Naţionala de handbal feminin a României a ratat, luni, la Leipzig, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, fiind învinsă în optimi de reprezentativa Cehiei, cu scorul de 28-27 (14-17).

Pentru România au marcat Neagu 13 goluri, Geiger 4, Buceschi 3, Dragut 2, Udriştioiu 2, Pintea 2, Elisei Ardean 1.

Naţionala României s-a calificat în optimi de pe primul loc al grupei A, după următoarele rezultate: 29-17 cu Paraguay, 31-28 cu Slovenia, 19-17 cu Spania, 27-24 cu Angola şi 17-26 cu Franţa.

În primele două partide din sferturi se vor duela Franţa – Muntenegru şi Danemarca – Suedia, toate calificate încă de duminică.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc marţi şi miercuri, la Leipzig şi Magdeburg, iar câştigătoarele se vor califica în semifinalele de vineri. Finalele pentru medalii vor avea loc în 17 decembrie, Hamburg.

Luni s-au jucat şi meciurile pentru clasarea finală pe locurile 17-24, rezultatele fiind: Polonia – Brazilia 29-27 (locurile 17-18), Angola – Camerun 33-23 (19-20), Paraguay – China 23-21 (21-22) şi Argentina – Tunisia 29-19 (23-24).

Tricolorele s-au calificat, în iunie, după o dublă cu Austria, pentru a 23-a oară consecutiv la Campionatul Mondial, fiind singura echipă din lume care a bifat toate ediţiile. Obiectivul echipei României, care a fost anunţat de FR Handbal, este clasarea pe unul din locurile 1-8.

La ediţia din 2015 a CM, România a obţinut medalia de bronz, având în palmares şi argint mondial în 2005.

Campioana mondială en-titre este Norvegia, care a mai cucerit medalia de aur în 1999 şi 2011.