Selecţionata Prahova Muntenia, care reprezintă România în UEFA Regions Cup, a debutat cu înfrângere la turneul intermediar care se desfăşoară zilele acestea la Mogoşoaia şi la Buftea.

Echipa antrenată de Nae Constantin a fost învinsă de reprezentanta Angliei cu scorul de 2-1, după ce Prahova-Muntenia reuşise să deschidă scorul. La gol a contribuit petrolistul Butufei, el fiind cel care a obţinut o lovitură de pedeapsă în mintul 7, transformată de Micu.

Până la pauză, englezii au recuperat şi ne-au şi depăşit, reuşind să înscrie golul victoriei, cu puţin înainte de pauză, tot din penalti, acordat în urma unui fault făcut de Micu.

Prahova Muntenia va juca următorul meci joi, de la ora 17.00, cu Serbia. Din grupă mai face parte Rusia. O singură echipă se califică.

România – Anglia 1-2 (1-2)

Au marcat: Micu (7 penalti)/Greaves (14), Frankland (43 penalti).

Prahova-Muntenia: A. Gheorghe - R. Catană, Pârvan, Gânju (57 V. Badea), Stanca - Butufei (60 Dudulescu), Micu (cpt) - Ruptureanu (74 Iacob), Băcioiu, Bălan - Ciobanu. Antrenor: Nicolae Constantin.

West Yorkshire League: Kerr - Maynard, Dutson, Greaves, Payne – Fennell (81 O’Neil), Moon (cpt), Day, Crawford - Frankland (63 Jeavons), M. Jackson (80 Cunningham). Antrenor: Michael Payne.

Au arbitrat: Carlos Xistra - Rui Teixeira (ambii, din Portugalia) şi Frosti Vidar Gunnarsson (Islanda).

Arbitru de rezervă: Thoroddur Hjaltalin (Islanda).

Observator pentru arbitraj: Ferenc Szekely (Ungaria).

Delegat UEFA: Vasko Dojcinovski (Macedonia).

Cartonaşe galbene: Băcioiu (36), Ruptureanu (42), Micu (43), Ciobanu (89)/Maynard (67), Day (71), Moon (88).

Sursa: Republicanii