Pescarii sportivi care vor veni anul viitor în Delta Dunării vor putea captura doar în regim "No kill" patru specii de peşti, potrivit propunerii înaintate de Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) autorităţilor naţionale.
Cele patru specii de peşti răpitori sunt crapul, somnul, şalăul şi ştiuca şi se vor putea pescui doar cu năluci artificiale.
"Nu mai ai voie să opreşti niciun exemplar din cele patru specii. Această nouă parte de lege referitoare la pescuitul sportiv nu se aplică şi la nivelul pescuitului familial, acolo unde se foloseşte o lansetă", a declarat, pentru AGERPRES, guvernatorul Muşetescu.
O altă propunere adoptată în urma dezbaterilor cu asociaţiile de pescari le va permite pescarilor sportivi să captureze în acelaşi regim exemplarele de ştiucă atunci când se încheie prohibiţia la această specie, dar este prohibiţie generală a pescuitului. "Prelungim astfel cu două luni sezonul turistic care începea din iunie. Anul viitor, ar putea să înceapă mai repede, atunci când se termină prohibiţia la ştiucă", a precizat guvernatorul Rezervaţiei.
În timpul discuţiilor purtate pe tema ordinului de prohibiţie a pescuitului pentru anul viitor, conducerea ARBDD şi asociaţiile de pescari au stabilit noi zone de cruţare a speciilor de peşti şi s-a analizat situaţia pescuitului cu năvodul în Gorgova şi Somova. "Credem că ar fi timpul să renunţăm măcar pentru o perioadă la această unealtă. Deocamdată, pescuitul cu năvodul va fi permis, dar strict monitorizat în cele două locuri", a mai spus guvernatorul Muşetescu.
Potrivit sursei, ARBDD a înaintat Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură propunerile pentru modificarea ordinului de prohibiţie a pescuitului. Acest act normativ este analizat în fiecare an de pescari, cercetători şi autorităţi, pe baza observaţiilor primite din partea acestora fiind aprobat la începutul fiecărui an.
Crapul, somnul, ştiuca şi şalăul vor mai putea fi capturaţi în Deltă numai în regim ''No kill''
6 noiembrie 2017





Din aceeaşi categorie:
Danemarca este singura ţară europeană în care a devenit dominantă o subvariantă a Omicron. Ministrul Sănătăţii spune că este mai contagioasă, dar nu provoacă îmbolnăviri mai grave.
(27 ianuarie 2022)
26 vizualizări
Buşteni– destinaţia perfectă pentru vacanţa de iarnă
(10 ianuarie 2020)
1949 vizualizări
Satul unde se fac dulceţuri unice în România
(23 octombrie 2014)
170 vizualizări
Omagiu emoţionant pentru Doina, asistenta româncă ucisă de coronavirus în Italia. Colegii au aplaudat-o de la balcoanele spitalului
(16 aprilie 2020)
204 vizualizări
Un avion a fost transformat în pensiune în Ţara Galilor
(2 februarie 2017)
415 vizualizări
Un sat din Elveţia oferă 70.000 de franci familiilor care vor să se mute
(21 noiembrie 2017)
1015 vizualizări
Biserica din Ghelinţa – un monument UNESCO mai puţin cunoscut
(22 iunie 2020)
1085 vizualizări
Durerile de cap şi cele musculare sunt frecvente şi fireşti după a doua doză de vaccin anti-Covid ARN mesager. Medicii recomandă o bună hidratare, duşurile fierbinţi şi băile cu săruri, dar şi evitarea utilizării antinevralgicelor.
(21 aprilie 2021)
198 vizualizări
Castelul Filipescu Kretzulescu din Drajna
(8 februarie 2020)
3074 vizualizări
Noua “armă” împotriva Covid-19. Acţionează foarte rapid şi ar putea preveni infecţia
(14 august 2020)
145 vizualizări
Moş Crăciun şi-a reînnoit permisul de pilot, a anunţat Ministerul Transporturilor din Canada
(25 decembrie 2019)
346 vizualizări
Muzeul Crama 1777 de la Valea Călugărească-incursiune în istoria vinului
(16 octombrie 2023)
1626 vizualizări
Justiţia britanică respinge recursul lui Assange împotriva extrădării sale în Statele Unite
(15 martie 2022)
20 vizualizări
Cum a ajuns Ivermectina, un medicament contra păduchilor pentru care s-a luat premiul Nobel, leacul minune al conspiraţiilor COVID
(28 ianuarie 2021)
79 vizualizări
Ministerul Culturii: România înscrie pe Lista Tentativă a UNESCO graniţa romană a provinciei Dacia
(25 septembrie 2016)
463 vizualizări
O elevă din Bangladesh a fost incendiată de vie, după ce directorul şcolii a agresat-o sexual. Cazul a stârnit revoltă şi furie
(20 aprilie 2019)
218 vizualizări
1 Aprilie, ziua păcălelilor - origini, tradiţii, glume celebre
(1 aprilie 2024)
422 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025