Londra este destinaţia favorită pentru cei care vor să găsească un loc de muncă în străinătate, fiind oraşul preferat al emigranţilor din România, Portugalia, Israel, Barbados şi Jamaica, relatează Daily Mail.
Unul din şase emigranţi intenţionează să lucreze în capitala Marii Britanii, în timp ce regatul englez este a doua mare destinaţie la nivel mondial, după Statele Unite ale Americii, potrivit unui studiu realizat de firma de consultanţă The Boston Consulting Group, totaljobs.com şi The Network, o alianţă globală care include peste 50 de site-uri de recrutare.
Studiul, realizat între 29 aprilie şi 10 iunie, analizează răspunsurile a peste 200.000 de participanţi din 189 de ţări.
Canada este cea de a treia mare piaţă de muncă pentru străini la nivel mondial, urmată de Germania, Elveţia şi Franţa.
Peste 80% din românii intervievaţi au declarat că muncesc deja în străinătate sau doresc să facă acest lucru, principalul motiv fiind nivelul scăzut de trai.
Numărul celor care vor să emigreze din Grecia, Ungaria, Italia, Slovacia, sau Ucraina este de 50%-70%, în timp ce mai mult de 90% dintre francezi, olandezi sau jamaicani au afirmat că sunt gata să se mute în altă ţară dacă găsesc un loc de muncă mai bine plătit şi care să le ofere mai multe satisfacţii.
La polul opus, cetăţenii din Danemarca, Germania, Irlanda, Letonia, Rusia, Marea Britanie şi SUA sunt cel mai puţin doritori să emigreze.
Global, aproape trei sferturi dintre cei care lucrează în IT şi automatică ar emigra, în timp ce mai puţin de jumătate dintre cei care activează în domeniul medical s-au declarat în favoarea unei relocări.
"Angajatorii au nevoie de o abordare mai largă în ceea ce priveşte recrutările de personal. Considerând mobilitatea actuală a forţei de muncă, companiile vor trebui să concureze la nivel global pentru a atrage cei mai talentaţi angajaţi, asigurându-se că se adresează celor mai potrivite grupuri şi că au o strategie de recrutare bine definită", a declarat Mike Booker, director al diviziei internaţionale a totaljobs.com şi unul dintre autorii studiului.
Londra, oraşul preferat al românilor care doresc să lucreze în străinătate
6 octombrie 2014

Din aceeaşi categorie:
Galway, oraşul de la marginea Raiului
(25 noiembrie 2013)
408 vizualizări
Polonia introduce vaccinarea obligatorie pentru angajaţii din sistemul sanitar, învăţământ, dar şi pentru forţele de ordine precum pompierii, poliţiştii, militarii şi agenţii de securitate, începând cu 1 martie.
(8 decembrie 2021)
104 vizualizări
Bolivia,o ţară a contrastelor
(5 decembrie 2013)
714 vizualizări
Vicepreşedintele Comisiei Europene: Cine doreşte să circule prin Europa şi nu are „paşaport COVID” „mai bine să nu pornească la drum"
(1 aprilie 2021)
183 vizualizări
Ghidul OMS pentru Sărbători. De ce ar trebui să ne întâlnim cu familia extinsă afară, nu în casă
(18 decembrie 2020)
84 vizualizări
Muzeul Conacul Bellu din Urlaţi
(24 ianuarie 2024)
1640 vizualizări
Poliţişti români vor patrula, de luni până în martie, în staţiunea bulgară Bansko
(15 decembrie 2014)
503 vizualizări
Spania, evoluţie galopantă a epidemiei: 2.000 de cazuri noi şi 158 de morţi în doar 24 de ore. Soţia premierului, infectată
(16 martie 2020)
89 vizualizări
Istanbul, al patrulea mare aeroport din Europa în 2013
(20 ianuarie 2014)
114 vizualizări
Curtea de Argeş a primit titlul de "oraş regal" din partea Casei Regale a României
(30 octombrie 2014)
137 vizualizări
Avertismentul OMS: Pandemia va fi mai gravă în Europa în octombrie şi noiembrie
(15 septembrie 2020)
52 vizualizări
Satul-fantomă din Munţii Poiana Ruscă
(15 mai 2017)
987 vizualizări
Ce studii are, de fapt, Viorica Dăncilă. S-a spus că este o simplă profesoară din Videle, dar realitatea este alta!
(20 noiembrie 2019)
2569 vizualizări
Istoria genetica a HIV: SIDA a aparut pentru prima data in Congo in 20. Cum s-a ajuns la 75 de milioane de infectii
(22 octombrie 2019)
85 vizualizări
Lista statelor cu risc epidemiologic ridicat a fost actualizată. De duminică, în zona roşie intră Germania, Polonia, SUA, Norvegia şi Elveţia.
(12 noiembrie 2021)
28 vizualizări
Ministrul educaţiei din Estonia a demisionat după ce s-a aflat că a folosit maşina de serviciu în scopurile personale
(22 noiembrie 2020)
252 vizualizări
Cum să previi escarele: 3 sfaturi practice
(17 august 2023)
187 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025