Primarul Dobre a declarat presei că aşteaptă să vadă dacă vă respectaţi promisiunea de a rezolva în luna februarie problema mărcii Petrolul. Aveţi vreun răspuns pentru afirmaţia edilului?
Da, am citit declaraţia primarului Dobre şi nu mă mai miră cum pune problema. L-am „învăţat”, ca să spun aşa! Incearcă să facă pe maestrul cimiliturilor dar nu-i iese, neam ! Probabil ca e de vină şi faptul că trebuie să ceară aprobare pentru a deschide gura! De aici, probabil, şi instabilitatea sa emoţională şi faptul că nu e sigur în ceea ce face .
Am promis în şedinţa din decembrie anul trecut că voi face ceea ce pot, în limite legale, pentru a putea rezolva problema Petrolului, a mărcii şi a palmaresului. Insă nu singur şi nu fără sprijinul executivului. Personal am făcut ceea ce omeneşte este posibil. Impreună cu cei doi viceprimari ai municipiului, domnii Cristian Ganea şi George Pană am avut mai multe runde de intâlniri cu reprezentanţtii suporterilor, cu Cristi Vlad, cu domnul Mircea Dridea şi am găsit soluţii.
Insă, toate depind de procedura de evaluare a marcilor, procedură pe care primarul Dobre nu a putut sau nu a fost în stare să o ducă la capăt până acum. Faptul că actualmente s-a reluat procedura de licitaţie pentru evaluarea mărcilor este rezultatul insistenţelor mele şi a celor doi viceprimari pentru că pentru edilul şef al oraşului aceasta problemă nu prezintă importantă şi fusese abandonată! Acum, deşi s-a inscris un evaluator la licitaţie, se tergiversează procedura de evaluare, doar se va depăşi termenul propus pentru rezolvarea problemei. Dar e clar, cel puţin pentru mine: campania electorală a trecut, iar promisiunile au fost uitate. Aşa este când ţii cu Steaua şi conduci Ploieştiul!
Ce aţi discutat cu reprezentanţii suporterilor? S-a luat vreo decizie până în acest moment?
Am stabilit, de principiu, cu reprezentanţii suporterilor, să incercăm o variantă provizorie prin care să punem la dispoziţia asociaţiei Petrolul 52, contra cost, pe o perioadă de 18 luni, marca Petrolul Ploieşti. In această perioadă de 18 luni urmează să stabilim cu calm şi cu profesionalism, paşii de urmat pentru a face din Petrolul o echipă puternică, aptă să revină in prim-planul competiţiei sportive, capabilă să atragă sponsori importanţi. Putem discuta de o asociere între municipalitate şi reprezentanţii suporterilor, de o societate pe acţiuni sau de orice formă care să garanteze că proiectul noului Petrolul este unul viabil. Sub acest aspect nu s-au luat decizii şi toată lumea a fost de acord că nu trebuie să ne grăbim. Măsurăm de mai multe ori şi tăiem o singură dată.
Primarul Dobre a declarat ca ar dori să meargă la Cluj pentru a discuta cu Emil Boc despre posibilităţile legale prin care să cedeze marca Petrolul. Cum comentaţi această declaraţie?
Dacă primarul Ploieştiului trebuie să meargă la Cluj să ia lumină, să meargă. Dar ar putea să o facă mai repede, nu să aştepte sfârşitul lunii. Sigur, nu eu ii fac agenda domnului primar. Dar ar trebui să-i fie făcută de cei carora le-a promis, adică vreo 30000 de petrolişti. Asta, dacă ii pasă. Dacă nu, continuăm cu motivele de amânare până la calendele greceşti.
Din punctul meu de vedere, dacă tot merge la Cluj, ar trebui să il intrebe pe domnul Boc dacă nu poate să vină part-time şi la Ploieşti, ca primar. Ne-ar scăpa de multe belele, pe bune!
George Botez despre marca Petrolul: Aşa e când ţii cu Steaua şi conduci Ploieştiul!
13 februarie 2017
- citeşte totul despre:
- dobre,
- botez,
- petrolul,
- mircea dridea,
- cristi vlad,
- cristi ganea,
- george pana,
- viceprimari,
- primar,
- ploiesti
(1059 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Marius Copil s-a calificat în finala de la Basel şi va juca cu Roger Federer
(27 octombrie 2018)
132 vizualizări
Rezultatele complete din Liga Campionilor. Echipele calificate în optimi
(11 decembrie 2014)
160 vizualizări
Gigi Becali: Îl vreau pe Zoubir şi îl iau!
(3 decembrie 2015)
639 vizualizări
Mulţescu nemulţumit de lot! Un fost jucător la Basel vine la Petrolul! Transferuri de urgenţă la Ploieşti.
(18 aprilie 2019)
372 vizualizări
Înfrângere cu CSM Bucureşti
(13 august 2014)
97 vizualizări
Halep, învinsă de Siniakova în optimi la Shenzhen
(4 ianuarie 2017)
186 vizualizări
Momentul deblocării pentru Petrolul
(30 martie 2014 - Edi MOLDOVAN)
552 vizualizări
CSM Ploieşti anunţă încetarea activităţii
(1 septembrie 2016)
618 vizualizări
Petrolul, umăr la umăr cu Tg. Mureş. Rezultatele etapei a 20-a şi clasamentul
(10 martie 2015)
198 vizualizări
Tragerea la sorţi a grupelor EURO 2020/ Dueluri de foc în grupa F: Franţa, Germania şi Portugalia! Ce grupă ar putea avea România
(30 noiembrie 2019)
114 vizualizări
De ce să nu câştige Petrolul titlul în acest sezon?
(11 septembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
489 vizualizări
Duminică, pe Hipodrom, ultima reuniune oficială dinaintea vacanţei de vară!
(7 iulie 2017)
178 vizualizări
Bravo, Piţi! Hai că ai relansat naţionala cu victoria asta!
(1 iunie 2014 - Edi MOLDOVAN)
233 vizualizări
Azi, la ora 13.00, tragerea la sorţi pentru play-off Europa League. Vezi cu cine poate pica Petrolul!
(8 august 2014)
271 vizualizări
Sebi Tudor a dat restart la Tg. Mureş. Se încarcă programul cu Craiova? Ce spune Pecanha
(18 septembrie 2015 - Ciprian RADU)
90 vizualizări
Buni la Universiadă
(10 iulie 2013 - Edi MOLDOVAN)
79 vizualizări
Lupii Galbeni, din nou, în doliu! A murit Tavi Dincuţă...
(29 martie 2018)
756 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026


























