Alex Bodi, fostul iubit al Biancăi Drăguşanu, a fost ridicat din casă de mascaţi şi e acuzat că e şeful unei uriaşe reţele de proxenetism.
Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Craiova împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Craiova au efectuat un număr de 23 de percheziţii domiciliare, pe raza judeţelor Ilfov, Braşov, Dolj, Gorj, Giurgiu, Olt, Sibiu şi Vâlcea într-o cauză vizând destructurarea unui grup infracţional organizat specializat în săvârşirea infracţiunilor de trafic de persoane şi proxenetism.
Din datele existente s-a stabilit, în esenţă, că, la scurt timp după destructurarea unei grupări conduse de membru marcant al lumii interlope (grupare specializată în traficul de persoane şi proxenetism), suspectul în cauză (unul dintre locotenenţii persoanei mai sus-menţionate), în timp ce se afla deţinut într-un penitenciar, în perioada 2008 – 2011, împreună cu alţi trei deţinuţi au folosit reţelele sociale în scopul recrutării unor tinere care practicau prostituţia.
Sub coordonarea liderului, care este, conform unor surse judiciare, Alex Bodi, fostul iubit al Biancăi Drăguşanu, s-au pus bazele unei grupări infracţionale specializate, în principal, în traficul de persoane, trafic de minori şi proxenetism şi în secundar în şantaj (consecinţă a plăţii unor taxe de protecţie). După ce au ieşit din penitenciar, în scurt timp, la gruparea infracţională au aderat alţi 12 suspecţi împreună cu care au recrutat şi alte victime, le-au transportat şi adăpostit în state occidentale (Germania, Spania, Italia, Marea Britanie, Elveţia), şi le-au constrâns să practice prostituţia în favoarea lor, în diverse cluburi de profil.
Victimele care, după ce erau transportate în străinătate, refuzau să practice prostituţia erau sechestrate şi supuse unor violenţe extreme (chiar şi unor violuri), pentru a fi determinate să nu mai opună rezistenţă. În cele mai multe cazuri, victimele au fost ţinute în imobile închiriate de liderul grupării, au fost transportate zilnic la locurile unde erau obligate să practice prostituţia, erau permanent controlate/supravegheate, iar sumele de bani erau luate în totalitate de membrii grupării.
Alex Bodi, investiţii în imobile în ţară şi în străinătate În urma cercetărilor, s-a stabilit faptul că tinerele au fost exploatate cu precădere în cluburi de noapte sau locaţii închiriate pe teritoriul Germaniei, pe raza oraşelor Berlin, Bonn, Stuttgart şi Frankfurt, dar şi pe teritoriul altor state europene (Italia, Spania, Marea Britanie, Cehia, Elveţia, Austria).
O mare parte din sumele de bani obţinute astfel de membrii grupării ajungeau la liderul acesteia care, ulterior, le-a investit în diverse imobile din ţară şi din străinătate. Liderul grupării obişnuia să perceapă victimelor taxe de protecţie pentru desfăşurarea unor activităţi licite/ilicite, “locotenenţii săi” recurgând, deseori, la şantaj pentru colectarea acestora.
Taxele erau colectate cu ocazia unor petreceri organizate de acesta. La sediul DIICOT – Serviciul Teritorial Craiova vor fi conduse, în vederea audierii, un număr de 18 persoane, printre ele şi Alex Bodi, care a fost ridicat din casă, dis-de-dimineaţă!
Alex Bodi, fostul iubit al Biancăi Drăguşanu, ridicat din casă de mascaţi, acuzat că e şeful unei uriaşe reţele de proxenetism
11 noiembrie 2020
- citeşte totul despre:
- alex bodi,
- bianca draguseanu,
- proxenetism,
- retea,
- diicot



Din aceeaşi categorie:
CNAIR emite interdicţii de circulaţie pentru vehiculele de peste 3,5 tone, până luni
(1 ianuarie 2017)
251 vizualizări
Guvernul a declarat ziua de 2 iunie ca zi liberă, pentru minivacanţa de Rusalii. Bugetarii vor recupera ziua pe 10 iunie
(19 mai 2017)
440 vizualizări
Grevă amplă la CFR. 19 trenuri ar fi fost anulate. Lider sindicat: CFR încearcă intenţionat falimentarea SCLR
(16 ianuarie 2020)
94 vizualizări
4.931 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(16 noiembrie 2020)
110 vizualizări
La alţii se poate! Iaşiul îşi înnoieşte parcul auto cu autobuze noi şi tramvaie second-hand
(8 aprilie 2017)
334 vizualizări
DNA a pus sechestru pe trei fabrici de producere a băuturilor alcoolice şi pe mai multe terenuri, în dosarul "Murfatlar”
(4 februarie 2017)
543 vizualizări
Guvernul majorează bursa pentru elevii şcolilor profesionale
(21 septembrie 2016)
617 vizualizări
Persoanele care au lucrat în condiţii speciale şi deosebite, pensionate înainte de 2011, beneficiază de majorări
(6 mai 2017)
844 vizualizări
România şi-a lansat campania de promovare a candidaturii pentru găzduirea Agenţiei Europene pentru Medicamente
(9 septembrie 2017)
193 vizualizări
Ministerul Sănătăţii a prelungit termenul de ridicare a tichetelor de masă acordate persoanelor vaccinate anti-Covid cu schema completă de la 60 de zile la şase luni.
(4 noiembrie 2021)
177 vizualizări
Ministrul Muncii: Pensiile cresc cu 5% de la 1 ianuarie 2015
(12 septembrie 2014)
158 vizualizări
Raed Arafat: Nu s-a discutat redeschiderea after-schoolurilor în prezenţa mea/ E prea devreme să ieşim din starea de alertă, dar avem şi un plan B dacă se întâmplă asta/ La malul mării nu s-au respectat măsurile de distanţare, vom vedea peste 14 zile
(10 iunie 2020)
125 vizualizări
Percheziţii într-un dosar de proxenetism. Suspecţii postau anunţuri cu conţinut sexual explicit la ”Matrimoniale”
(14 noiembrie 2017)
543 vizualizări
Victorie pentru statul roman: Tezaur dacic recuperat din Germania
(23 iulie 2015)
238 vizualizări
Ministerul Educaţiei cere universităţilor strategii pentru creşterea numărului de studenţi
(23 iulie 2017)
362 vizualizări
MAI a simplificat procedura de decontare a serviciilor turistice
(16 ianuarie 2019)
930 vizualizări
George Becali, finanţatorul echipei Steaua, audiat la DNA
(9 martie 2016)
105 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole