Sesiunea de toamnă a admiterii în învăţământul profesional de stat începe marţi, iar înscrierea elevilor se va derula în două faze. După prima etapă de admitere în învăţământul profesional de stat au mai rămas 18.934 de locuri libere, din care 1.320 de locuri pentru elevii romi, dintr-un total de 36.134 de locuri aprobate. Înscrierea pentru admiterea în învăţământul dual este programată în 29 şi 30 august, în unităţile de învăţământ care au acest tip de ofertă şi care mai au locuri libere. Pentru anul şcolar 2017-2018, la nivel naţional, în învăţământul dual mai sunt disponibile 1.775 de locuri.
Potrivit Ministerului Educaţiei Naţionale, sesiunea de toamnă a admiterii în învăţământul profesional de stat începe marţi, iar înscrierea elevilor se derulează în două faze. Astfel, în perioada 29 - 31 august, zilnic, până la ora 15:00, elevii interesaţi se pot înscrie la unităţile de învăţământ profesional unde au rămas locuri libere după prima etapă şi care organizează sesiune de preselecţie pe baza fişelor de înscriere în învăţământul profesional de stat.
În perioada 4 - 5 septembrie, are loc înscrierea la unităţile de învăţământ profesional cu locuri libere în urma primei etape de admitere şi care nu organizează sesiune de preselecţie.
După prima etapă de admitere în învăţământul profesional de stat au mai rămas 18.934 de locuri libere (din care 1.320 de locuri pentru elevii romi) dintr-un total de 36.134 de locuri aprobate.
MEN informează că înscrierea pentru admiterea în învăţământul dual este programată în zilele de 29 şi 30 august, până la ora 15:00, în unităţile de învăţământ care au acest tip de ofertă şi care mai au locuri libere.
Pe lângă fişa de înscriere în învăţământul profesional de stat va fi anexată şi fişa de opţiuni pentru învăţământul dual care se eliberează şi se completează la unitatea de învăţământ care organizează învăţământ dual. Şcolarizarea în învăţământul dual are o durată de trei ani şi include stagii de pregătire practică în cadrul companiilor partenere. Elevii beneficiază de o bursă lunară de 200 de lei, de o bursă suplimentară, precum şi de alte facilităţi prevăzute în Contractul de parteneriat pentru formarea profesională a elevilor prin învăţământul dual, cum ar fi: transport, cazare şi masă asigurate de operatorii economici în mod gratuit.
Pentru anul şcolar 2017-2018, la nivel naţional, în învăţământul dual mai sunt disponibile 1.775 de locuri (dintr-un total de 3.539 de locuri). În sesiunea de vară au fost admişi 1.764 de elevi.
A doua sesiune de admitere în învăţământul profesional de stat şi în învăţământul dual începe marţi
29 august 2017
- citeşte totul despre:
- invatamant,
- profesional,
- sesiune,
- admitere,
- stat,
- scoli

Din aceeaşi categorie:
Românii vor putea intra în Republica Moldova pe baza buletinelor
(17 iunie 2015)
127 vizualizări
Strategia privind domeniul achiziţiilor publice a fost aprobată de Guvern
(24 octombrie 2015)
148 vizualizări
Unde vor avea acces românii fără certificat verde. Care sunt spaţiile şi magazinele exceptate
(23 octombrie 2021)
278 vizualizări
Lista ţărilor din „zona galbenă” / Carantină 14 zile pentru cei care vin în România din aceste state
(11 decembrie 2020)
226 vizualizări
Timişoara este primul mare oraş din ţară în care incidenţa cazurilor de Covid a depăşit 6 la mia de locuitori.
(27 septembrie 2021)
19 vizualizări
Lotul României a obţinut nouă premii la Olimpiada Internaţională de Limba Franceză, între care patru premii I.
(25 septembrie 2018)
68 vizualizări
Premieră la bacalaureat
(9 iunie 2015)
43 vizualizări
Pompierii şi jandarmii vor putea avea tatuaje
(16 octombrie 2017)
1184 vizualizări
Evaluarea Şcolilor Doctorale începe cu o autoevaluare, după 7 ani în care universităţile nu au fost analizate şi zeci de scandaluri de plagiat. Care sunt noile criterii
(5 noiembrie 2018)
62 vizualizări
Legea salarizării: Peste 14.000 de lei- salariul unui director de teatru. Bibliotecarul -5.300 de lei
(11 aprilie 2017)
677 vizualizări
Deţinut EVADAT miercuri după-amiază in judetul Prahova !
(27 iunie 2019)
142 vizualizări
Oraşul din România care va avea biblioteci în parcuri
(11 iulie 2016)
127 vizualizări
Actorul Radu Beligan a încetat din viaţă!
(20 iulie 2016)
85 vizualizări
Criza Eutyrox, o problemă nerezolvată. Avocatul Poporului, apel către ministrul Sănătăţii
(21 ianuarie 2021)
178 vizualizări
Înalta Curte de Justiţie a României: Deschiderea unui cont pe reţelele de socializare cu numele altei persoane, pe care sunt postate fotografii, clipuri video sau alte informaţii despre aceasta, constituie “infracţiune de fals informatic” şi se pedepseşte
(26 ianuarie 2021)
246 vizualizări
Avocatul Poporului intervine în criza de Euthyrox. A emis o recomandare ministrului Sănătăţii
(17 iulie 2020)
188 vizualizări
Antrenor de tenis, reţinut după ce a violat o elevă
(27 aprilie 2017)
366 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole