Poliţiştii Rutieri din Ploieşti au acţionat, în noaptea de sâmbătă spre duminică, în intervalul 01.00 - 04.00, pe raza municipiului Ploieşti şi în zonele adiacente, pentru depistarea conducătorilor auto care se afla sub influenţa alcoolului şi a substanţelor psihoactive. În total, aceştia, ajutaţi şi de colegi din alte departamente, au verificat 177 de autovehicule, au legitimat 189 de persoane şi au efectuat 102 testări cu aparatul etilotest şi două testări cu aparatul Drugtest, potrivit bilanţului publicat de IJP Prahova.
Sursa citată menţionează că poliţiştii au aplicat 36 de sancţiuni în valoare de peste 12.100 de lei, fiind reţinute trei permise de conducere şi au fost retrase patru certificate de înmatriculare. Totodată, au fost constatate doua infracţiuni.
"În jurul orelor 03:30, pe Bulevardul Republicii din Ploieşti, poliţiştii au depistat un bărbat în vârstă de 35 de ani, care circulă la volanul unui autoturism, din direcţia Carrefour către Centru. În urma testării cu aparatul Drugtest, a rezultat ca subiectul este pozitiv la canabis. Poliţiştii au deschis pe numele bărbatului un dosar penal pentru conducere sub influenţa substanţelor cu efect psihoactiv. Cu dosar penal s-a ales şi un tânăr de 25 de ani, depistat de poliţişti conducând un autoturism pe o stradă din municipiul Ploieşti, având o alcoolemie de 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat. Tânărul este cercetat penal pentru conducere sub influenţa alcoolului", au menţionat reprezentanţii IJP Prahova.
Şofer drogat, depistat la volan, în centrul Ploieştiului
2 septembrie 2019





Din aceeaşi categorie:
ANCPI a început cea de-a cincea etapă de finanţare a lucrărilor de cadastru general, prin Programul naţional de cadastru şi carte funciară 2015-2023
(4 aprilie 2019)
91 vizualizări
Anchetă a Poliţiei Prahova în cazul înregistrării video în care un patron îşi înjură angajaţii. Poliţiştii vizează şi profilul de Facebook al bărbatului care ar fi distribuit simboluri naziste
(10 august 2017)
195 vizualizări
Plângere la Poliţie a unui ploieştean, după ce pe numele său a fost creat un cont de Facebook în care e ”călăuză” pentru ”Balena Albastră”
(21 martie 2017)
325 vizualizări
Cinci cutremure în opt ore; patru dintre ele s-au produs în judeţul Prahova
(12 aprilie 2017)
738 vizualizări
Şi Ploieştiul a spus: LA MULŢI ANI, ROMÂNIA! FOTO
(1 decembrie 2016)
751 vizualizări
Bătrână dată dispărută, găsită de poliţiştii locali
(23 noiembrie 2018)
69 vizualizări
Trei hectare de vegetaţie uscată în flăcări la Ploieşti!
(18 septembrie 2019)
62 vizualizări
Acordarea de facilităţi fiscale la plata impozitelor pentru ploieşteni a fost amânată
(6 noiembrie 2014 - Alex POLICALĂ)
351 vizualizări
Incendiu, ieri seară, la o clădire de birouri din Ploieşti
(11 iunie 2015)
163 vizualizări
Măsuri suplimentare în contextul evoluţiei epidemiei de coronavirus COVID-19, luate de Primaria Municipiului Ploiesti
(11 martie 2020)
597 vizualizări
Aglomeraţie pe Valea Prahovei, de la ieşirea din Predeal până în Buşteni
(11 februarie 2017)
549 vizualizări
Accident feroviar în zona Brazi-Triaj. Bărbat decedat!
(30 noiembrie 2019)
168 vizualizări
Primăriile aflate în colaps, salvate de fondul de rezervă al judeţului
(25 noiembrie 2013 - Alex POLICALĂ)
188 vizualizări
Şi totuşi, în România au loc alegeri locale în două tururi de scrutin
(12 iunie 2016)
70 vizualizări
Maşină rasturnată pe DN 1, la Posada FOTO
(4 iulie 2014 - Răzvan BUNEA)
514 vizualizări
Femeie decedată într-un incendiu în comuna Bătrâni
(23 mai 2017)
633 vizualizări
Concert pentru tubă, joi, la Filarmonica ploieşteană
(3 februarie 2020)
60 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole