Google va face apel împotriva deciziei Comisiei Europene de a impune gigantului american o amendă record de 4,34 miliarde de euro, pentru restricţiile ilegale impuse producătorilor de smartphone-uri ce utilizează sistemul de operare Android şi operatorilor reţelelor de telefonie mobilă, transmite Reuters.
‘Android a creat mai multe opţiuni pentru toată lumea, nu mai puţine. Un ecosistem vibrant, inovaţii rapide şi preţuri mai scăzute sunt caracteristicile clasice ale unei concurenţe robuste. Vom face apel la decizia Comisiei Europene‘, a anunţat purtătorul de cuvânt al Google, Al Verney.
Comisia Europeană a cerut Google să renunţe la comportamentul ilegal în termen de 90 de zile sau se va confrunta cu amenzi suplimentare, de până la 5% din cifra de afaceri medie zilnică pe plan global a firmei mamă Alphabet.
Executivul comunitar a respins de asemenea argumentele Google, care susţine că Apple este un concurent al dispozitivelor echipate cu sistemul de operare Android, spunând că producătorul de iPhone-uri nu constrânge suficient Google din cauza preţurilor lui mai ridicate şi a comutării costurilor către utilizatori.
Autorităţile de reglementare antitrust ale Uniunii Europene au impus o amendă record, de 4,34 miliarde de euro (5,04 miliarde de dolari), gigantului american Google, pentru restricţiile ilegale impuse producătorilor de smartphone-uri ce utilizează sistemul de operare Android şi operatorilor reţelelor de telefonie mobilă, transmite Reuters.
Comisia Europeană a cerut Google să renunţe la comportamentul ilegal în termen de 90 de zile sau se va confrunta cu amenzi suplimentare, de până la 5% din cifra de afaceri medie zilnică pe plan global a firmei mamă Alphabet.
Executivul comunitar a respins de asemenea argumentele Google, care susţine că Apple este un concurent al dispozitivelor echipate cu sistemul de operare Android, spunând că producătorul de iPhone-uri nu constrânge suficient Google din cauza preţurilor lui mai ridicate şi a comutării costurilor către utilizatori.
Google contestă amenda record de 4,34 miliarde de euro impusă de Comisia Europeană
19 iulie 2018

Din aceeaşi categorie:
iPhone 7 ar putea fi prezentat pe 7 septembrie
(12 august 2016)
34 vizualizări
Apple se pregăteşte să lanseze ceasul inteligent
(20 iunie 2014)
77 vizualizări
Sonda New Horizons are un hardware inferior primului iPhone
(11 martie 2016)
194 vizualizări
Tehnologiile imersive – viitorul civilizaţiei umane sau doar o iluzie?
(22 octombrie 2022)
72 vizualizări
Bilete pentru zboruri private în spaţiu, de peste 70.000 de euro fiecare, epuizate rapid în China
(19 iunie 2014)
102 vizualizări
Facebook a cumpărat Wit.ai
(6 ianuarie 2015)
57 vizualizări
Ce ne mai place internetul!
(12 iulie 2013)
53 vizualizări
Facebook reinventează aplicaţia de mobil: nu mai ai nevoie de Messenger
(25 august 2021)
58 vizualizări
Schimbarea majoră făcută de Twitter pentru a semăna cu Facebook
(24 aprilie 2014)
240 vizualizări
Google, obligată de justiţia din Marea Britanie şi Franţa să respecte ”dreptul de a fi uitat” al unor persoane
(15 aprilie 2018)
40 vizualizări
Un super tren de croazieră!
(10 iulie 2014)
151 vizualizări
După Facebook şi Twitter, Google intră în joc în Ucraina - Decizia luată de gigantul IT
(28 februarie 2022)
50 vizualizări
Doi ani de închisoare pentru accesarea ilegală a unui cont de Facebook
(2 noiembrie 2017)
530 vizualizări
Avionul Solar Impulse 2 a început primul tur al lumii fără carburant
(9 martie 2015)
124 vizualizări
Facebook vrea să salveze funcţia Stories cu ajutorul Instagram
(9 septembrie 2017)
347 vizualizări
Bitdefender: România, cea mai afectată ţară din lume de o ameninţare informatică care sustrage toate parolele şi informaţiile bancare
(17 aprilie 2019)
124 vizualizări
Windows 8.1 va fi lansat fără promoţii cu preţ redus
(18 septembrie 2013)
207 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole