Oameni din peste 7.000 de oraşe, din 180 de ţări, inclusiv România, vor stinge simbolic lumina sâmbătă, de la 20.30, timp de o oră - Ora Pământului, cea mai mare mişcare de mediu voluntară din toate timpurile.
În 2018, în România, 25 de oraşe - Adjud, Arad, Aiud, Bacău, Braşov, Brăila, Bistriţa, Bucureşti, Buzău, Constanţa, Făgăraş, Drobeta Turnu Severin, Iaşi, Moineşti, Oradea, Oneşti, Panciu, Râmnicu Vâlcea, Reşiţa, Roman, Roşiorii de Vede, Satu Mare, Sibiu, Sighişoara, Tulcea, Turda, Vaslui, Vulcan - au anunţat organizarea unor activităţi cu ocazia Earth Hour, potrivit site-ului ora-pamantului.ro.
Astfel, sâmbătă, în toată ţara vor avea loc mai multe evenimente şi activităţi organizate pentru a sărbători Ora Pământului, precum ture cu bicicletele, concerte în aer liber şi nu numai, lista acestora fiind actualizată constant pe ora-pamantului.ro şi pe pagina de Facebook WWF Romania.
De-a lungul ediţiilor anterioare, sute de mii de români au stins luminile pentru o oră, în ultima sâmbătă din luna martie. Clădiri simbolice, castele, monumente şi instituţii au întrerupt iluminatul şi au găzduit evenimente tematice. Printre reuşitele importante ale mişcării "Earth Hour" în România se numără faptul că Palatul Parlamentului, cea mai mare clădire civilă din lume, care într-o oră consumă cât un oraş de 20.000 de locuitori, stinge luminile în fiecare an de Ora Pământului.
Evenimentul Ora Pământului (Earth Hour) a fost organizat pentru prima dată de World Wide Fund - Australia în Sydney, pe 31 martie 2007, fiind brand înregistrat de organizaţia WWF la nivel global. Peste 2,2 milioane de oameni şi 2.000 de sedii de companii din Sydney au stins luminile pentru o oră în acea seară, ca semn al conştientizării problemei schimbărilor climatice. Implicarea oamenilor de pe tot globul a făcut în doar câţiva ani ca Earth Hour să devină cel mai mare eveniment de mediu din istorie, potrivit WWF.
Evenimentul Earth Hour este marcat de fiecare dată în ultima sâmbătă din luna martie, care este foarte aproape de echinocţiu, astfel încât toate oraşele au parte de întuneric în intervalul 20.30 - 21.30.
Mesajul este acelaşi, peste tot: problemele cauzate de schimbările climatice şi de extraconsum sunt atât de grave, actuale şi complexe, încât este nevoie urgentă de acţiune, la nivel global. Iar vocea comună a miliarde de oameni de pe tot globul ajunge chiar şi la cele mai înalte foruri ale decidenţilor.
Din 2011, Earth Hour a intrat în etapa "Mai mult decât o oră pentru planetă (Beyond the Hour)", în care oamenii de pretutindeni sunt îndemnaţi nu numai să stingă lumina pentru o oră, ci să se angajeze în acţiuni de mediu în fiecare zi şi să-şi schimbe comportamentul pentru a avea un impact mai mic asupra naturii.
În România, Earth Hour se sărbătoreşte din anul 2009, fiind parte astfel din comunitatea globală de peste două miliarde de oameni. De la un început relativ timid de nouă oraşe la prima ediţie, Earth Hour a devenit o întrecere anuală în iniţiative pozitive, o dată importantă în calendarul primăriilor, un gest simbolic replicat în casele oamenilor din întreaga ţară şi un eveniment popular în viaţa comunităţilor mici şi mari.
Anul acesta, pentru a zecea oară consecutiv în România, WWF încurajează indivizi şi organizaţii, companii, instituţii publice şi centre culturale din toată ţara să stingă lumina timp de o oră, sâmbătă, de la 20.30.
Începând cu acest an, evenimentul pune un accent şi mai mare pe implicarea activă a tinerilor în construirea unui viitor în armonie cu natura. În acest sens, aceasta este prima ediţie Earth Hour în care WWF îşi uneşte forţele cu Cercetaşii României.
Ora Pământului 2018/ Sâmbătă, 180 de ţări, inclusiv România, sting lumina simbolic
24 martie 2018


Din aceeaşi categorie:
Atenţie! Ceaţă şi polei în 10 judeţe!
(24 noiembrie 2016)
51 vizualizări
Astăzi este Ziua internaţională a copiilor
(1 iunie 2016)
180 vizualizări
Criza Eutyrox, o problemă nerezolvată. Avocatul Poporului, apel către ministrul Sănătăţii
(21 ianuarie 2021)
178 vizualizări
Peste 200 de infracţiuni economice descoperite în industria pâinii
(12 octombrie 2013)
80 vizualizări
Premiul "Mile Cărpenişan" pentru Curaj şi Excelenţă în Jurnalism merge în Basarabia
(5 mai 2015)
131 vizualizări
Percheziţii la persoane care ar fi beneficiat pe nedrept de ajutoare de la stat în pandemie / / 85 de persoane sunt căutate pentru a fi audiate
(22 februarie 2023)
41 vizualizări
Cutremur puternic în România!
(30 noiembrie 2021)
764 vizualizări
Atenţionare de călătorie emisă de MAE: Grecia - Există riscul prelungirii timpilor de aşteptare la frontiera cu Bulgaria
(19 iunie 2020)
106 vizualizări
Parlamentul a votat dublarea alocaţiilor. Deputaţii au respins amânarea până la 1 august
(3 iunie 2020)
349 vizualizări
Primăria din Galaţi va subvenţiona achiziţia de surse de încălzire. Repornirea termoficării, imposibilă
(11 iunie 2017)
525 vizualizări
Un şofer din Suceava a primit cea mai mare amendă dată vreodată în România
(19 octombrie 2020)
104 vizualizări
“Adoptă un liceu”
(30 octombrie 2014 - Răzvan BUNEA)
334 vizualizări
BAC2019- Şase medii de 10 în Prahova, 4 dintre acestea la CN "Mihai Viteazul"
(8 iulie 2019)
514 vizualizări
Organizatorii Electric Castle au decis să amâne desfăşurarea festivalului din acest an pentru 13-17 iulie 2022. Toate biletele achiziţionate rămân valabile pentru noile date.
(17 mai 2021)
20 vizualizări
60 de imigranţi au trecut azi-noapte în România
(16 ianuarie 2016)
133 vizualizări
Treisprezece şoferi prinşi, în aproximativ două ore, conducând cu viteze excesive pe autostrăzi
(1 aprilie 2017)
191 vizualizări
Unde se aruncă masca de protecţie după folosire. Ministrul Mediului: „Trebuie arsă, masca este un deşeu medical”
(19 mai 2021)
30 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole