Există pere de foarte multe soiuri, culori şi forme, dar oricare dintre acestea le-aţi alege atunci când cumpăraţi fiţi atenţi ca perele să nu fie lovite, să fie ferme şi să fie coapte. Nu cumpăraţi pere care sunt zdrobite sau prea moi. Cel mai probabil au început deja să se strice şi nici la dulceaţă nu vor fi foarte bune.
Nu vă ghidaţi după culoare atunci când cumpăraţi pere. În cazul perelor culoarea nu este un bun indicator al gradului de coacere. Sunt soiuri de pere care au coaja verde închis şi atunci când sunt bine coapte. Altele pot fi frumoase galbene, dar nu sunt încă coapte.
Spre deosebire de alte fructe, perele, pentru a avea cea mai bună textura, gust şi culoare e bine să se coacă după ce au fost culese. Perele trebuie depozitate la temperatura camerei, mai ales dacă sunt mai tari. O dată coapte însă e bine să fie consumate cât mai rapid pentru ca apoi încep să se degradeze. Totuşi le mai puteţi ţine câteva zile în frigider dacă sunt bine coapte. Există însă soiuri care pot fi ţinute în bune condiţii chiar şi câteva luni,cu precădere perele de iarnă (Anjou şi Winter Nellis)
Un mic truc pentru a testa dacă o pară este sau nu coaptă este să apăsaţi uşor cu degetul mare lângă codiţa. Acolo trebuie să fie un pic mai moale. Perele se coc din interior în exterior şi pentru că partea superioară, acolo unde e codiţa este zona cea mai îngustă este cel mai bun loc pentru a testa dacă fructul este sau nu copt.
Dacă partea inferioară a fructului este moale înseamnă ca para s-a copt prea tare şi nu va putea fi păstrată mult timp. Totuşi la gemuri, dulceţuri sau sucuri acestea sunt cele mai indicate.
Sunt cunoscute peste 3.000 de tipuri de pere în lumea întreagă. Acestea sunt împărţite în două mari categorii în funcţie de origine: pere europene şi pere asiatice. După caracteristici perele se clasifica în trei grupe şi anume: superioare, mijlocii şi obişnuite.
Între soiurile de toamnă amintim soiurile de pere Conference; Ducesă de Angouleme; Doina; Aniversare; Untoasa de Bosc; Decana Comisiei; Jeana D'Arc; Untoasa de Geoagiu; Untoasa Hardy şi Abatele Fetei.
Perele Conference sunt mijlocii culoare galben-verzui, cu pete ruginii de diferite mărimi. Pulpa este albă, lină, fondanta, suculenta, dulce, aromată fiind de calitate foarte bună pentru masă.
Perele din soiul Ducesa de Angouleme sunt mari sau foarte mari. Au culoare verde-gălbui cu numeroase puncte de rugină. Pulpa este albă, consistentă, suculenta, cu aromă potrivit de intensă.
Doina este un soi românesc de toamnă, galben-verzui şi cu pete cu roşu-vişiniu. Pulpa este alb-verzui, cu consistenta foarte fină, untoasa, suculenta şi cu gust dulce, uşor acidulat cu aromă plăcută.
Între soiurile româneşti mai amintim şi Aniversare, untoasa de Geoagiu (galben-verzui, slab rumenite cu roşu oranj pe partea însorită cu pulpa albă, untoasa, suculenta, dulce şi armonios acidulata, superioară pentru masă). Alte soiuri de pere sunt: Williams, Napoleon, Hordenpont, Magdalena, de vară, şi aşa mai departe.
Oricare dintre soiuri le-aţi alege nu uitaţi să verificaţi dacă sunt sănătoase, întrebaţi vânzătorul dacă este şi producător, dacă a tratat pomii cu substanţe chimice şi când a cules fructele.
În final trebuie să ştiţi că pe lângă faptul că sunt gustoase, perele sunt şi foarte sănătoase. Conţin multe vitamine şi minerale care ajută la întărirea imunităţii, reducerea nivelului colesterolului din sânge, ajuta la digestie şi nici nu are foarte multe calorii. O pară de dimensiuni medii are circa 70 kcalorii.
Perele le puteţi folosi la foarte multe reţete. Nu doar la deserturi ci şi la aperitive sau feluri principale.
Cum să cumperi perele?
1 octombrie 2013





Din aceeaşi categorie:
8 produse româneşti folosite ca ingrediente de McDonald’s
(11 iunie 2015)
256 vizualizări
De ce apa îmbuteliată este una dintre cele mai mari farse din istoria modernă, lucru valabil şi pentru România
(29 mai 2017)
509 vizualizări
A cincea ediţie a Congresului Internaţional al Vinului - Enofusión are loc la Madrid
(3 februarie 2015)
62 vizualizări
Scorţişoara, condimentul miracol
(5 august 2013)
162 vizualizări
Sucul de portocale, supliment de energie pentru creier
(28 august 2015)
353 vizualizări
Adori cafeaua? Ce rişti dacă bei prea multă
(11 august 2013)
166 vizualizări
Ce se petrece în corpul tău dacă mănânci mămăligă
(17 februarie 2016)
1154 vizualizări
Cinci alimente bune pentru protejarea ficatului
(27 octombrie 2014)
235 vizualizări
Spune-mi ce fel de cafea bei ca să îţi spun cine eşti
(22 septembrie 2013)
277 vizualizări
Oliver: Zahărul poate distruge vieţi şi ar trebui impozitat la fel ca tutunul
(6 ianuarie 2015)
141 vizualizări
Spanacul scade pofta de dulciuri şi mâncare nesănătoasă, ajutând la slăbit
(5 septembrie 2014)
228 vizualizări
Churros
(19 septembrie 2013)
537 vizualizări
Beneficiile grapefruitului
(26 august 2013)
272 vizualizări
De ce e bine să consumăm fistic cât mai des
(8 noiembrie 2017)
732 vizualizări
Tot ce trebuie să ştii despre unt
(4 decembrie 2014)
363 vizualizări
Avocado BIO, retras de la vânzare de Kaufland, pentru că „depăşeşte limita legală de pesticide”
(22 martie 2022)
370 vizualizări
Câte pahare de vin trebuie să bem ca să ajutăm ficatul
(30 august 2019)
299 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Săptămâna Mare. Cele mai mari păcate pe care le poţi face marţi şi joi. Atenţie mare!
Publicat la data de 15 aprilie 2025