Canicula va pune stăpânire pe toată ţara în zilele următoare, meteorologii emiţând, marţi, două avertizări care anunţă un val de căldură şi disconfort accentuat, mai întâi în Banat, Crişana, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei şi local Transilvania, apoi în toată ţara, câteva judeţe din sud şi sud-vest urmând să se afle joi sub cod portocaliu de temperaturi ridicate.
Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie, în cursul zilei de miercuri, în Banat, Crişana, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei şi local în Transilvania, valul de căldură se va extinde, iar disconfortul termic va fi în accentuare. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pe arii relativ extinse pragul critic de 80 de unităţi şi local îl va depăşi uşor.
Temperaturile maxime se vor situa frecvent între 33 şi 36 de grade, iar minimele nocturne vor fi de peste 20 de grade.
Miercuri, vor fi sub cod galben de caniculă judeţele Bihor, Arad, Timiş, Hunedoara, Caraş-Severin, Sibiu, Alba, Mureş, Dolj, Olt, Mehedinţi şi Teleorman.
Pe de altă parte, instabilitatea atmosferică va fi accentuată în cursul zilei de marţi, în jumătatea de sud-est a ţării, iar miercuri, pe arii restrânse, mai ales la munte, în est şi sud-est. Astfel, vor fi intervale de timp cu averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului cu aspect de vijelie şi căderi de grindină.
O a doua avertizare meteo a fost emisă pentru joi, când valul de căldură va fi şi mai accentuat, aproape toată ţara fiind sub cod galben, în timp ce cinci judeţe din sud şi sud-vest vor fi sub cod portocaliu.
Conform ANM, în cursul zilei de joi, valul de căldură se va intensifica şi va cuprinde cea mai mare parte a ţării. Disconfortul termic va fi accentuat - indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pe arii relativ extinse pragul critic de 80 de unităţi. Se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 34...36 de grade, iar minimele nocturne se vor situa în general peste 20 de grade, îndeosebi în regiunile extracarpatice.
În judeţele Dolj, Olt şi Teleorman şi în zona joasă de relief a judeţelor Caraş-Severin şi Mehedinţi, judeţe care se vor afla joi sub cod portocaliu, se vor atinge local maxime termice de 37...39 de grade şi pe arii restrânse de 40 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.
În regiunile nord-vestice şi nordice, precum şi la munte, mai ales în orele serii şi ale nopţii, instabilitatea atmosferică se va accentua şi se vor semnala averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului cu aspect de vijelie şi căderi de grindină.
Val de căldură şi disconfort accentuat, în aproape toată ţara, în următoarele zile. Joi, vor fi până la 40 de grade
28 iunie 2017





Din aceeaşi categorie:
Conducerea SRI, audiată în Parlament
(9 februarie 2015)
101 vizualizări
Exerciţiu de simulare a intervenţiei în cazul unei ameninţări cu bombă, marţi, în Gara de Nord din Bucureşti
(30 mai 2017)
65 vizualizări
Alegeri locale 2020. Modalitatea simplă prin care poţi să afli la ce secţie poţi să votezi
(23 septembrie 2020)
58 vizualizări
Un proiect de lege ar putea să scape de stres jumătate din populaţia ţării. Ce avantaj ar putea câştiga cei care primesc cea mai banală amendă
(6 mai 2018)
42 vizualizări
România s-ar putea confrunta cu cea mai grea iarnă din ultimii 30 de ani. Anunţul ANM
(20 noiembrie 2019)
44 vizualizări
Legea antifumat ar putea deveni şi mai dură
(21 septembrie 2017)
418 vizualizări
Reducerea la 26 a numărului maxim de elevi dintr-o clasă de liceu, filiera teoretică şi la 24 pentru tehnologică, şcoală profesională şi liceu vocaţional, decisă de ministrul Educaţiei.
(22 ianuarie 2021)
190 vizualizări
Italia: Autorităţile au lansat o anchetă, după ce o femeie a simulat o sarcină şi a cumpărat bebeluşul unei românce
(30 aprilie 2017)
114 vizualizări
Seceta pune agricultura la pământ! Producătorii vor să dea în judecată ANM pentru prognoze meteo greşite
(4 august 2015)
448 vizualizări
ASF a publicat noile tarife de referinţă pentru poliţele RCA. Cresc cu 4% tarifele pentru persoanele fizice, în timp ce pentru companii scad în medie cu 5%.
(1 noiembrie 2018)
65 vizualizări
Avertisment de la Asociaţia pentru Protecţia Consumatorilor: “Măştile fashion nu ne protejează împotriva SARS-CoV-2!”
(21 octombrie 2020)
182 vizualizări
Cinci sute de persoane, evacuate din cauza pericolului de explozie la o cisternă cu GPL din care s-au scurs gaze
(5 noiembrie 2017)
178 vizualizări
Sindicaliştii Hidroelectrica s-au blocat în subteran în hidrocentralele mari
(9 decembrie 2016)
518 vizualizări
Peste 300 de deţinuţi beneficiază de permisiunea de ieşire din penitenciar în perioada Sărbătorilor Pascale
(15 aprilie 2017)
565 vizualizări
Legea care elimină zeci de taxe, inclusiv timbrul de mediu şi taxa radio-TV, contestată la CCR
(17 noiembrie 2016)
430 vizualizări
Sfântul Ilie, aducătorul de ploi. Tradiţii şi superstiţii de Sf. Ilie: ritualul fetelor nemăritate
(20 iulie 2024)
977 vizualizări
37 de trenuri de călători anulate, luni, din cauza condiţiilor meteo
(26 februarie 2018)
85 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole