În urmă cu doi ani, în seara zilei de 30 octombrie 2015 a avut loc una din cele mai mari tragedii din istoria recentă a României - incendiul din clubul "Colectiv”, în urma căruia 65 de tineri au murit, iar alţi aproape 200 au fost răniţi. Acum, supravieţuitorii încă se luptă cu rănile, cu operaţiile, cu mănuşile compresive. Spun că nu s-a schimbat nimic şi cer să se facă dreptate, pentru că au trecut doi ani fără ca justiţia să găsească vreun vinovat.
În seara de 30 octombrie 2015, câteva sute de tineri se aflau în Clubul Colectiv din fosta fabrică Pionierul din Bucureşti, unde asistau la concertul trupei rock Goodbye to Gravity, care îşi lansa albumul ”Mantras of War”. La ora 22.32, în timpul concertului izbucneşte un incendiu din cauza unor artificii de pe scenă, iar focul se extinde în zeci de secunde.
În acea noapte, 27 de tineri şi-au pierdut viaţa, iar alţi 162 au fost răniţi şi transportaţi la unsprezece spitale din Bucureşti. În săptămânile care au urmat, 37 dintre supravieţuitori au murit în spitale. În luna iulie a acestui an, un alt supravieţuitor din Colectiv, a cărui prietenă şi-a pierdut viaţa în incendiu, a murit. Bilanţul - 65 de morţi. Tânărul, a cărui prietenă a murit în Colectiv, s-ar fi sinucis. "Este vorba de un băiat ale cărui traume au continuat, aşa cum continuă în cazul tuturor victimelor din Colectiv", spunea Eugen Iancu, preşedintele Asociaţiei Colectiv.
Au fost începute patru anchete penale, dar la doi ani de la tragedie nu există niciun vinovat.
În 3 noiembrie 2015, mii de oameni au ieşit în stradă şi au cerut demisia premierului Victor Ponta, a vicepremierului Gabriel Oprea şi a primarului sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone. A doua zi, în 4 noiembrie 2015, Victor Ponta a demisionat. Tot atunci, şi-a anunţat demisia şi primarul sectorului 4, Cristian Popesu Piedone. "S-au schimbat câteva guverne, au dispărut câţiva oameni politici, s-au închis câteva cluburi, s-au dat câteva legi şi... cam atât”, spun acum supravieţuitorii din Colectiv.
Doi ani de la Colectiv: "E timpul să ne trezim cu toţii"
30 octombrie 2017
- citeşte totul despre:
- colectiv,
- #colectiv,
- incendiu,
- tineri,
- supravietuitori,
- vinovat,
- justitie,
- club,
- victime





Din aceeaşi categorie:
Medicul Octavian Jurma: În trei luni de la debutul valului IV în România au murit de Covid 18 copii, la fel de mulţi ca în toate valurile precedente adunat.
(11 noiembrie 2021)
56 vizualizări
Încep înscrierile în clasa pregătitoare!
(23 februarie 2015)
160 vizualizări
Lipsă de locuri la ATI, în Capitală - Managerul Spitalului ”Victor Babeş”: “Vom schimba din nou profilul unei secţii întregi în Covid pentru că nu mai facem faţă
(27 august 2021)
17 vizualizări
Un poliţist a fost înjunghiat chiar în curtea Secţiei 9 de Poliţie. ”Intră să vezi cum spintec acum un poliţist în două!”
(2 aprilie 2021)
410 vizualizări
9 luni de la tragedia din Colectiv
(31 iulie 2016)
114 vizualizări
Naşterea Maicii Domnului. Ce nu ai voie să faci de Sfânta Marie Mică
(8 septembrie 2019)
117 vizualizări
Jumătate din termocentralele din România, printre cele mai poluante din Europa
(6 iulie 2016)
624 vizualizări
Ministrul Economiei: Ministrul Economiei: Subvenţiile la energie şi gaze către toţi românii trebuie să înceteze la energie şi gaze către toţi românii trebuie să înceteze
(7 noiembrie 2019)
81 vizualizări
Bani mai puţini pentru copiii născuţi prematur
(16 aprilie 2014)
121 vizualizări
Vijelii, averse torenţiale şi grindină, de duminică seară şi până marţi dimineaţă. Valul de căldură persistă
(6 august 2017)
550 vizualizări
Firme care distribuiau legume şi fructe în hipermarketuri, suspectate de evaziune de 1,3 milioane euro
(12 februarie 2015)
62 vizualizări
Macel pe sosea : Sunt 3 morţi, între care şi un copil, după ce un TIR a spulberat o dubiţă, iar alte 4 persoane grav ranite !
(26 septembrie 2019)
598 vizualizări
Palatul Cultural din Blaj şi etnograful Zoltán Kallós, recompensaţi cu Premiul Uniunii Europene pentru patrimoniu cultural Europa Nostra 2017
(6 aprilie 2017)
261 vizualizări
România trece duminică la ora oficială de vară. Ora 03.00 devine ora 04.00 şi 26 martie va fi cea mai scurtă zi din an
(25 martie 2017)
337 vizualizări
Pensionarii cu venituri din pensii de până la 900 de lei vor beneficia de compensare de 90% a medicamentelor
(1 iulie 2017)
310 vizualizări
Elevilor din anii terminali de liceu li se vor deconta manualele în limita a 55 de lei
(7 septembrie 2015)
472 vizualizări
Alertă epidemiologică în Sibiu pentru boala Lyme
(5 aprilie 2016)
172 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole