Vremea geroasă de afară te face să nu mai vrei să ieşi din pat, iar dorinţa de a mânca în acelaşi loc creşte semnificativ, însă cât de bine este să faci asta?
Kadi Dulude, proprietarul unei curăţătorii din New York, spune că în cel puţin jumătate din locurile pe care le curăţă sunt semne că oamenii mănâncă în pat, scrie descopera.ro
”Cei mai mulţi oameni ştiu să îşi ducă farfuriile în chiuvetă, însă în cazurile extreme, patul devine locul de luat masa, iar dacă nu curăţă după ei, apar foarte mulţi gândaci”, spune Dulude.
Paul Bello, exterminator şi proprietar al PJB Pest Management Consulting, spune că gândacii apar chiar şi acolo unde sunt lăsate câteva firimituri, scrie Huffington Post.
Lou Sorkin, entomolog (persoană care studiază gândacii) şi asistent ştiinţific la Muzeul American de Istorie Naturală, spune că alimente dulci, precum brioşe, prăjituri sau sucuri ar putea atrage furnici şi alte muşte. Resturi de mâncare, precum lapte dintr-un bol de cereale, pizza într-o cutie sau hamburgeri lăsaţi în cutia în care au fost livraţi, pot atrage furnici, muşte sau chiar gândaci.
Dulude sfătuieşte oamenii să îşi spele cerşafurile o dată pe săptămână, însă cei care mănâncă în pat ar trebui să facă acest lucru mai des, chiar o dată la trei zile.
Bucătarul Nigella Lawson este de altă părere în ceea ce priveşte mâncatul în pat. Ea crede că avertizările de acest fel vin de la oameni care văd doar pete şi firimituri, în loc să aprecieze comfortul oferit de servirea mesei sub păturile călduroase.
Ea spune că este greu de ştiut ce este acceptabil din punct de vedere social. Micul dejun în pat este permis, dar cina nu. Nigella foloseşte o pernă mai tare, pentru a putea sta dreaptă, iar sub farfurie ţine un prosop special pentru mâncare, pentru a feri cearşafurile de pete sau firimituri, scrie The Guardian.
Dacă mâncatul în pat este o idee bună sau nu depinde de alegerea fiecăruia. Dormitorul poate fi locul de relaxare şi odihnă, în care există nici măcar un televizor care să ne strice somnul, sau poate fi locul în care ne ascundem sub pături în zilele geroase cu un castron de supă în timp ce ne uităm la un film.
Este bine să mănânci în pat?
27 ianuarie 2017

Din aceeaşi categorie:
Cum a ajuns avocado să fie „vedeta” dietelor sănătoase?
(9 martie 2020)
68 vizualizări
Alimentaţia adecvată pentru persoanele în vârstă
(13 noiembrie 2015)
763 vizualizări
Trufe cu ciocolată neagră
(14 iunie 2014)
170 vizualizări
Magiunul de Topoloveni, promovat în Elveţia, Norvegia şi Rusia până în 2016
(14 septembrie 2013)
99 vizualizări
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
(17 iunie 2025)
3212 vizualizări
Cele mai nocive alimente pentru cei mici
(11 noiembrie 2013)
258 vizualizări
Fructul care face minuni pentru români. Este mai bun decât medicamentele
(24 noiembrie 2020)
259 vizualizări
Alimentele procesate, duşmanul pe care-l tolerăm
(28 iunie 2013)
122 vizualizări
Cartoful dulce ţine răceala la distanţă! Întăreşte sistemul imunitar, conţine fibre şi vitamina C
(11 februarie 2020)
259 vizualizări
Curiozităţi despre cafea
(14 iulie 2013 - Cristina IANCU)
179 vizualizări
Ingredientul banal care topeşte grăsimea de pe burtă. Trebuie să îl mănânci în fiecare zi
(24 septembrie 2020)
139 vizualizări
Consumul de fistic previne diabetul!
(21 iunie 2014)
191 vizualizări
Sibiu ar putea deveni prima Regiune Gastronomică Europeană din România
(25 septembrie 2016)
286 vizualizări
Trucuri geniale în bucătărie: Cum scapi de cele mai enervante probleme
(2 iunie 2019)
121 vizualizări
Cartofi franţuzeşti
(19 octombrie 2013)
247 vizualizări
Cireşele şi vişinele, beneficii şi contraindicaţii. Atenţie, fructele de sezon pot reprezenta un pericol major pentru sănătate!
(16 iunie 2020)
6814 vizualizări
Lucruri pe care nu le ştii despre ceaiul verde
(13 august 2013 - Cristina IANCU)
198 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole