În jur de zece turişti şi jurnalişti au fost răniţi uşor joi de o ploaie de lavă şi de vapori provocată de o explozie la vulcanul Etna, din nou în erupţie în Sicilia (sudul Italiei), potrivit media italiene şi BBC, preluate de AFP
Potrivit media italiene, şase dintre răniţi au fost spitalizaţi pentru contuzii şi traumatisme, în special craniene, după această explozie provocată de contactul între lavă şi zăpadă la 2.700 de metri altitudine.
"Echipa BBC şi mai mulţi turişti au fost afectaţi de o explozie enormă", a povestit pe Twitter Rebecca Morelle, corespondentă ştiinţifică a BBC venită să relateze despre noua fază de activitate a celui mai înalt vulcan din Europa.
"Un flux de lavă amestecată cu vapori a provocat o explozie enormă, iar grupul a fost lovit de o ploaie de pietre incandescente şi de vapori. Mulţi sunt răniţi la cap, prezintă arsuri, tăieturi şi contuzii", a adăugat ea.
Echipa ei nu a suferit decât tăieturi şi arsuri dar a fost "foarte şocată, a fost cu adevărat terifiant", a adăugat jurnalista, care a salutat eficienţa ghizilor şi a salvatorilor.
"Să cobori în grabă un munte fiind bombardat de pietre, făcând slalom printre pietre incandescente şi vapori fierbinţi, este o experienţă pe care nu vreau să o mai retrăiesc vreodată", a conchis ea.
Vulcanul Etna a intrat din nou în erupţie miercuri seară, a anunţat dimineaţă Institutul italian de vulcanologie (INGV).
Această nouă fază de activitate nu perturbă totuşi traficul aerian şi nu pune pentru moment probleme locuitorilor din împrejurimi, printre care şi cei din Catania, al doilea oraş ca mărime din Sicilia.Erupţia, spectaculoasă în imaginile INGV, s-a produs dintr-un nou crater, deschis în februarie în timpul precedentei faze active, pe versantul vulcanului cu o înălţime de peste 3.300 de metri.
Turişti şi jurnalişti răniţi în urma unei erupţii a vulcanului Etna
17 martie 2017




Din aceeaşi categorie:
Prima pârtie din Azuga, bună de schi
(8 decembrie 2013)
395 vizualizări
Câţi bani au cheltuit turiştii străini în România anul trecut
(21 martie 2016)
449 vizualizări
Coronavirusul circulă prin încăperi şi sisteme de aerisire şi poate infecta. Peste 200 de experţi au transmis un avertisment către OMS
(6 iulie 2020)
275 vizualizări
Vrei să-i iei copilului tău un animal de companie? Oamenii de ştiinţă spun că beneficiile sunt mai mari decât dacă ar avea un frate sau o soră
(26 noiembrie 2019)
376 vizualizări
Rusia acuza Google si Facebook de "interferente in alegerile democratice"
(9 septembrie 2019)
40 vizualizări
239.000 de persoane din UE s-au mutat în Germania în 2017. România, pe primul loc, cu 73.000
(16 octombrie 2018)
62 vizualizări
Românii mai merg la Paris doar dacă sunt obligaţi de afaceri. Cu cât s-au ieftinit vacanţele în Franţa în ultimele zile
(19 noiembrie 2015)
226 vizualizări
Piesa „Bohemian Rhapsody” a trupei Queen, cântecul din secolul XX cu cele mai multe streaming-uri
(11 decembrie 2018)
57 vizualizări
Cancelarul german merge luni la Kiev şi marţi la Moscova, într-un nou efort diplomatic de a preveni izbucnirea războiului
(14 februarie 2022)
28 vizualizări
Românii aleg pentru minivacanţa de 1 decembrie city break-uri în Viena, Praga, Budapesta şi Amsterdam
(27 noiembrie 2016)
401 vizualizări
Riga şi Umea, capitale culturale europene în 2014
(3 ianuarie 2014)
399 vizualizări
Este oficial. Ţara care a intrat în UE la şase ani după România aderă la zona euro. Când va folosi moneda unică
(9 iulie 2019)
116 vizualizări
9 femei îl acuză pe Placido Domingo de hărţuire. Tenorul e căsătorit de 57 de ani
(13 august 2019)
85 vizualizări
Prima ”şosea solară” din lume a fost inaugurată în Normandia
(25 decembrie 2016)
448 vizualizări
Centrul oraşului Oslo va fi interzis maşinilor din 2019
(20 octombrie 2015)
110 vizualizări
Cum este viaţa în Italia, după ce un sfert din populaţie a intrat în carantină
(9 martie 2020)
354 vizualizări
Ungaria suspendă plata creditelor pentru populaţie şi companii. Plus toate taxele către stat în anumite domenii
(19 martie 2020)
39 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole