Porsche România recheamă în service 707 autovehicule marca Skoda, modelele Rapid şi Octavia III, iar Renault Commercial Roumanie recheamă peste 1.300 de autovehicule Dacia Dokker, se arată în documentele transmise joi de companii către Autoritatea Naţională de Protecţie a Consumatorilor (ANPC).
Modelele Rapid şi Octavia III ale Porsche România ar avea probleme la mecanismul de blocare a uşii din interior. „Este posibil să existe o defecţiune la nivelul mecanismului de blocare a uşii din interior (Child Protection)”, se arată în comunicatul emis de constructorul auto.
Potrivit datelor transmise către ANPC, dealerii Skoda vor trimite clienţilor scrisori de rechemare în vederea programării în service. Reparaţia presupune verificarea funcţionării mecanismului, eventual înlocuirea acestuia dacă nu funcţionează corect. Operaţiunea durează aproximativ o oră.
Renault Commercial Roumanie recheamă 1.289 autovehicule marca Dacia, modelul Dokker, pentru că Dacia a identificat posibilitatea ca opritorul unei uşi laterale culisante (sau a ambelor uşi laterale culisante) să prezinte o disfuncţionalitate, ceea ce ar putea duce – în cazul unui impact lateral – la o fixare incorectă a acesteia, conform comunicatului remis ANPC.
Acţiunea de reparaţie durează între 40 de minute şi şase ore, în funcţie de intervenţia de realizat. Scopul acţiunii este de verificare sau, după caz, de montaj încuietoare şi opritor pe uşa laterală culisantă.
În plus, Renault Commercial Roumanie recheamă 32 de autovehicule pentru a verifica şuruburile de fixare a opritorului de uşă. Dacă se va considera necesar, acestea se vor înlocui.
Proprietarii maşinilor afectate sunt îndemnaţi „să contacteze un reparator din reţeaua autorizată Dacia de pe teritoriul României pentru stabilirea unei programări în vederea verificării preventive a prezenţei opritorului spate şi/sau fixarea opritorului faţă. În cazul în care se va considera necesar, se va monta unul sau două opritoare spate şi/sau se vor înlocui şuruburile de fixare pe uşile laterale culisante ale vehicului”, potrivit datelor transmise de companie către ANPC.
Reprezentanţii companiei precizează că intervenţia va fi realizată gratuit, toate costurile fiind acoperite de Dacia.
Porsche România şi Renault Commercial Roumanie recheamă în service autovehicule Skoda şi Dacia
17 martie 2017

Din aceeaşi categorie:
Hyundai i20: Primele schiţe oficiale
(2 august 2014)
110 vizualizări
Ai cerut să-ţi fie rambursaţi banii pe taxa auto? Statul a inceput să ii returneze!
(22 aprilie 2018)
716 vizualizări
CNAIR: Lucrări de mentenanţă la sistemul informatic pentru plata rovinietei şi tarifului de pod în perioada 31 octombrie – 3 noiembrie
(31 octombrie 2017)
549 vizualizări
Autocolantul anti-radar, posibilă soluţie pentru evitarea amenzilor de circulaţie
(24 martie 2017)
789 vizualizări
BMW Seria 5. modelul premium cu cel mai mare succes în lume
(14 aprilie 2016)
618 vizualizări
Toyota recheamă în service aproape 3,5 milioane de maşini!
(30 iunie 2016)
63 vizualizări
Preţul rovinietei se poate scumpi cu 66%
(6 octombrie 2013)
102 vizualizări
RAR: 5% dintre maşinile verificate sunt bombe pe roţi
(29 august 2017)
127 vizualizări
Un nou scandal privind noxele. Mitsubishi a utilizat o metodă mai simplă
(20 aprilie 2016)
61 vizualizări
Fiat 500 Abarth, plin de muşchi
(12 iulie 2013)
110 vizualizări
Skoda Octavia facelift
(31 octombrie 2016)
168 vizualizări
Numărul maşinilor second-hand înmatriculate în România a crescut semnificativ
(20 septembrie 2016)
40 vizualizări
De ce trebuie să instalezi o cameră video în maşina ta
(26 august 2017)
129 vizualizări
Volvo recheamă în service, în România, peste 800 de maşini, din cauza unei defecţiuni ce poate declanşa un incendiu
(12 iulie 2019)
138 vizualizări
Lewis Hamilton promovează noul Mercedes-Benz GLE Coupe VIDEO
(3 august 2015)
329 vizualizări
BMW prezintă Seria 7 hibrid care consumă 2,3 la sută!
(15 februarie 2016)
580 vizualizări
Lovitură pentru constructorii auto: ce le pregăteşte Parlamentul European
(20 ianuarie 2020)
122 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole