Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) Raed Arafat a afirmat că scenariul cel mai grav în contextul pandemiei de coronavirus în România ar fi „să rămânem cu capacitate limitată de internare pentru bolnavii simptomatici care au nevoie de oxigen şi de tratament”. El a adăugat că din acest punct de vedere e îngrijorătoare cifra de 1.500 de noi infectări, deoarece la fiecare 1.000 de cazuri, aproape 50 dintre pacienţi ajung în terapie intensivă în următoarele zile. Arafat a mai spus că „acesta este scenariul pe care încercăm să îl evităm inclusiv prin creşterea numărului paturilor în terapie intensivă”.
„Scenariul cel mai grav a fi sa rămânem fără capacitate de terapie intensivă, pentru că ştim că de fapt asta este problema majoră. Să rămânem cu capacitate limitată de internare pentru bolnavii simptomatici care au nevoie de oxigen şi de tratament. De aici trebuie să se înţeleagă că cifra de 1.500 pentru noi e îngrijorătoare, pentru că fiecare cifră ,un procent din ea înseamnă internare în terapie intensivă. Fiecare 1.000 de cazuri, aproape 50 din ei ajung în terapie intensivă în următoarele zile, aşa că acesta este scenariul pe care încercăm să îl evităm inclusiv prin creşterea numărului paturilor în terapie intensivă”, a declarat Raed Arafat joi la Digi 24.
Acesta a adăugat că la Braşov a fost deschisă joi o secţie modulară de terapie intensivă cu 14 paturi suplimentare.
„Acum vin de la Braşov înapoi. La Braşov a fost deschisă secţia modulară de terapie intensivă cu 14 paturi suplimentare de terapie intensivă care vor deservi zona. S-a suplimentat la Mureş, la Cluj, la Bucureşti. Asta încercăm să facem – să creştem numărul paturilor de terapie intensivă pentru următoarea perioadă. Echipamente medicale acum în stoc există. Avem o rezervă de ventilatoare, avem rezervă de echipamente”, a explicat Arafat.
Şeful DSU a precizat cea mai serioasă problemă rămâne resursa umană, cadrele medicale necesare în spitale.
„Cea mai serioasă problemă care rămâne e cea a resursei umane care chiar dacă te duci şi faci sute de paturi, dacă nu au resursa umană necesară, atunci bineînţeles nu ai cum să le operezi. Deci noi încercăm să găsim soluţiile, ca pe lângă creşterea numărului de paturi, să rezolvăm şi problema de personal, folosind rezidenţii de ani mari, detaşând medici, deci acel personal medical între unităţile sanitare, lucru pe care l-am făcut în ultima perioadă”, a completat Raed Arafat.
Întrebat dacă se aşteaptă să scadă numărul persoanelor depistate cu noul virus, din toamnă, când lumea se întoarce din concedii, în contextul în care în prezent sunt 10.000 de testări pe zi, la cerere, şeful DSU a răspuns: „Eu sper că totuşi numărul testelor să continue să fie unul mare, pentru că testele ne ajută să depistăm persoanele infectate şi să le carantinăm sau să le izolăm să zicem în sensul în care să nu intre în contact cu alţii. Eu sper totuşi că o să vedem că testele nu scad, ci cresc în continuare, mai ales dacă intră noile tehnici de teste rapide care se bazează pe antigen, nu pe anticorpi şi care să ne permită să punem diagnosticul într-un sfert de oră, 20 de minute sau 30 de minute, nu în câteva ore, cum se întâmplă acum”.
Arafat a mai spus că pot fi teste care nu au nici măcar nevoie de aparate, şi anume „testul se face doar pe baza reactivului, dar nu îţi trebuie aparate speciale în acest sens şi atunci am putea să creştem semnificativ numărul testelor”.
Alte 1.504 de cazuri noi de COVID-19 au fost anunţate joi de Grupul de Comunicare Strategică - cel mai mare număr zilnic de la declanşarea pandemiei - bilanţul îmbolnăvirilor fiind de 83.150. De asemenea, în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 38 de decese, totalul fiind 3.459. Un număr de 492 de pacienţi sunt la ATI.
Arafat: Scenariul cel mai grav a fi să rămânem fără capacitate de terapie intensivă. De aici trebuie să se înţeleagă că cifra de 1.500 pentru noi e îngrijorătoare
28 august 2020
- citeşte totul despre:
- arafat,
- scenariu,
- coronavirus,
- epidemie,
- pandemie

Din aceeaşi categorie:
Principesa Margareta îndeamnă românii să fie alături de Crucea Roşie
(5 iulie 2015)
707 vizualizări
Bucureşti. Incidenţa cazurilor Covid continuă să crească şi ajunge la 5,57 la mia de locuitori, de la 4,95 ieri.
(28 septembrie 2021)
24 vizualizări
Solstiţiul de iarnă şi cea mai lungă noapte din an
(21 decembrie 2021)
341 vizualizări
Vreme geroasă până miercuri, cu ninsori izolate şi temperaturi minime de până la -26 de grade Celsius
(9 ianuarie 2017)
510 vizualizări
Concediu şi indemnizaţie de creştere a copilului în 2019. Au fost aduse modificări importante
(7 iunie 2019)
263 vizualizări
S-a lansat fiipregătit.ro, primul portal românesc pentru situaţii de urgenţă
(3 martie 2018)
716 vizualizări
103 cadre medicale sunt diagnosticate cu COVID 19, in Romania
(24 martie 2020)
72 vizualizări
Cum te poate lăsa medicul de familie fără permisul de conducere
(9 ianuarie 2016)
119 vizualizări
Vremea se va schimba, începând de mâine
(13 aprilie 2020)
671 vizualizări
Proiectul prin care se majorează cu 30% indemnizaţiile aleşilor locali, adoptat de Camera Deputaţilor
(25 aprilie 2017)
108 vizualizări
Veveriţele fac spectacol la Sinaia
(3 septembrie 2014 - Răzvan BUNEA)
208 vizualizări
Aglomeraţie în Vama Albiţa, pe sensul de intrare în ţară, unde maşinile aşteaptă şi 70 de minute
(3 ianuarie 2017)
221 vizualizări
Consultaţii prin telefon şi reţete eliberate pe email. Cardul de sănătate va fi suspendat pe perioada stării de urgenţă
(31 martie 2020)
139 vizualizări
Protecţia Consumatorilor introduce cazierul contravenţional.
(29 august 2019)
38 vizualizări
Procurorul ”Portocală” a fost reţinut. Este acuzat de ”fabricarea” dosarului Blair
(15 iulie 2020)
266 vizualizări
Percheziţii în judeţele Satu Mare, Cluj şi Timiş, într-un dosar privind adeverinţe false de vaccinare anti-COVID
(17 februarie 2022)
15 vizualizări
Un copil a fost ucis în bătaie, iar mama sa este principalul suspect
(7 iulie 2019)
383 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole