Neachitarea amenzii contravenţionale în termen de 30 de zile atrage înlocuirea acesteia cu sancţiunea obligării la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii
În Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 629 din data de 27 august 2014 a fost publicată Ordonanţa nr. 17/2014 pentru modificarea art. 9 alin. (3) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.
Astfel, potrivit modificării aduse, în cazul în care contravenientul persoană fizică nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, organul de specialitate al unităţii administrativ-teritoriale în a cărui rază teritorială domiciliază contravenientul va sesiza instanţa judecătorească în a cărei circumscripţie domiciliază acesta, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea obligării contravenientului la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama de partea din amendă care a fost achitată.
Procesele şi cererile privind înlocuirea amenzii cu sancţiunea obligării contravenientului la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii în curs de soluţionare la data intrării în vigoare a OG nr. 17/2014 se soluţionează de către instanţele legal învestite, în conformitate cu dispoziţiile legale în vigoare la dată când acestea au fost pornite.
Nu achiţi amenda contravenţională? Uite ce ţi se poate întâmpla!
29 august 2014
- citeşte totul despre:
- contraventiilor,
- fizica,
- judecatoreasca,
- obligarii,
- sanctiunea,
- specialitate,
- romaniei



Din aceeaşi categorie:
Codul portocaliu de viscol, prelungit în opt judeţe până la ora 23.00. Cod galben în Bucureşti şi în 19 judeţe. Situaţia drumurilor închise
(6 ianuarie 2017)
69 vizualizări
Mobilizare fără precedent pentru transport şcolar gratuit
(7 februarie 2020)
94 vizualizări
Reprezentanţii partidelor au început discuţia pe tema Codului fiscal
(20 august 2015)
45 vizualizări
Tradiţii şi superstiţii de 1 martie şi de ”babe”! Ce nu trebuie să faci până pe 9 martie ca să ai noroc tot anul
(1 martie 2025)
760 vizualizări
Incendiul de pădure izbuncit în Parcul Naţional Domogled, stins după trei zile de intervenţie
(23 iulie 2017)
142 vizualizări
Curtea Constituţională: Dispozitiile legislative privind tentativa de abuz în serviciu, neconstituţionale
(23 iunie 2017)
144 vizualizări
Raport: Care sunt ţintele predilecte din România ale atacurilor cibernetice şi topul ţărilor de origine
(21 iunie 2019)
41 vizualizări
Cel mai mare falsificator de bancnote din plastic din lume locuia la Buşteni! Ce au găsit poliţiştii la percheziţii!
(24 iunie 2020)
213 vizualizări
Gestul unui poliţist faţă de o bătrână care vindea flori, viral pe Internet VIDEO
(7 august 2017)
440 vizualizări
Ministrul Educaţiei: Decizia CC privind ora de religie va produce efecte din septembrie 2015
(27 ianuarie 2015)
226 vizualizări
Articol neconstituţional în Legea privind statutul poliţistului, potrivit CCR
(20 aprilie 2016)
268 vizualizări
Sorin Cîmpeanu, prim-ministru interimar
(5 noiembrie 2015)
129 vizualizări
O familie de castori creează probleme constructorilor care lucrează la lotul 4 al Autostrăzii Lugoj-Deva
(11 aprilie 2017)
529 vizualizări
Ajutorarea pompierilor răniţi în misiune, printre priorităţile MAI
(6 ianuarie 2014)
63 vizualizări
Adomniţei, fost ministru al Educaţiei, condamnat în primă instanţă la peste 3 ani de închisoare cu executare
(28 noiembrie 2020)
129 vizualizări
Universităţile încep pregătirile pentru al doilea semestru. Profesorii vor ca studenţii să participe fizic la cursuri
(10 februarie 2022)
23 vizualizări
Necazul unora, bucuria altora! Băncile scot la vânzare apartamentele executate silit. Cel mai mic preţ: 1.600 de lei!
(25 octombrie 2014)
139 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole