Atentatul de la Nisa putea fi prevenit, consideră experţii, cu ajutorul unui sistem care deja se foloseşte în Marea Britanie sau în SUA. Instalarea unor dispozitive mobile de beton şi filtre ale poliţiei în jurul unui eveniment la care participau 30.000 de oameni ar fi putut reduce riscul comiterii atacului cu un camion de mare tonaj în oraşul francez Nisa, titrează Paris Match şi BBC.
BBC notează că există dispozitive din beton sau metalice, care pot fi amplasate în cadrul unui dispozitiv mobil pentru securizarea unor instituţii sau a unor evenimente în aer liber.
Marea Britanie, Israelul şi Statele Unite au unele dintre cele mai avansate sisteme de securitate. Spre exemplu, blocuri de beton cu înălţimea corespunzătoare pot bloca trecerea unui camion de mare tonaj. Astfel de dispozitive fixe sau mobile sunt utilizate în jurul instituţiilor politice din Londra şi chiar în jurul Stadionului clubului sportiv Arsenal.
Direcţia britanică pentru combaterea terorismului a publicat în 2014 un raport de 81 de pagini care oferă o serie de recomandări pentru îmbunătăţirea securităţii în zone de interes public, inclusiv în timpul unor evenimente speciale. Printre recomandări figurează identificarea tipurilor de ameninţări şi stabilirea modalităţilor de diminuare a riscurilor, notează BBC.
Atentatul de la Nisa putea fi prevenit
16 iulie 2016
- citeşte totul despre:
- atentat,
- terorism,
- teroristi,
- atacatori,
- securitate





Din aceeaşi categorie:
Ministrul Sănătăţii avertizează că al patrulea val al pandemiei va începe până la finalul acestei luni. Cere francezilor să se vaccineze cât mai mulţi şi cât mai repede.
(5 iulie 2021)
50 vizualizări
Se întâmplă şi în Belgia: Un medic e anchetat pentru 2.000 de vaccinări la chiuvetă
(24 noiembrie 2021)
18 vizualizări
Lacul Negru – un colţ de rai în Munţii Vrancei
(4 decembrie 2013)
845 vizualizări
Marea Britanie a amânat cu un an alegerile locale programate în luna mai
(13 martie 2020)
78 vizualizări
Ecuador, răpusă de COVID-19! Victimele sunt lăsate pe străzi
(4 aprilie 2020)
85 vizualizări
Un restaurant din Timiş asigură transport gratuit clienţilor care vor să bea alcool la cină
(26 martie 2017)
390 vizualizări
Spania este a treia cea mai vizitată ţară din lume, cu peste 60 de milioane de turişti
(23 ianuarie 2014)
186 vizualizări
Austria instituie o a treia carantină totală după Crăciun. Populaţia va petrece Anul Nou în lockdown
(19 decembrie 2020)
337 vizualizări
MAE: Toate persoanele care intră în Grecia, obligate să completeze un formular şi să prezinte un test Covid-19
(10 noiembrie 2020)
93 vizualizări
Puya, drogat în trafic. Artistul conducea un scuter şi i s-a făcut dosar penal
(28 aprilie 2022)
416 vizualizări
Germania devine un „magnet“ turistic
(17 februarie 2014)
123 vizualizări
Lacul Bolboci – peisaj de vis în Bucegi
(11 februarie 2020)
2376 vizualizări
Rusia anunţă două cazuri de infectare cu coronavirus. Oamenii sunt sfătuiţi să nu se îmbrăţişeze şi să evite strângerile de mână
(3 februarie 2020)
91 vizualizări
Autorităţile italiene interzic călătoriile între regiuni în perioada sărbătorilor de iarnă. Măsură similară şi în Spania, dar oamenii pot călători dacă dovedesc că merg în vizită la rude.
(4 decembrie 2020)
106 vizualizări
Coada de cel puţin 5 kilometri la vama Kulata.
(2 iulie 2020)
178 vizualizări
Pietrele la rinichi netratate produc infecţii severe. Cum ne putem trata
(16 martie 2021)
342 vizualizări
De mâine, cresc preţurile la mare
(19 iunie 2015)
236 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole