Vineri la prânz, Alexandri Nicolae, directorul interimar al TCE Ploieşit, a organizat o conferinţă de presă, la care au fost invitaţi doar ziariştii agreaţi de domnia sa.
Sigur veţi spune că mă oftic că nu am fost invitată, dar în condiţiile în care în ultimile săptămâni am avut mai multe articole despre situaţia TCE aş fi fost de preferat ca directorul să răspundă direct întrebărilor mele, pentru a nu mai exista speculaţii. Dar probabil s-au gândit că e un subiect pe care îl stăpânesc foarte bine şi nu pot fi dusă cu zăhărelul....
Oricum e mai simplu să spui că sunt vândută, (nu ştiu cui), că sunt pusă să scriu (nu ştiu de cine), că vreau să destabilizez societatea comercială “scriind tâmpenii” sau alte inepţii de genul ăsta. Bine am mai aflat că o să fiu dată în judecată, dar nu am înţeles sub ce acuzaţie....
Dacă aş fi mers la conferinţa de presă de la TCE l-aş fi invitat pe director să meargă să îmi arate unde au loc cele 17 troleibuze Neoplan care sunt (încă) funcţionale în garajul TCE. Unde au loc troleibuzele stricate care zac acum în depoul de la Podul Înalt şi mai am tot felul de întrebări tehnice, inclusiv cum poţi susţine că nu e nicio problemă ca Neoplanurile să se deplaseze pe motorină, când în specificaţiile tehnice ale acestui tip de vehicule scrie că se pot deplasa maxim 25 de minute ocazional, atunci când este întrerupt curentul electric (Mi-am făcut bine lecţiile domnilor!).
Destabilizez pentru că cer ca autorităţile locale să acceseze fondurile europene pentru a moderniza transportul în comun în Ploiesti. Este atât de simplu! Europa ne roagă cu banii, iar noi ne facem că nu îi vedem.
Ne-am pus ochelari de cal şi preferăm să inventăm proiecte care nu vor fi niciodată acceptate, în loc să scriem un proiect pe Axa 4 şi să cumpărăm tramvaie noi. Am reabilitat calea de rulare a tramvaiului, cu bani eurpopeni, suntem obligaţi, moral, să cumpărăm tramvaie noi, tot din banii Comisiei Europene.
Sau dacă nu vrem tramvaie, putem lua trolee sau putem deveni pionieri şi putem aduce la Ploieşti autobuze electrice! Ploieştiul poluat, are nevoie de o mică gură de oxigen. Şi asta ar însemna mijloace de transport nepoluante luate din fonduri europene!
Iar celor care contestă ceea ce scriu le cer un singur lucru: vă rog să mă contraziceţi cu documente, cu cifre exacte.
Îmi doresc un transport civilizat şi modern în Ploieşti, dar nu voi accepta niciodată bătaia de joc pe buzunarul ploieşteanului. Ideea de scurtare a traseului 202 înseamnă că băgaţi mâna în buzunarul părinţilor care îşi duc copiii la şcolile de pe bulevard. Haideţi să luăm situaţia unui copil de clasa a cincea care învaţă la Pedagogic. Pleacă de la Podul Înalt cu 202, ajunge în centru şi aşteaptă traseul 30 sau 1 ca să poată ajunge la rondul 2. .. Sunteţi părinte, cum v-aţi simţi aşteptând seara să vină copilul de la şcoală ştiind că trebuie să schimbe două mijloace de transport să ajungă de la Gara de Sud în zona Podul Înalt.
Eu sper să găsiţi metode economice reale pentru redresarea societăţii. Sunt multe modalităţi de a aduce bani în plus în visteria TCE. Dacă nu vă descurcaţi sunaţi-l pe singurul director adevărat pe care societatea de transport public l-a avut în ultimii 30 de ani: se numeşte Mircea Vulcan! Iar angajaţii TCE vorbesc întotdeauna cu respect despre el...Şi este şi normal: Vulcan ajungea zilnic la serviciu la ora: 4.30-5!
Cine nu e cu noi e împotriva noastră sau cum destabilizez eu TCE Ploieşti...
17 iunie 2017
(704 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Interesele mari îi sugrumă pe cei mici
(7 octombrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
204 vizualizări
Lupi şi şacali
(16 aprilie 2015 - Ciprian RADU)
291 vizualizări
Mihai Eminescu
(15 ianuarie 2014 - Ovidiu MARIAN)
209 vizualizări
Campanie nebună
(1 iunie 2016 - Cristina IANCU)
328 vizualizări
JALE, PETROLUL, ALE, ALE!
(26 octombrie 2015 - Ciprian RADU)
177 vizualizări
Romănia bucăţi şi preşedintele judecător
(29 aprilie 2018 - George BOTEZ)
972 vizualizări
A început şcoala...
(15 septembrie 2013 - Ovidiu MARIAN)
347 vizualizări
Exaltări de toamnă
(27 octombrie 2013 - Romeo HANGANU)
152 vizualizări
Despre examene şi oameni cu părintele Constantin Necula !
(30 iunie 2019 - George BOTEZ)
455 vizualizări
Ritualul primăverii
(10 martie 2014 - Florin SICOIE)
194 vizualizări
Umbre şi lumini
(30 iunie 2014 - Florin SICOIE)
267 vizualizări
Ploieşti...Pledoarie pentru cultură
(29 iulie 2017 - Cristina IANCU)
944 vizualizări
Un an mai bun!
(27 decembrie 2014 - Cristina IANCU)
411 vizualizări
Ultimul samurai
(11 august 2015 - Ciprian RADU)
378 vizualizări
Un neamţ şi un sas
(28 decembrie 2014 - George BOTEZ)
660 vizualizări
De ce nu sunt Charlie
(8 ianuarie 2015 - Ciprian RADU)
607 vizualizări
Prizonieri în România penală
(30 ianuarie 2015 - Ciprian RADU)
215 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026

















