Statul federal american a intrat marţi dimineaţă în şomaj tehnic pentru prima dată în ultimii 17 ani, ceea ce ar urma să afecteze sute de mii de funcţionari, în lipsa unui acord privind bugetul în Congres, relatează AFP.
În pofida negocierilor intense şi a pasării responsabilităţii între Senat, dominat de majoritatea democrată, şi Camera Reprezentanţilor, majoritar republicană, nu a putut fi adoptat la timp niciun proiect de lege de finanţe pentru exerciţiul bugetar 2014, care a început marţi la ora locală 00.00 (04.00 GMT).
Prin urmare, Casa Albă a dispus cu puţin timp înainte de miezul nopţii ca agenţiile federale să declanşeze oprirea parţială a activităţilor lor, măsură pentru care erau pregătite.
Barack Obama a încercat o ultimă intervenţie luni, atrăgând atenţia că o paralizie a statului federal ar avea "consecinţe economice extrem de reale pentru oameni în viaţa de zi cu zi şi pe mai departe". "Au făcut-o cu adevărat", a scris Obama într-o postare pe Twitter la puţin timp după miezul nopţii.
Preşedintele a promulgat luni seara o lege care le garantează militarilor că vor fi plătiţi la timp indiferent ce s-ar întâmpla.
Eşecul Congresului marchează punctul culminant după 33 de luni de dispută continuă asupra bugetului între democraţi şi republicani, care au preluat controlul în Camera Reprezentanţilor în ianuarie 2011 după alegerea a zeci de membri ai Tea Party.
De la Departamentul Apărării la Agenţia de protecţie a mediului, toate serviciile federale sunt obligate să-şi reducă imediat efectivele la minimul vital, în unele cazuri la doar 5% din personal. Securitatea naţională şi serviciile esenţiale sunt exceptate.
Însă circa 800.000 de funcţionari din posturi considerate ne-vitale, dintr-un total de peste două milioane, vor avea la dispoziţie marţi dimineaţă patru ore să se prezinte la birouri, să-şi pună la punct lucrurile, să anuleze reuniunile şi apoi să se întoarcă acasă, până la momentul în care Congresul se va pune de acord pentru a aloca credite privind finanţarea agenţiilor federale.
Un impact foarte vizibil va fi observat în sectorul turismului. Toate parcurile naturale ale ţării, administrate de National Park Service, printre care şi parcurile imense Yosemite şi Grand Canyon, şi muzeele Smithsonian din Washington nu-şi vor deschide uşile pentru public.
În aprilie 2011, preşedintele Barack Obama s-a deplasat la Lincoln Memorial din Washington a doua zi după un acord in extremis pentru finanţarea operaţiunilor guvernamentale. De această dată, monumentul va rămâne închis.
Încetarea operaţiunilor guvernamentale a declanşat o furtună politică, fiecare tabără acuzând-o pe cealaltă de intransigenţă.
"Este o ruşine că aceşti oameni, aleşi pentru a reprezenta ţara, ajung să reprezinte Tea Party şi pe anarhişti", a spus Harry Reid, liderul majorităţii democrate. "Am ajuns aici pentru că preşedintele şi democraţii din Senat au vrut acest rezultat încă de la început", a scris republicanul Ted Poe pe Twitter.
Însă unii recunosc că opinia publică va arunca vina pe republicani. Aceştia "vor fi percepuţi ca cei care au blocat şi provocat încetarea activităţilor statului federal", a declarat luni seară senatorul John McCain.
Motivul blocajului îl constituie "Obamacare", numele reformei sistemului de sănătate a lui Barack Obama. Republicanii cer ca orice acord bugetar să revină, într-un mod sau altul, asupra acestei legi emblematice a primului mandat al lui Barack Obama, votată în 2010. Începând de marţi, milioane de americani fără asigurare medicală se vor putea înscrie pe un site guvernamental pentru a cere să beneficieze de o asigurare subvenţionată începând cu 1 ianuarie 2014.
Orice american ar urma să fie asigurat începând cu această dată, sub ameninţarea unei penalităţi fiscale de o valoare la început simbolică (95 de dolari în 2014).
Această obligaţie, validată de către Curtea Supremă în 2012, este asimilată unui abuz de putere din partea statului federal de către republicani, care au votat de zeci de ori pentru abrogarea ei, întotdeauna fără succes. Republicanii au susţinut că legea nu este pregătită, guvernul recunoscând că sistemele informatice nu vor fi operaţionale din prima zi.
La ora declanşării aşa-numitei "shutdown", care nu afectează administraţiile locale din cele 50 de state, Camera Reprezentanţilor dezbătea totuşi o a patra versiune a bugetului său, însă fără speranţe pentru un deznodământ imediat.
Statul federal american, în şomaj tehnic
1 octombrie 2013
(79 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Ţara fără taxe în care românii pot merge cu vize gratuite! Locuitorii primesc câte 100 000 de dolari de la stat
(26 ianuarie 2015)
363 vizualizări
Selgros îngheaţă colaborarea cu Avicola Călăraşi
(30 octombrie 2013)
125 vizualizări
Fermierii cer reducerea TVA-ului pentru lapte
(29 ianuarie 2015)
151 vizualizări
Cum se acordă voucherele în programul "Rabla pentru electrocasnice"
(21 decembrie 2018)
140 vizualizări
Nestlé, cea mai mare companie de produse alimentare şi băuturi din lume, îşi închide singura fabrică din România.
(11 ianuarie 2019)
323 vizualizări
Poliţele RCA s-ar putea scumpi
(3 martie 2017)
192 vizualizări
Criza din Ucraina aduce turiştii occidentali pe litoralul românesc
(19 aprilie 2014)
104 vizualizări
Prahovenii pot negocia gratuit cu băncile şi IFN-urile. Află ce trebuie să faci!
(15 noiembrie 2021)
75 vizualizări
Alege casa de pariuri online potrivită pentru tine
(27 iunie 2017)
406 vizualizări
Cine plăteşte în cazul prăbuşirii unei bănci
(27 iunie 2013)
64 vizualizări
The Guardian scrie despre fabrica de la Cisnădie unde grupul Louis Vuitton produce pantofi ”Made in Italy”
(17 iunie 2017)
130 vizualizări
Vânzările Dacia în Marea Britanie au crescut cu 367% faţă de luna ianuarie 2013
(7 februarie 2014)
80 vizualizări
A crescut numărul micilor companii înfiinţate în România
(20 iunie 2017)
201 vizualizări
Mitsubishi ar putea deschide o fabrică de motoare în Prahova
(3 martie 2017)
673 vizualizări
Comisia Juridică: Programul Prima Casă va fi scos de sub incidenţa Legii dării în plată
(5 aprilie 2016)
194 vizualizări
Rata creditelor neperformante a fost de 13,57% în ianuarie
(28 martie 2016)
68 vizualizări
Cum pot obţine românii din străinătate până la 40.000 de euro pentru afaceri în ţară
(2 noiembrie 2017)
207 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026


























