O gospodărie a cheltuit, în medie, 48 lei pentru educaţie, anul trecut, în timp ce pentru serviciile de telefonie – 1.088 lei, se arată într-o publicaţie a Institutului Naţional de Statistică (INS) transmisă la solicitarea AGERPRES.
Conform datelor INS, o gospodărie a folosit, în medie, lunar, 4,05 lei pentru educaţie, iar pentru serviciile de telefonie — 90,71 lei. Pentru energia electrică a utilizat 94,06 lei, pentru gaze naturale — 56 lei, energie termică — 13,61 lei, apă, canal, salubritate — 56,35 lei. În ceea ce priveşte serviciile de sănătate, într-o lună, o gospodărie a cheltuit, în medie, 26,26 lei, iar pentru tratamentul sanitar — veterinar al animalelor de casă — 0,46 lei.
Gospodăriile au scos din buzunare pentru serviciile culturale şi de recreere — 7,46 lei, pentru îngrijire personală — 13,89 lei, pentru servicii turistice — 13,71 lei, abonamente radio-tv — 23,95 lei, servicii de transport — 33,59 lei, jocuri de noroc — 0,45 lei.
Doar 30,2% dintre gospodăriile din România şi-au permis anul trecut, cu venitul net realizat, să îşi cumpere haine noi, iar 18,1% o săptămână de concediu, în afara casei, se arată în publicaţie.
Potrivit documentului, un procent de 6,4% şi-au permis înlocuirea mobilei uzate şi/sau demodate, 13,3% şi-au luat produse electrocasnice, iar 11,7% au mers la spectacole de teatru sau cinema.
Pe de altă parte, numai 16,1% dintre gospodăriile din România şi-au putut permite cărţi, ziare, reviste cu venitul total net lunar realizat.
Datele INS, arată că o treime dintre gospodăriile din România nu şi-au plătit la timp întreţinerea locuinţei, anul trecut, iar 14,5%, energia electrică. De asemenea, 6,4% nu şi-au putut plăti la timp abonamentul radio-TV, iar 6,2% — telefonul.
Pentru a putea face faţă cheltuielilor curente, 10,6% din gospodării au apelat la muncă suplimentară, 11,2% la ajutoare financiare, fără obligaţia de restituire, de la rude, prieteni, 6,5% la împrumuturi de la rude, prieteni, alte persoane, 7,3% la economii. Doar 69,6% dintre gospodării pot face faţă cheltuielilor cu venitul total net lunar realizat.
Impozitele asupra veniturilor, contribuţiile la bugetele de asigurări sociale, cotizaţiile şi alte impozite şi taxe au deţinut, în 2016, o pondere de 20,3% din cheltuielile totale ale unei gospodării, ridicându-se, în medie, la suma de 513 lei/lună, conform INS.
Din această sumă, impozitul pe salariu a reprezentat 39,7%, faţă de 39,5%, în 2015, iar contribuţiile de asigurări sociale (pentru pensie, la fondul de şomaj şi pentru asigurările de sănătate) 58,4%, comparativ cu 56,3%, în 2015.
Tot în anul 2015, ponderea taxelor şi impozitelor era de 19% din cheltuielile totale, iar suma se ridica la 446,1 lei/gospodărie.
„Impozitele, contribuţiile, cotizaţiile, taxele deţin o pondere mare în cheltuielile totale ale gospodăriilor în ale căror venituri predomină veniturile salariale. Astfel, în anul 2016, ponderea acestora în cheltuielile totale a fost de 29,2% pentru gospodăriile de salariaţi, comparativ cu 13,6% pentru cele de şomeri, 9,8% pentru gospodăriile de pensionari, 4,9% pentru cele de lucrători pe cont propriu în activităţi neagricole şi numai 3,7% în cazul gospodăriilor de agricultori”, se notează în document.
De altfel, în anul 2016, cuantumul mediu al transferurilor aflate în sarcina gospodăriilor de salariaţi a fost de 13,9 ori mai mare decât al celor plătite de gospodăriile de agricultori, de 10 ori mai mare decât transferurile plătite de gospodăriile de lucrători pe cont propriu în activităţi neagricole, de 5,6 ori mai mare decât al celor de pensionari şi de 4,1 şomeri sau mai mare decât al gospodăriilor de şomeri.
Principala destinaţie a cheltuielilor gospodăriilor — consumul — a deţinut, în medie pe ansamblul gospodăriilor, 71,7% din cheltuielile totale. Cheltuielile de consum au reprezentat 1.810 lei/lună/gospodărie, iar cheltuielile băneşti pentru cumpărarea de produse alimentare (inclusiv cheltuielile în unităţile de alimentaţie publică), nealimentare şi pentru plata serviciilor s-au ridicat la 1.612 lei/lună (63,9% din cheltuielile totale).
Potrivit INS, cealaltă parte a cheltuielilor de consum, contravaloarea consumului uman din resurse proprii (acele produse alimentare şi nealimentare din resurse proprii care sunt consumate de membrii gospodăriei), a fost egală cu 198,1 lei/gospodărie şi a reprezentat 7,8% din cheltuielile totale.
Sursa: agerpres.ro
Românii cheltuie 48 de lei pe an pentru educaţie şi 1088 de lei pentru telefon
1 septembrie 2017
- citeşte totul despre:
- gospodarie,
- smartphone,
- publicatie,
- ins,
- gospodarie,
- tratament
(375 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Avioanele Eurofighter ale Spaniei, decimate de defecţiuni
(29 octombrie 2014 - Alex POLICALĂ)
62 vizualizări
Românii, beneficiari ai venitul de cetăţenie din Italia. Ce valoare are îndemnizaţia şi în ce condiţii se acordă
(9 martie 2019)
163 vizualizări
Industria ocupă primul loc în topul sectoarelor marcate de insolvenţă
(23 septembrie 2016)
54 vizualizări
Euroins şi Astra, cele mai reclamate firme de asigurări în 2014
(5 iunie 2014)
436 vizualizări
Guvernul lansează un program de 350 de milioane de euro din fonduri UE pentru comunităţile marginalizate
(21 aprilie 2016)
61 vizualizări
Consiliul Concurenţei amendează cu 920.000 de lei 10 companii din domeniul gazelor naturale pentru înţelegeri anticoncurenţiale
(29 septembrie 2015)
77 vizualizări
Guvernul Elveţiei prelungeşte un an restricţiile pe piaţa muncii pentru cetăţenii români
(19 aprilie 2018)
55 vizualizări
Guvernul amână intrarea în vigoare a unei legi importante
(17 decembrie 2016)
337 vizualizări
Programul RABLA s-ar putea încheia în 2015
(5 decembrie 2013)
66 vizualizări
Europarlamentarul Laurenţiu Rebega: România nu este afectată de embargoul rusesc
(5 septembrie 2014 - Alex POLICALĂ)
97 vizualizări
Cea mai mare inflaţie e în România
(16 iulie 2013)
88 vizualizări
70.000 de euro de la stat pentru tinerii care îşi deschid afaceri în mediul rural
(11 septembrie 2013)
222 vizualizări
Arahidele de Dăbuleni, producţie de 3 tone la hectar
(2 noiembrie 2013)
1358 vizualizări
Încă o problemă pentru Ryanair. Piloţii ameninţă cu greva generală în preajma sărbătorilor
(18 decembrie 2017)
137 vizualizări
Bonurile în valoare de 821 lei emise pe 18 noiembrie au ieşit câştigătoare la ultima extragere lunară a loteriei fiscale
(18 decembrie 2017)
643 vizualizări
Naşterea noului membru al familiei regale britanice poate aduce economiei câştig de 80 milioane lire
(25 aprilie 2015)
63 vizualizări
Experienţe culinare cu program prelungit în AFI Palace Ploieşti
(20 noiembrie 2014)
207 vizualizări
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole


























