Ultimele arestări care au avut loc în dosarul care a decapitat lumea afacerilor cu banul public din Prahova au făcut dovada, dacă mai era cazul, că licitaţiile tind să devină, ca şi procesul penal, nepublice. Un grup de „iniţiaţi” în ale lucrărilor cu statul, au monopolizat piaţa de profil şi au închis, în mod practic, accesul celor consideraţi din afara sistemului. Şi asta de mulţi ani.
Nici sprijinul politic nu este de neglijat, deoarece, fără acesta, nimic nu ar fi fost posibil. Mai devreme sau mai târziu, se va afla cine şi de ce. La acest moment, peste 150 de firme stau la rând, la porţile parchetului, însoţite de cohorte de avocaţi, pentru a face dovada nevinovăţiei lor şi a mai marilor conducători. Unul câte unul, administratorii firmelor care, până mai ieri, erau în topurile miliardarilor sau în cele mondene, sunt puşi după gratii, judecătorii apreciind că sunt indicii temeinice care să le dea dreptul de a dispune această măsură. Milioanele de euro „dosite” de vinovaţi şi scoase golăneşte cu punga de prin bănci, fac deliciul presei, dar şi prohodul unui sistem care ar trebui îngropat adânc sub pământ, spre veşnică uitare.
Azi, la Curtea de Apel Ploieşti s-a judecat recursul lotului de şase, ultimii intraţi în vizorul justiţiei. În afara sălii de judecată, angajaţii unei firme a cărei căpetenie era în lanţuri, se strânseseră, îmbrăcaţi în simbolul proletariatului – salopeta – şi încercau să convingă instanţa că locul şefului este în libertate, nicidecum acolo unde, în urma respingerii recursului va sta 29 de zile. Dar nu iubirea faţă de şef îi îndemna să reacţioneze aşa, ci teama că, urmare a acestei situaţii, nemaiavând cine să fie la butoane, firma va pieri iar ei vor pleca acasă.
Şi iată cum, un sistem care s-a clădit pe infracţiuni se destructurează, puţin câte puţin, lăsând în urma păreri de rău. Pentru unii că şi-au pierdut locurile în topuri, iar pentru alţii, că şi-au pierdut serviciul. Până la urmă, fiecare suferă, după puteri, nu e aşa ?
Licitaţiile,apanajul celor învinuiţi penal
20 ianuarie 2014
(625 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Ploieşti...Pledoarie pentru cultură
(29 iulie 2017 - Cristina IANCU)
944 vizualizări
Sutienul directoarei
(7 iulie 2013 - George BOTEZ)
504 vizualizări
Comisia Europeană,o sperietoare pentru românul de rând
(13 octombrie 2016 - Cristina IANCU)
279 vizualizări
Piţiponcul
(11 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
652 vizualizări
Ţiganiada
(6 iulie 2014 - Romeo HANGANU)
115 vizualizări
Chef mare la UNPR!
(7 august 2014 - George BOTEZ)
437 vizualizări
Eu, tu, el... virus !
(15 martie 2020 - George BOTEZ)
641 vizualizări
A început şcoala...
(15 septembrie 2013 - Ovidiu MARIAN)
347 vizualizări
Indignări de toamnă (sau pumnul şi rânjetul)
(22 septembrie 2013 - Nicoale BOARU)
147 vizualizări
Asta doare rău, Petrolule !
(27 septembrie 2014 - George BOTEZ)
1071 vizualizări
De ce l-am reevaluat pe Antonescu
(21 ianuarie 2014 - Romeo HANGANU)
184 vizualizări
Candidatul „acoperit”
(24 septembrie 2014 - Romeo HANGANU)
105 vizualizări
Avem preşedinte!
(10 noiembrie 2014 - Romeo HANGANU)
111 vizualizări
Naţionala puşcăriaşilor
(15 martie 2014 - Romeo HANGANU)
133 vizualizări
Cuvântul. Frontiera finală
(30 iunie 2013 - George BOTEZ)
260 vizualizări
Petrolul? Surpriză viitoarei ediţii!
(14 iunie 2015 - George BOTEZ)
894 vizualizări
Zi de toamnă
(29 septembrie 2014 - Florin SICOIE)
98 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026

















