CSM Ploieşti a pierdut ultimul joc din deplasare al sezonului regulat. HC Adrian Petrea Reşiţa s-a impus la limită, cu scorul de 27-26 (16-12), în condiţiile în care avea nevoie de o victorie pentru a-şi asigura prezenţa matematică în play-off. De partea cealaltă, elevii lui Dragoş Dobrescu au oferit o replică bună şi le-au dat mari emoţii adversarilor, scrie csmploiesti.ro.

“Ploieştenii au început bine meciul şi au condus pe tabelă în primul sfert de oră până la 8-9, când gazdele au reuşit două goluri la rând şi au trecut în faţă. A fost, imediat, 10-10, dar au venit alte patru goluri consecutive ale reşiţenilor şi ecartul de patru goluri s-a menţinut până la pauză: 16-12. După reluare, s-a făcut 17-12 şi părea că echilibrul e greu de restabilit, dar a fost rândul ploieştenilor să „lege” patru goluri şi să vină la 17-16 (minutul 35). Curând avea să se restabilească egalitatea, 18-18, şi, chiar, CSM-ul să treacă în avantaj: 19-20 (minutul 42). Un „parţial” de 4-1 al amfitrionilor a dus tabela la 23-21 (minutul 49), după care, până la final, s-a mers „gol-gol”, ploieştenii nereuşind decât să vină la un singur punct în spatele adversarilor, fără a izbuti să egaleze”, se arată pe site-ul CSM Ploieşti.

În ultima etapă a sezonului regulat, CSM  va întâlni liderul Dinamo, data de disputare a partied urmând să fie stabilită.

HC Adrian Petrea Reşiţa - CSM Ploieşti 27-26 (16-12)

Sala: „Polivalentă”, Reşiţa. Spectatori: 1.000.

Adrian Petrea Reşiţa: Tevzadze, Drăghici, Sămînţă - Vaidasigan 14 goluri, Trifkovic 5, Bahan 3, Dospinescu 2, Ignat 1, Rohozneanu 1, Pîrîianu 1, Starchenko, Popovici, Lela, Huta, Rugaci, Heimbach. Antrenor: Adrian Petrea.

CSM Ploieşti: Szopka, Rotaru, Antonaru - Hoinaru 6, Turcu 4, Dediu 4, Al. Farcaş 3, Tărîţă 3, Hodorogea 2, Capotă 2, Mihoci 1, Stăncioiu 1, Zamfir, Năstase. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Mihai Pârvu şi Alin Stamatoiu (ambii din Bucureşti).

Observator FRH: Ioan Chira (Maramureş).