Problemele de la CSM Ploieşti devin mai grave, cu fiecare zi care trece. Sportivii neplătiţi de club din cauza nepăsării şefilor din Primăria Ploieşti au câştigat în instanţă plata salariilor restante şi au început să execute silit clubul. Aşa se face că până acum a fost plătită suma de 120.000 de lei şi mai există titluri executorii în valoare de 1.150.000 de lei.
Cu alte cuvinte orice ban intră în contul clubului nu pot fi folosiţi pentru administrarea bazelor sportive, ci ajung în conturile sportivilor neplătiţi.
Situaţia nu l-a lăsat impasibil pe viceprimarul Cristian Ganea, care consideră că trebuie găsite, rapid, soluţii pentru redresarea clubului.
Viceprimarul PSD va iniţia un proiect de hotărâre prin care să poată fi angajat un avocat care să apare în instanţă interesele clubului sportiv.
De asemenea, viceprimarul propune publicarea noilor tarife de închiriere de la Hipodrom, astfel încât să fie atraşi crescătorii de cai pentru a folosi dotările hipodromului.
Cristian Ganea consideră că trebuie luate măsuri urgent pentru ca activitatea sportivă să continue, mai ales că există deja o Lege a Sportului care permite finanţarea diverselor acţiuni.
„Este anormal să plătim de atâta timp antrenori şi profesori dar să nu avem nicio finalitate a acestor bani. Copiii şi juniorii trebuie să meargă la competiţii sportive. Activitatea sportivă înseamnă participarea la competiţii. Nu mai putem participa la concursuri pe banii părinţilor. Este anormal ca oamenii să plătească deplasări şi înscrierea în competiţii, iar CSM să se laude cu medaliile aduse. Dacă gândim la rece, medaliile sunt ale părinţilor nu ale clubului”, ne-a spus viceprimarul Ganea.
Social democratul consideră că trebuie iniţiat urgent un alt proiect de hotărâre prin care Hipodromul şi Stadionul Ilie Oană să fie desprinse de activitatea sportivă, devenind centre de profit.
„Duminică am fost la Hipodrom, iar iarba era netunsă. Totul arăta dezolant. Nu s-au putut face aceste acţiuni din cauza lipsei banilor. Pista de galop a fost tunsă pe banii angajaţilor. Este o situaţie ciudată şi nu este normal ceea ce se întâmplă”, ne-a mai declarat Cristian Ganea.
Viceprimarul doreşte să tragă un semnal de alarmă şi cere măsuri urgente pentru intrarea în normalitate a clubului sportiv.
Cristian Ganea consideră că este anormal ca primarul Adrian Dobre să îi ceară să demisioneze, ori de câte ori aduce în discuţie problemele reale ale municipalităţii. “Aşa ceva este anormal. Primarul Adrian Dobre cere demisia mea, ori de câte ori critic activitatea sa. Nu mai bine găsim soluţii împreună pentru rezolvarea problemelor? Primarul ar trebui să termine cu văicărelile. Se plânge că nu îl ajută Consiliul Local, dar ar trebui să discute cu echipa de consultanţi pe care o are. Doar a angajat atâţia oameni...Oricum consider de bun augur venirea în echipă edilului a lui Bogdan Nica, un adevărat profesionist, care a demonstrat că ştie să rezolve probleme, nu să creeze altele. În sfârşit, edilul demonstrează că a înţeles că trebuie să ai alături profesionişti foarte buni, ca să gestionezi un oraş precum Ploieştiul. Iar Bogdan Nica este un profesionist!”, a mai spus Ganea.
Problemele financiare ale CSM Ploieşti influenţează Stadionul Ilie Oană şi a Hipodromul. Există soluţii?
13 iunie 2017





Din aceeaşi categorie:
Cod galben de ploi abundente în peste 20 de judeţe, inclusiv în Prahova, până luni seară
(14 iulie 2019)
73 vizualizări
O nouă serie de controale pentru depistarea imobilelor construite ilegal
(14 iulie 2014)
111 vizualizări
Profesorii au ieşit în stradă
(4 noiembrie 2013)
272 vizualizări
La Ploieşti, iarna nu a mai luat prin surprindere autorităţile
(4 ianuarie 2016 - Ciprian RADU)
855 vizualizări
La Bucureşti se poate! Posesorii de câini, obligaţi să-i înregistreze şi să-i sterilizeze
(13 iulie 2013 - Cristina IANCU)
126 vizualizări
E oficial. Bani pentru bone la Ploieşti, pentru familiile care au copii de vârstă preşcolară
(30 iunie 2020)
333 vizualizări
Află ce locuri de muncă sunt vacante în Prahova
(6 iunie 2015)
917 vizualizări
Patru turişti au rămas blocaţi pe traseul Jepii Mari din Masivul Bucegi
(24 august 2015)
426 vizualizări
Accident grav pe DN1B, la Mizil FOTO
(2 septembrie 2017)
1044 vizualizări
Află ce joburi sunt vacante în judeţul Prahova
(15 martie 2016)
1001 vizualizări
Medicina de urgenţă, prioritatea Ministerului Sănătăţii
(19 ianuarie 2014)
253 vizualizări
CERCETAT PENTRU TRAFIC DE MINORI
(4 iunie 2021)
50 vizualizări
Adrian Semcu, fost vicepreşedinte CJ Prahova şi vicepreşedinte PNL, reţinut de DNA
(10 iunie 2015)
683 vizualizări
Bariera de pe DN1, de la Movila Vulpii, s-a defectat
(30 iunie 2019)
276 vizualizări
Peste 5.000 de ploieşteni şi-au achitat, în primele zile din 2019, taxele şi impozitele
(18 ianuarie 2019)
71 vizualizări
La Ploieşti, studenţii basarabeni nu primesc bilete gratuite de tren pentru a merge să voteze!
(29 octombrie 2016)
741 vizualizări
AEP: Aproape 1.800 de români din diaspora s-au înscris în Registrul electoral, la trei luni de la lansarea programului
(2 iulie 2016)
133 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole