Pe 13-14 iunie, la Xanthi (Grecia), au avut loc Campionatele Balcanice de judo rezervate cadeţilor, la care au fost prezenţi 195 de sportivi din 9 ţări (Albania, Bosnia, Bulgaria, Grecia, Macedonia, Muntenegru, Serbia, Turcia şi România). Delegaţia României a fost alcătuită din 31 de sportivi, clubul CSM CFR CSŞ Ploieşti fiind reprezentat de două sportive: Andreea Ionescu (57) şi Florina Şchiopu (52 kg). Andreea Ionescu a cucerit medalia de bronz după ce a avut următorul parcurs: a pierdut în primul tur cu turcoaica Seyma Ozerle, în recalificări a învins-o pe Bozica Durdjeva (Muntenegru), iar în disputa pentru locul al III-lea a trecut de Sanja Cihoc (Bosnia). Florina Şchiopu s-a clasat pe poziţia a IX-a a ierarhiei. Bilanţul echipei României a fost de 16 medalii: 4 de aur, 4 de argint şi 8 de bronz).

Tot pe 13 şi 14 iunie, în Bulgaria, la Montana, a fost organizat „31 years judo – Montana”, un turneu internaţional la care au participat copii născuţi în 2000-2001. Au fost prezenţi peste 200 de sportivi din 5 ţări - Serbia, Germania, Rusia, Bulgaria şi România -, din ţara noastră fiind invitaţi sportivii de la CSM CFR CSŞ Ploieşti. Delegaţia ploieşteană a fost condusă de Roxana Prună, iar sportivii au obţinut următoarele rezultate: locul I - Andrei Pârloga (66 kg) şi Marius Colţ (46 kg); locul al V-lea - Ionuţ Constantin (55 kg).

Sportivii de la CSM Ploieşti sunt antrenaţi de Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu şi Gheorghe Savu (coordonator).