Liniştită în ceea ce priveşte obiectivul din EuroCup, îndeplinit înaintea ultimului meci din grupă, CSU Asesoft şi-a trecut în cont o victorie şi în campionat. Una muncită, dar spectaculoasă, pe terenul formaţiei BC Timişoara.

La pauză a fost egalitate, 43-43, însă campionii au jucat foarte bine în repriza a doua şi s-au impus cu scorul de 98-79.

Miercuri seară, elevii lui Vladimir Arnautovic se întorc la Sala Olimpia pentru ultimul joc din grupa E, cu Partizan Belgrad, a cărui miză este calificarea în Top32 de pe locul al treilea.

Statistică:

BC Timişoara – CSU Asesoft 79-98

Scorul pe sferturi: 24-26, 19-17, 25-29, 11-26

BC Timişoara: Milencovici (1p, 2pd), Pilcevic (12p, 2rec, 8pd, 2×3), Pesic (18p, 2rec, 5pd, 2×3), Lewis (9p, 2rec, 1×3), Manigat (9p, 4rec, 1×3), Persic (7p, 2rec, 1×3), Tica (11p, 3rec), Popescu (13p, 8rec)
Echipa: 2p-65%, 3p-30%, FT-78%, 26rec, 16pd, 18mp, 4mc

CSU Asesoft: Szijarto (4p), Pelekanos (10p, 1×3), Burlacu (9p, 2pd, 1×3), Brown (13p, 6rec, 6pd, 1×3), Lee (19p, 8rec), Cooper (5p, 1cap), Flowers (20p, 5rec, 6×3), Runkauskas (18p, 2rec, 3×3)
Echipa: 2p-59%, 3p-48%, FT-89%, 26rec, 12pd, 13mp, 7mc, 1cap