Româncă sechestrată timp de 10 ani într-un beci în Italia se află într-un program de protecţie a martorilor şi vrea să rămână alături de copiii ei.
Primeşte consiliere psihologică pentru a-şi reveni după anii de chin. Ea a fost vizitată de cu câţiva reprezentanţi ai guvernului român, care au văzut şi locul în care a fost închisă de agresor.
În acest moment, femeia se află în custodia autorităţilor italiene, iar reprezentanţii Ministerului pentru Romanii de Pretutindeni spun ca a intrat într-un program de protecţie a martorilor
“S-a trecut chiar ieri de la arestul preventiv la arestul efectiv în cazul individului italian, care nu este la primul caz de acest gen, din păcate, şi urmează acum să se adune probele pentru dosar. Mama se află în programul de protecţie a martorilor, astfel încât să poată să depună mărturia”, a afirmat Veaceslav Şaramet, secretar de stat în Ministerul pentru Românii de Pretutindeni.
El a arătat că delegaţia MRP — MAI a avut întâlniri cu reprezentanţi ai autorităţilor locale italiene, respectiv ai Prefecturii şi Carabinierilor din regiune, cu privire la acest caz. Şaramet a precizat că a avut loc şi o întâlnire cu românca în cauză.
“Este optimistă. Şi-a făcut analizele (...) şi acestea au fost bune. Îşi doreşte şi dânsa să rămână cu copiii. Nu s-a decis dacă se întoarce sau nu acasă, dar vrea să îşi vadă mama”, a spus secretarul de stat în MRP.
Şaramet a menţionat că delegaţia MRP — MAI a vizitat şi locul în care românca şi cei doi copii ai săi au fost sechestraţi.
“Este un loc destul de izolat, unde se ajunge destul de greu. Acea baracă nu avea nici curent electric şi doar o bucată de acoperiş”, a povestit el.
Secretarul de stat a indicat că misiunea comună MRP — MAI a început vineri şi va rămâne cât va fi nevoie în regiunea Lamezia Terme.
“Astfel de cazuri ne arată de fapt cât de important este anunţăm autorităţile din ţară că plecăm din România şi în acelaşi timp să ne înregistrăm la consulatele sau oficiile consulare din ţara de reşedinţă ca să evităm orice fel de astfel de situaţii”, a adăugat Şaramet.
El a precizat că autorităţile române se află în permanentă legătură cu românca şi cu copiii acesteia.
Potrivit site-ului leggo.it, o româncă de 29 de ani, mamă a doi copii, de trei şi nouă ani, a fost, între anii 2007 şi 2017, victima violenţelor, abuzurilor sexuale şi sclaviei la care a fost supusă de un cetăţean italian, în vârstă de 52 de ani.
Anchetatorii italieni au descoperit că familia locuia într-o mică baracă insalubră, fără curent electric şi fără servicii şi infestată cu şoareci şi insecte, în comuna Gizzeria, din provincia Catanzaro. Din cauza condiţiilor neigienice, femeia şi cei doi copii au fost imediat transferaţi de autorităţi într-un loc protejat.
Ministerul Afacerilor Externe a informat vineri că mama este internată, sub supraveghere, într-o unitate sanitară şi beneficiază de asistenţă medicală şi consiliere psihologică, iar minorii se află într-un centru de asistenţă socială.
Agresorul româncei sechestrate în Italia, arestat; femeia se află într-un program de protecţie a martorilor
26 noiembrie 2017
(475 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Percheziţii în Capitală vizând infracţiuni de corupţie, inclusiv la CNAS
(31 august 2017)
57 vizualizări
Elevii încep şcoala. Când e următoarea vacanţă
(13 ianuarie 2019)
186 vizualizări
Traseul secret al cărnii în hipermarket. Patru metode prin care ni se vinde marfă expirată: carnea e spălată, condimentată, tocată, iar valabilitatea e mărită artificial
(30 decembrie 2015)
407 vizualizări
Cioabă jr vrea 350.000 de dolari de la stat pentru plata spitalului
(18 august 2013)
284 vizualizări
Calendarul admiterii la liceu 2021 a fost modificat. Pe 25 iulie toţi părinţii care vor să depună fizic dosarele de înscriere trebuie să dea telefon sau e-mail la şcolile la care copiii lor au fost repartizaţi, ca să se programeze
(4 mai 2021)
95 vizualizări
Cum va fi vremea de Paşte
(29 aprilie 2016)
53 vizualizări
Indivizi ridicaţi pentru pornografie infantilă. Au convins adolescente să le trimită imagini explicite
(4 februarie 2021)
136 vizualizări
Cazul tinerelor dispărute din Olt. Una dintre ele a sunat la 112 joi, însă STS a dat poliţiei trei adrese greşite
(26 iulie 2019)
93 vizualizări
Ortodocşii sărbătoresc Izvorul Tămăduirii, praznic închinat Maicii Domnului
(21 aprilie 2017)
297 vizualizări
Copiii dispăruţi ai ţării. Cel mai vechi caz datează de acum 15 ani
(30 iulie 2019)
279 vizualizări
ANAF a suspendat impozitul venitul din alocaţii. Ponta caută vinovaţii care au trimis notificări de plată către 11.000 de copii
(7 ianuarie 2015)
429 vizualizări
Ce pot face românii care nu au încheiat contracte noi de energie electrică şi gaze până la 1 iulie. Precizările vicepreşedintelui ANRE
(2 iulie 2021)
53 vizualizări
4.931 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(16 noiembrie 2020)
113 vizualizări
Recensământ 2022. Ce trebuie să scrii dacă nu stai la adresa din buletin
(21 martie 2022)
546 vizualizări
Val de cutremure în România: Trei seisme au avut loc în trei locuri diferite ale ţării
(5 noiembrie 2019)
57 vizualizări
Restaurantele nu se vor deschide deocamdată
(7 august 2020)
114 vizualizări
Biserica catolică, măsuri clare pentru prevenirea epidemiei: diferenţe majore faţă de ignoranţa BOR
(11 martie 2020)
87 vizualizări
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole






















.jpg)



