Denis Voronenkov, fost deputat în Duma de Stat a Rusiei din partea Partidului Comunist, a fost împuşcat în faţa hotelului Premier Palace, iar şeful poliţiei din capitala ucraineană, Andrei Krişcenko, crede că este vorba despre un asasinat la comandă.
Voronenkov tocmai ieşea din hotel în momentul în care a fost împuşcat. Garda sa de corp a apucat să răspundă cu focuri de armă şi l-a rănit pe atacator. Atât bodyguardul, cât şi presupusul asasin au fost duşi la spital, fiind răniţi.
Ilia Ponomariov, un alt fost deputat rus şi critic al Kremlinului care trăieşte în exil la Kiev, a scris pe Facebook că Voronenkov a fost ucis în jurul orei 11:25, în timp ce pleca să se întâlnească cu el. Voronenkov „era un investigator, care era îngrozitor de periculos pentru agenţiile ruse de securitate”, a scris Ponomariov.
Voronenkov a fost deputat în Duma de Stat până în octombrie 2016, când nu a reuşit să mai obţină încă un mandat la alegerile parlamentare. Era investigat pentru corupţie şi cum şi-a pierdut imunitatea, a fugiat la Kiev împreună cu soţia sa, şi ea fostă deputată.
Voronenkov a fost deputat în Duma de Stat până în octombrie 2016, când nu a reuşit să mai obţină încă un mandat la alegerile parlamentare. Era investigat pentru corupţie şi cum şi-a pierdut imunitatea, a fugiat la Kiev împreună cu soţia sa, şi ea fostă deputată. În decembrie, Voronenkov a primit cetăţenia ucraineană, iar în luna următoare a depus mărturie împotriva preşedintelui ucrainean Viktor Ianukovici în faţa procurorului general al Ucrainei. În februarie, Rusia l-a pus sub acuzare pentru fraudă pe scară mare. S-a întâmplat după ce fostul parlamentar a acordat un interviu provocator unui site ucrainean. În cursul interviului, Voronenkov declarase că Rusia a căzut pradă unei „frenezii pseudopatriotice” similare celei din Germania nazistă şi că anexarea Crimeei a fost o greşeală.
Fost parlamentar rus, critic al lui Putin, împuşcat mortal la Kiev
24 martie 2017

Din aceeaşi categorie:
Iranul a lansat atacuri aeriene în estul Irakului
(3 decembrie 2014)
32 vizualizări
Bilanţul atentatului de la Nisa a crescut la 85 de morţi, după ce un bărbat a decedat ca urmare a rănilor suferite în atac
(5 august 2016)
43 vizualizări
Cutremurul de sâmbătă seara, urmat de 11 replici
(23 noiembrie 2014)
200 vizualizări
ANM a prelungit avertizările Cod galben şi Cod portocaliu de precipitaţii şi vânt până vineri la ora 14:00
(19 aprilie 2017)
24 vizualizări
Accident grav pe DN2. Un microbuz s-a ciocnit cu o autoutilitară
(19 noiembrie 2016)
37 vizualizări
Curtea de Apel Constanţa urmează să se pronunţe cu privire la arestul la domiciliu cerut de DNA în cazul IPS Teodosie
(22 mai 2017)
21 vizualizări
Merkel: Criza imigranţilor poate duce la un conflict armat între ţările din Balcani
(3 noiembrie 2015)
32 vizualizări
Avionul echipei Fenerbahce a aterizat de urgenţă, cu parbrizul crăpat
(19 octombrie 2016)
31 vizualizări
Turcia: Un tribunal din Ankara a decis deblocarea accesului la YouTube
(4 aprilie 2014)
39 vizualizări
Al patrulea român rănit la Bruxelles este minor
(23 martie 2016)
47 vizualizări
Oficial german: România nu va adera la Schengen în 2015
(5 ianuarie 2015)
33 vizualizări
Cincisprezece români acuzaţi de activităţi mafiote, condamnaţi la închisoare în Italia
(28 octombrie 2014)
34 vizualizări
Efectul Panama: Premierul Islandei va demisiona
(6 aprilie 2016)
25 vizualizări
Locomotiva unui tren a luat foc, în mers, în apropiere de Buzău
(5 august 2016)
53 vizualizări
Ungaria: Planurile secrete ale centralei nucleare de la Paks au fost furate
(15 iunie 2015)
49 vizualizări
INML: 18 victime de la Colectiv aveau concentraţii de otrăvuri în sânge peste valoarea letală
(9 noiembrie 2015)
60 vizualizări
25 de oameni au murit, în urma unui accident petrecut în estul Mexicului
(14 aprilie 2014)
30 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole