Constatin Budescu, ploieşteanul care a marcat două goluri pentru naţionala României în Feroe le-a purtat noroc handbaliştilor de la CSM. Fotbalistul a fost invitat să dea lovitura de start a partidei cu Dunărea Călăraşi, iar handbaliştii ploişteni au obţinut, la final, o victorie importantă, cu scorul de 31-24. La pauză, au condus la 10 goluri diferenţă, aşa că nu s-a mai pus problema învingătoarei, chiar dacă, la un moment dat, în repriza a doua, Dunărea a venit la 4 goluri, profitând de eliminările din tabăra ploieşteană. În ultimele minute, CSM a jucat fără Cosmin Capotă, care s-a accidentat la mâna stângă, dar, din fericire, s-a constatat în urma unei radiografii efectuate după meci că nu este ceva grav, şi Dorin Dragnea, trimis în tribună în minutul 51, după trei eliminări de 2 minute.

În urma succesului, băieţii au făcut rocada cu adversarii lor, urcând pe poziţia a 9-a a clasamentului, şi aşteaptă cu optimism deplasarea de joi, de la Târgu-Jiu, care îi poate ţine, în cazul unei noi victorii, aproape de zona play-off Ligii Naţionale.

CSM Ploieşti - AHC Dunărea Călăraşi 31-24 (16-6)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 1.000.

CSM Ploieşti: Szopka (5 intervenţii) - Tărîţă (6 goluri), Capotă (5), Rasic, R. Farcaş (4), Dragnea (5), Stăncioiu (2). Au mai jucat: Antonaru (4 intervenţii), M. Dumitru - Turcu (5 goluri), Telepnev, Botezatu, Zamfir, Al. Farcaş (3), Hoinaru (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

Dunărea Călăraşi: Erhan - Gavriloaia, Şania (4 goluri), S. Ignat (3), Fl. Nicolae (1), Gurkovsky (1), Bulov (3). Au mai intrat: Brazhnyk, I. Andrei - Kumogorodsky (1 gol), M. Ignat (4, 4 din „7 metri”), Yuzhbabenko, Mateaş (2), Zacaciurin (1), Mitrea (3), Carali (1). Antrenor: Aihan Omer.

Arbitri: Constantin Din şi Sorin Dinu (Bucureşti).

Observator FRH: Ştefan Ciurea (Dolj).

Statisticile partidei

Lovituri „7 metri”: 1/1 ratată (Turcu) - 6/2 ratate (Gavriloaia, M. Ignat).

Eliminări „2 minute”: 8 (Dragnea - 3, Capotă, Stăncioiu, Botezatu, Rasic, Zamfir) - 7 (S.Ignat, Gavriloaia, Mateaş, Zacaciurin - 2, Şania, Yuzhbabenko).