CSM Ploieşti a pierdut jocul susţinut astăzi în faţa puternicei echipe create la Bucureşti. Fetele antrenate de Goran Kurtes au trebuit să se recunoască învinse de CSM Bucureşti, la toate capitolele, şi pe tabelă diferenţa fiind destul de mare, 32-23, la pauză 20-12.

Aşa cum arată şi scorul la la pauză, diferenţa a fost făcută în prima repriză, când bucureştencele, candidate la titlu, s-au distanţat. În repriza secundă, gazdele au condus la 8 şi 10 goluri pe întreaga durată a acesteia.

CSM Ploieşti va juca, în următoarea etapă, teren propriu cu HC Dunărea Brăila. Meciul va avea loc joi, de la ora 16.45, fiind devansat din cauza participării brăilencelor în cupele europene.

CSM Bucureşti - CSM Ploieşti 32-23 (20-12)

Sala: „Polivalentă”, Bucureşti. Spectatori: 400.

CSM Bucureşti: Pessoa, A. Iordache - Carmen Martin (5 goluri), Thorstenson (4, 1 din „7 metri”), Franca da Silva (4), Bazaliu (4), Deonise (3), Paula Rodrigues (3), Vizitiu (3), Glybko (2), Vetkova (1), Curea (1), Tivadar (1), Zaremba (1), Nan, Pavăl-Nicula. Antrenor: Mette Klit.

CSM Ploieşti: E. Şerban (3 intervenţii), Ifrim (2) - M. Roman (5 goluri), Sheiko (3), O. Ionescu (3), Chiricuţă (3, 3 din „7 metri”), Toth (2), Shutska (2), Vasilescu (2), C. Preda (1), Vlaskalic (1), Balaban (1, 1 din "7 metri"), I. Dinu, Ana Gherman. Antrenor: Goran Kurtes.

Arbitri: Gabriel Badiu şi Ioan Barbu (Cluj/Cluj).

Observator FRH: Petre Enache (Braşov).