Periodic, la televizor, vedem reportaje cu bătrâni care trăiesc din pensii a căror sumă, pentru alţii, nu înseamnă nici măcar banii cheltuiţi pe guma pe care o mesteca lunar.
Sume, numite cinic pensii, care, oricum raportate, nu înseamnă nimic într-un stat în care tot ce trebuie să plăteşti se calculează în euro, iar tot ceea ce primeşti în câţiva lei.
Zilnic, vedem bătrâni care stau abrutizaţi şi pierduţi pe câte o treaptă de magazin sau pe la câte un colţ de stradă. Nu întind niciodată mâna. Cel mult se tânguie. Aşteaptă. Pe vreunul din noi. Pe nimeni. Nimic. Sau poate doar moartea pe care o consideră singura scăpare. Şi, cât se poate de tragic şi de cuprinzător pentru realitatea din această ţară, moartea pare că şi este singura lor speranţă şi scăpare.
În România, se numeşte că bătrânii trăiesc. Eu aş spune că se târăsc. Nu de la o zi la alta, ci de la o secundă la alta, în care sunt obligaţi să fie ai nimănui şi să nu aibă niciun fel de viaţă, nici măcar una la limita decentei. Sunt doar obligaţi de alţii, care, chipurile, decid pentru destinul celorlalţi, să se conformeze unui surogat de existenţă. Conducători care îi condamna la indecenta, ca apoi să îi uite imediat. Existenţa indecenta care presupune pâine, atunci când o au, apă, cât se mai găseşte fără bani, că totul costă, mai ales resursa naturală, aer cât se poate de poluat şi, eventual, cel mult, speranţă.
Aceasta este viaţa bătrânilor noştri, timp în care salariile demnitarilor cresc, se votează onoruri şi favoruri, se anunţă doar pe hârtie prosperitate şi fericire pentru mase, iar noi, dacă nu credem anunţurile pompoase ale celor cu salarii de zeci de ori mai mari decât ale noastre, ne complăcem şi trecem mult prea grăbiţi pe lângă câte un bătrân ce aşteaptă. Iar atunci când ne oprim pentru câteva secunde pentru a-i dă repede câţiva lei, e ca şi cum ne-am şterge astfel propriile păcate, ne-am ierta singuri pentru nepăsarea din restul timpului şi am încerca să uităm că nu aşa (re)dăm demnitatea şi viaţa unui om.
Da. Sunt mulţi. Oropsiţi, uitaţi, muritori de foame. Oameni care, cândva, când erau de vârsta noastră au muncit. Au iubit. Au visat şi au avut o viaţă. A lor. Acum, nu mai au nimic pentru că cineva sau ceva a decretat că a îmbătrâni în România este egal cu a muri. Că bătrâneţea pentru români înseamnă prizonieratul unei neputinţe uriaşe pe care, culmea, nu ţi-o oferă anii, ci tocmai cei din jur. Prin nepăsare. Prin nonacţiune. Prin acţiuni proaste, egoiste şi nocive. Prin credinţa stupidă că tu nu vei ajunge niciodată că ei.
Mi-ar plăcea să aflu prin intermediul acestei scurte introduceri într-o problematică cu adevărat importantă şi care are nevoie urgentă de soluţii reale, câţi dintre noi NU suntem cu adevărat INDIFERENŢI şi câţi putem AJUTA un bătrân din oraşul nostru. Aşa că propun aici şi acum că fiecare între voi, cei care nu aţi rămas impasibili gândindu-vă pentru câteva minute la bătrânul său bătrânică de la colţul străzii pe care îl/o găsiţi zilnic stând şi aşteptând o salvare de la noi, să ajute concret un bătrân.
În fiecare dintre ei, suntem noi. Vom fi noi peste ani. Unde alegeţi să fiţi? La colţul străzii, pe treptele unei biserici sau la uşa vreunui supermarket? Sau într-o casă sigură, trăind decent şi, mai ales, murind decent?
Bătrânii cui? (1)
2 septembrie 2015
(169 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Tinerii din PSD Prahova s-au întors 45 de ani în timp!
(29 iulie 2014 - George BOTEZ)
306 vizualizări
Mică pomenire pentru un mare eşec
(4 august 2013 - Romeo HANGANU)
158 vizualizări
Tigăi, bănci, detergenţi, prostatită şi constipaţie
(8 mai 2014 - Edi MOLDOVAN)
220 vizualizări
Ne-am bătut singuri
(14 aprilie 2016 - Raluca Jianu ANGHELACHE)
531 vizualizări
A început şcoala...
(15 septembrie 2013 - Ovidiu MARIAN)
347 vizualizări
Pasarelele fericirii noastre
(25 august 2013 - Romeo HANGANU)
127 vizualizări
Schimbarea lanţurilor
(29 iulie 2014 - Romeo HANGANU)
152 vizualizări
Despre nebuni
(27 septembrie 2013 - Florin SICOIE)
574 vizualizări
Meciul secolului la Ploieşti
(2 martie 2015 - George BOTEZ)
585 vizualizări
O alta băşină, dintr-o minte userista !
(17 noiembrie 2021 - George BOTEZ)
1195 vizualizări
Campanie nebună
(1 iunie 2016 - Cristina IANCU)
328 vizualizări
Must - have de sărbători: deprimarea!
(10 aprilie 2014 - Edi MOLDOVAN)
281 vizualizări
Lumea ca o grădina zoologică
(16 iunie 2020 - George BOTEZ)
399 vizualizări
PNL anunţă că va scăpa de corupţi. Mircea Roşca rezistă!
(24 mai 2015 - Cristina IANCU)
636 vizualizări
Mai bine foloseai un creion, Vivi!
(14 iulie 2016 - Ciprian RADU)
1128 vizualizări
Eşti scump rău, Victoraş Ponta!
(5 ianuarie 2014 - George BOTEZ)
458 vizualizări
Un plagiat ratat
(17 februarie 2016 - Romeo HANGANU)
183 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole


















