Statul american California a legalizat, luni, vânzarea de canabis pentru uz recreaţional, lansând cea mai mare piaţă reglementată din lume cu produse care conţin acest drog, relatează site-ul agenţiei Reuters.
Este cel de-al şaselea stat american care ia această decizie, după Colorado, Washington, Oregon, Alaska şi Nevada. Massachusetts şi Maine sunt pe cale să urmeze acest exemplu în cursul anului.
Locuitorii au dreptul să cumpere maximum 28 de grame de canabis brut o dată. Persoanele cu afecţiuni specifice pot cumpăra cantităţi nelimitate, dar trebuie să prezinte o reţetă şi cardul de sănătate.
Zeci de magazine recent licenţiate au fost deschise la începutul anului în California, pentru persoanele majore (cel puţin 21 de ani) care vor să experimenteze efectele psihoactive ale canabisului.
În condiţiile în care California are o populaţie oficială de aproximativ 40 de locuitori, peste o cincime dintre americani trăiesc acum în zone în care canabisul este legal pentru cumpărare în scop recreaţional, chiar dacă rămâne clasificat drept drog ilegal în conformitate cu legislaţia SUA.
Piaţa de canabis din California este evaluată de către majoritatea experţilor la câteva miliarde de dolari anual şi se aşteaptă să genereze cel puţin un miliard de dolari pe an în veniturile fiscale.
Uruguay este singura ţară care a legalizat vânzarea de canabis pentru uz recreaţional la nivel naţional, începând cu iulie 2017, având o populaţie de doar 3,4 milioane de locuitori.
De la 1 ianuarie, canabisul se vinde la liber în California
2 ianuarie 2018





Din aceeaşi categorie:
Un nou simptom asociat cu noul coronavirus! Este un act involuntar banal, dar specialiştii avertizează să nu-l ignorăm
(27 august 2020)
165 vizualizări
Donald Trump şi soţia sa Melania au fost testaţi pozitiv pentru coronavirus. Iniţial preşedintele anunţase că intră în carantină, după ce una dintre cele mai apropiate consiliere ale sale a fost testată pozitiv.
(2 octombrie 2020)
116 vizualizări
O clădire istorică din România e de vânzare. În preţ intră şi o fantomă
(6 august 2017)
257 vizualizări
Peştera Laptelui din Masivul Postăvaru
(10 septembrie 2013)
976 vizualizări
Destinaţiile turistice preferate de români pentru vara 2017
(28 mai 2017)
403 vizualizări
Cimitirul maritim de la Sulina, o comoară ascunsă
(18 februarie 2020)
1233 vizualizări
Care sunt locurile în care coronavirusul se răspândeşte cel mai uşor. Medic: ”Oamenii devin neglijenţi!”
(24 mai 2021)
202 vizualizări
Ce studii are, de fapt, Viorica Dăncilă. S-a spus că este o simplă profesoară din Videle, dar realitatea este alta!
(20 noiembrie 2019)
2566 vizualizări
Modelul de succes al Germaniei în lupta cu coronavirusul este o lecţie de comunicare ştiinţifică.
(22 iulie 2020)
241 vizualizări
Bacşişul ar putea fi reglementat din nou.
(13 iunie 2019)
78 vizualizări
Specialiştii avertizează: până la 50% dintre pacienţii infectaţi cu COVID-19 sunt asimptomatici. Cum ne putem feri, dincolo de purtarea unei măşti de prorecţie
(11 mai 2020)
241 vizualizări
Muzeul Picasso din Paris, redeschis după 5 ani
(27 octombrie 2014)
143 vizualizări
Israelul face un pas spre normalitate: Măştile sanitare nu vor mai fi obligatorii în aer liber
(16 aprilie 2021)
43 vizualizări
Liverpool. Câteva mii de tineri s-au adunat în centrul oraşului, au dansat dar au şi atacat o maşină de poliţie, cu câteva ore înainte de impunerea nivelului maxim de restricţii, după închiderea barurilor pe o perioadă nedeterminată.
(14 octombrie 2020)
54 vizualizări
Reparaţia traseului amenajat din canionul "Sapte scări", distrus peste iarnă, costă 10.000 de lei
(26 februarie 2017)
499 vizualizări
Rusia. Peste 70% dintre cetăţeni au votat „da” la referendumul pentru modificarea Constituţiei, prin care Putin poate să păstreze puterea până în 2036, potrivit datelor iniţiale.
(1 iulie 2020)
142 vizualizări
Povestea Muzeului Farmaciei din Cluj-Napoca
(4 iulie 2013 - Clara ION)
547 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole