După ce a pierdut şi aseară la Cluj, la diferenţă de un singur punct, 74-75, Asesoft se află în faţa unui meci decisiv în această seară. În oraşul ardelean, gruparea ploieşteană îşi joacă şansa de a rămâne în această semifinală, scorul general fiind acum 2-1 pentru U Mobitelco. Dacă va reuşi să se impună, Asesoft va împinge semifinala spre un meci decisv la Ploieşti, astfel încât partida care va avea loc în această seară are o importanţă capitală, poate chiar în stabilirea campioanei din acest sezon.

În partida de aseară, Asesoft a avut şi ghinion, dar a şi jucat slab în primele două sferturi. La pauza mare U Mobitelco avea un avantaj de 12 puncte, 41-29, dar sfertul trei a fost unul de graţie pentru Asesoft, care a intrat în avantaj de o posesie în ultimele 10 minute de joc. A fost mai multă şansă de partea Clujului şi astfel semifinala are parte de dramatism maxim.