Aşa cum era de aşteptat, revenirea, de dată recentă, la cârma tehnică a echipei CS Cornu a tânărului antrenor Mihai Dinu, unul dintre cei mai promiţători tehnicieni prahoveni, a adus cu sine o motivare în plus a formaţiei de pe locul al VI-lea, care i-a rezistat puţin peste o repriză liderului campionatului Ligii A, ACS Petrolul ’52 Ploieşti. Chiar dacă a avut, ca de obicei, superioritate la posesie şi un raport de ocazii semnificativ, ploieştenii nu au reuşit, vreme de 46 de minute, să-l învingă pe bravul portar al cornenilor, Dumitrache, magnific în câteva faze de “unu la unu” cu adversarii. Astfel, primul mitan s-a încheiat cu 0-0, găzarii transferându-şi după pauză speranţele deschiderii scorului. Asta după ce risipa de energia a oponenţilor a cules roadele - fără gol în faţa unei trupe cu o medie mare de reuşite/meci.
A fost de-ajuns, imediat la reluare, de un şut imparabil, de la semidistanţă, al lui Păun, direct în vinclul din stânga al porţii Cornului şi, apoi, Petrolul s-a descătuşat. Intrarea ui Stănescu, în locul ghinionistului Vintilă, a adus cu sine, la doar 240 de secunde, desprinderea. Atacantul gorjean a înscris - “marcă înregistrată”, deja - cu capul, din careul mic, ulterior cornerului perfect, de pe stânga, al aceluiaşi Păun. Cel care a fost din nou „one man show”, el închizând şi tabela, după o suită de driblinguri, ce l-a adus, finalmente, în faţa porţii goale, acolo de unde a finalizat liniştit pentru 3-0.
Bine aşezaţi pe teren de către antrenorul lor, cornenii au făcut faţă atât cât i-a ţinut “benzina”, nu au depus însă deloc armele, ba chiar, în partea secundă a jocului, au avut două oportunităţi de a marca - prima de a agala la 1, iar următoarea, pentru un gol de onoare. Nu au avut noroc, reluările fiind necadrate. Nu se putea mai mult totuşi în faţa unei echipe care, chiar dacă nu punctează în cele dintâi 45 de minute de joc, sigur o face în următoarele tot atâtea. Că nu au fost mai mult de trei goluri, de data aceasta, “de vină” nu au fost numai ratările oaspeţilor - sărbătoritul zilei, Claudiu Tudor, căpitanul Petrolului ’52 care a împlinit 32 de ani chiar sâmbătă, oferind faza meciului, trasor de la 25 de metri, din unghi de 45 de grade, dreapta, în transversală! -, ci şi jocul defensiv bun dictat de Mihai Dinu. Joc care a ţinut tot atât cât a ţinut, repet, şi potenţa fizică a băieţilor săi.
Prezent şi la acest meci, Mădălin Mihailovici, CEO Veolia România, a dat, practic, un nou semnal că anunţul unei colaborări cu ACS Petrolul ’52 Ploieşti nu este chiar îndepărtat. Motiv pentru fanii “galben-albaştrilor”, prezenţi în număr mare şi la acest joc, să fie tot mai optimişti în ceea ce priveşte adjudecarea eventului local şi, apoi, a barajului de promovare în Liga a III-a.
CS Cornu: C. Dumitrache - Oae, Cortan, Ov. Gheorghe, Oaie - Gavrilă 5.5 (62 - I. Herea 5.5), Al. Zamfir (75, Sintulescu) - Simion (46, Jinga), Prodan (78, Oprea), Băiciou (cpt) - Şovăială. Antrenor: Mihai Dinu.
Petrolul ’52: Marinică - Catană, Prunescu, Frâncu, Velisar - Chiriţă (79, Niţescu) - N. Popescu (75, Dumitrescu), Cl. Tudor (cpt: 76, Butufei), Păun, Dr. Gheorghe - Vintilă (65, Stănescu). Antrenor: Octavian Grigore.
Au arbitrat: Laurenţiu Piciu - Emil Mateescu şi Iulian Bălănescu.
Observator: Ion Andreoiu.
Cartonaşe galbene: Ov. Gheorghe (19), Dr. Gheorghe (36), Prodan (41), Oprea (90).
Foto: www.sportonlineph.ro
Nu a fost chiar... Cornu abundenţei, dar tot a fost bine pentru Petrolul 52
30 aprilie 2017





Din aceeaşi categorie:
Petrolul va juca împotriva Rapidului în viitorul sezon al Ligii I!
(30 iunie 2014 - Edi MOLDOVAN)
664 vizualizări
Compania care vrea Petrolul este ENI
(26 martie 2015)
669 vizualizări
Ultimul test înainte de Top32: CSU Asesoft – SCM U Craiova 98-73 (49-30)
(5 ianuarie 2015)
78 vizualizări
Leo Grozavu, prezentat oficial la FC Petrolul Ploieşti
(19 iunie 2018)
250 vizualizări
Ponturile zilei – 10 octombrie
(10 octombrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
156 vizualizări
Un singur meci într-un sezon şi jumătate! Petrolul a renunţat la Bolboaşă
(23 februarie 2016 - Ciprian RADU)
168 vizualizări
1000 de fani petrolişti merg la Giurgiu
(16 aprilie 2014 - Edi MOLDOVAN)
1047 vizualizări
Simona Halep, eliminată de la Australian Open de sportiva de pe locul 133 WTA!
(19 ianuarie 2016)
145 vizualizări
Inima de aur din spatele aroganţei. Cristiano Ronaldo şi milioanele donate în scopuri caritabile
(30 iunie 2018)
447 vizualizări
Ca şi anul trecut, pentru Petrolul sezonul intern începe la Cluj
(20 iulie 2014 - Edi MOLDOVAN)
114 vizualizări
Lupii au revenit în Antalya. Rednic ajunge mâine
(2 februarie 2015)
341 vizualizări
Ibrahimovici, la vânătoare de urşi în România
(26 martie 2016)
170 vizualizări
Cum îşi încurajează Stoichiţă elevii: Nu există cineva care să piardă mereu. Loser-ii nu sunt permanenţi!
(11 decembrie 2015 - Ciprian RADU)
83 vizualizări
Ce şanse mai are Mulţescu?
(12 noiembrie 2014 - Edi MOLDOVAN)
578 vizualizări
Petrolul: Rezultatele grupelor de copii şi juniori
(13 octombrie 2015)
889 vizualizări
Petrolul trece ca săgeata prin gara Constanţa, spre locul 2 în clasament!
(21 aprilie 2014 - George BOTEZ)
525 vizualizări
Rednic: Am contract până în vară, nu demisionez!
(1 mai 2015)
59 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole