Primarul Dobre a declarat presei că aşteaptă să vadă dacă vă respectaţi promisiunea de a rezolva în luna februarie problema mărcii Petrolul. Aveţi vreun răspuns pentru afirmaţia edilului?
Da, am citit declaraţia primarului Dobre şi nu mă mai miră cum pune problema. L-am „învăţat”, ca să spun aşa! Incearcă să facă pe maestrul cimiliturilor dar nu-i iese, neam ! Probabil ca e de vină şi faptul că trebuie să ceară aprobare pentru a deschide gura! De aici, probabil, şi instabilitatea sa emoţională şi faptul că nu e sigur în ceea ce face .
Am promis în şedinţa din decembrie anul trecut că voi face ceea ce pot, în limite legale, pentru a putea rezolva problema Petrolului, a mărcii şi a palmaresului. Insă nu singur şi nu fără sprijinul executivului. Personal am făcut ceea ce omeneşte este posibil. Impreună cu cei doi viceprimari ai municipiului, domnii Cristian Ganea şi George Pană am avut mai multe runde de intâlniri cu reprezentanţtii suporterilor, cu Cristi Vlad, cu domnul Mircea Dridea şi am găsit soluţii.
Insă, toate depind de procedura de evaluare a marcilor, procedură pe care primarul Dobre nu a putut sau nu a fost în stare să o ducă la capăt până acum. Faptul că actualmente s-a reluat procedura de licitaţie pentru evaluarea mărcilor este rezultatul insistenţelor mele şi a celor doi viceprimari pentru că pentru edilul şef al oraşului aceasta problemă nu prezintă importantă şi fusese abandonată! Acum, deşi s-a inscris un evaluator la licitaţie, se tergiversează procedura de evaluare, doar se va depăşi termenul propus pentru rezolvarea problemei. Dar e clar, cel puţin pentru mine: campania electorală a trecut, iar promisiunile au fost uitate. Aşa este când ţii cu Steaua şi conduci Ploieştiul!
Ce aţi discutat cu reprezentanţii suporterilor? S-a luat vreo decizie până în acest moment?
Am stabilit, de principiu, cu reprezentanţii suporterilor, să incercăm o variantă provizorie prin care să punem la dispoziţia asociaţiei Petrolul 52, contra cost, pe o perioadă de 18 luni, marca Petrolul Ploieşti. In această perioadă de 18 luni urmează să stabilim cu calm şi cu profesionalism, paşii de urmat pentru a face din Petrolul o echipă puternică, aptă să revină in prim-planul competiţiei sportive, capabilă să atragă sponsori importanţi. Putem discuta de o asociere între municipalitate şi reprezentanţii suporterilor, de o societate pe acţiuni sau de orice formă care să garanteze că proiectul noului Petrolul este unul viabil. Sub acest aspect nu s-au luat decizii şi toată lumea a fost de acord că nu trebuie să ne grăbim. Măsurăm de mai multe ori şi tăiem o singură dată.
Primarul Dobre a declarat ca ar dori să meargă la Cluj pentru a discuta cu Emil Boc despre posibilităţile legale prin care să cedeze marca Petrolul. Cum comentaţi această declaraţie?
Dacă primarul Ploieştiului trebuie să meargă la Cluj să ia lumină, să meargă. Dar ar putea să o facă mai repede, nu să aştepte sfârşitul lunii. Sigur, nu eu ii fac agenda domnului primar. Dar ar trebui să-i fie făcută de cei carora le-a promis, adică vreo 30000 de petrolişti. Asta, dacă ii pasă. Dacă nu, continuăm cu motivele de amânare până la calendele greceşti.
Din punctul meu de vedere, dacă tot merge la Cluj, ar trebui să il intrebe pe domnul Boc dacă nu poate să vină part-time şi la Ploieşti, ca primar. Ne-ar scăpa de multe belele, pe bune!
George Botez despre marca Petrolul: Aşa e când ţii cu Steaua şi conduci Ploieştiul!
13 februarie 2017
- citeşte totul despre:
- dobre,
- botez,
- petrolul,
- mircea dridea,
- cristi vlad,
- cristi ganea,
- george pana,
- viceprimari,
- primar,
- ploiesti
(1059 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Fortuna se reuneşte sub conducerea lui Sebi Tudor
(7 iulie 2014 - Edi MOLDOVAN)
156 vizualizări
Andrei Gag, singurul sportiv român care va concura joi la Jocurile Olimpice de la Rio
(18 august 2016)
112 vizualizări
Simona Halep se califică în semifinale la Roma şi rămâne numărul 1 mondial. Va juca sâmbătă cu Şarapova
(19 mai 2018)
49 vizualizări
Gnohere a rămas la antrenamente. DE CE?!
(13 iulie 2015 - Ciprian RADU)
1345 vizualizări
VIDEO: Ofticat că n-a dat niciun gol, Ronaldo a aruncat microfonul unui reporter într-un râu!
(22 iunie 2016)
134 vizualizări
Echipe de tradiţie, patroni de hârtie! Ce a făcut Moraru la Rapid e revoltător. Avertisment şi pentru Petrolul
(27 iulie 2016)
163 vizualizări
Petrolul merge la Craiova cu 13 jucători de câmp!
(27 mai 2016 - Ciprian RADU)
297 vizualizări
Lupii au derapat în noroiul din Parc. Tricolorul Breaza vs. Petrolul 1-1
(22 octombrie 2016 - Ciprian RADU)
343 vizualizări
Sărbătoare în haită! Un lup se căsătoreşte pe 1 octombrie
(6 septembrie 2016)
236 vizualizări
Începe balul! Teixeira şi Geraldo debuteză azi la Giurgiu. Lupii joacă mâine cu FCSB
(10 iulie 2015 - Ciprian RADU)
90 vizualizări
Lupii au mai pierdut o cupă la Timişoara! ACS Poli vs. Petrolul 2-1
(27 octombrie 2015)
168 vizualizări
Petrolul nu scapă de probleme. Doi jucători sunt suspendaţi pentru meciul următor
(28 septembrie 2015 - Ciprian RADU)
629 vizualizări
Titi Tudor a făcut infarct
(15 noiembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
260 vizualizări
Astăzi, o nouă zi importantă pentru Petrolul! Decizia care-i ajută pe lupii galbeni
(5 august 2016)
657 vizualizări
Sâmbăta neagră pentru Ploieşti. Am retrogradat şi la handbal
(22 mai 2016)
612 vizualizări
Competiţii sportive anulate în Grecia, din cauza decesului unui suporter
(30 septembrie 2014)
117 vizualizări
De ce trebuie să le mulţumească dinamoviştii lui Chipirliu şi Buhuşi?
(25 septembrie 2014 - Edi MOLDOVAN)
75 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026


























