
Cod galben de ger, ninsori şi polei de astăzi de la ora 15:00. De la ora 23:00, este anunţat cod portocaliu de ninsori abundente şi viscol
(22 martie 2018)
1074 vizualizări
Harta salariilor la finalul lui 2016: Câştigurile nete au depăşit 500 euro doar în Capitală şi în cinci judeţe în decembrie
(13 martie 2017)
455 vizualizări
ExxonMobil şi OMV Petrom încep alte explorări in Marea Neagră
(27 octombrie 2014)
114 vizualizări
APIA: Peste 337 de milioane euro au ajuns în conturile fermierilor
(29 aprilie 2016)
533 vizualizări
TVA de 9% la produsele bio, dar după discuţiile cu FMI
(12 noiembrie 2013)
72 vizualizări
Despăgubire de jumătate de milion de euro pentru un tânăr rămas infirm după ce a luat o bacterie din spital
(31 ianuarie 2015)
68 vizualizări
10 zile de 10 cu AFI Ploieşti!
(29 septembrie 2023)
131 vizualizări
Guvernul a aprobat măsuri de sprijin pentru producţia de energie regenerabilă
(31 martie 2017)
262 vizualizări
Legea prevenţiei, publicată in Monitorul Oficial. Pentru ce greseli sunt iertati patronii firmelor
(10 februarie 2018)
287 vizualizări
Fiscul verifică PFA-urile şi românii care câştigă bani din profesii liberale
(9 martie 2014)
351 vizualizări
Acordul cu FMI: Guvernul şi BNR negociază fără participarea Preşedinţiei şi a sindicatelor
(13 septembrie 2014)
71 vizualizări
Deutsche Telekom pregăteşte 6.000 de concedieri în Germania
(3 decembrie 2013)
93 vizualizări
De astăzi, pensiile cresc cu 5%
(1 ianuarie 2016)
506 vizualizări
BCR, Banca Transilvania şi CEC Bank, semnează pentru Start-Up Nation. Dobânzile, între 3,5% şi 3,99% pe an
(1 august 2017)
87 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025