Aproximativ trei ore s-au certat aleşii locali ploieşteni pe tema rezilierii contractului cu operatorul de salubritate Rosal. După discuţii, condimentate cu acuzaţii din toate părţile, primarul Adrian Dobre a fost mandatat să voteze pentru rezilierea contractului. Votul va fi dat în şedinţa Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitare „Managementul Deşeurilor”, la care sunt participă alţi 35 de primari din judeţ.
Mărul discordiei l-a reprezentat solicitarea consilierilor PSD-ALDE ca după reziliere, noul operator de salubritate din municipiu să menţină tariful actual pentru colectarea gunoiului menajer.
Solicitare pe deplin justificată dacă ne aducem aminte criza gigacaloriei care a dus la un tarif majorat substanţial, tarif care va fi dificil de suportat de către ploieştenii care locuiesc la bloc.
"Împreună cu colegii mei consilierii locali PSD-ALDE nu putem accepta un nou furt din buzunarele ploieştenilor. După ce ne-am trezit cu un tarif majorat la gigacalorie, ne-am asigurat, în şedinţa Consiliului Local Ploieşti, că nu vom asista la un nou furt şi în situaţia rezilierii contractului cu Rosal. Am propus şi am aprobat un amendament prin care viitorul tarif care va fi practicat de operatorul care ar urma să fie adus în locul Rosal să nu fie mai mare decât tariful actual. Amendamentul nu a fost votat şi de liberalii primarului Dobre, care par mai interesaţi de bunăstarea operatorului de salubritate, decât de cea a ploieştenilor, plătitori de taxe şi impozite. Ce să-i faci, unii fac politică, alţii sunt interesaţi de problemele reale ale oamenilor!", a scris viceprimarul Cristian Ganea pe pagina de Facebook., explicând discuţiile din Consiliul Local Ploieşti.
Preşedintele de şedinţă George Botez a reuşit să-l deranjeze din nou pe primarul Adrian Dobre care ar fi dorit să primească mandatul de a rezilia contractul pentru colectarea gunoiului în orice condiţii. "Nu pot accepta să ne trezim din nou cu un tarif majorat ca în cazul gigacaloriei. Trebuie să avem grijă de ploieşteni şi nu de interesul anumitor firme.", a spus Botez.
Aleşii PSD ALDE au solicitat ca după reziliere să fie menţinut acelaşi tarif pentru colectarea gunoiului menajer. Amendamentul a trecut fără votul liberalilor, care nu au fost de acord cu o astfel de propunere, pe motiv că nu poate fi stabilit un tarif decât prin caietul de sarcini.
Liberalii vor rezilierea în orice condiţii, PSD-ALDE solicită menţinerea tarifului actual pentru colectarea gunoiului la Ploieşti!
23 iulie 2019
- citeşte totul despre:
- alesii locali,
- discutii,
- rosal,
- consiliul local,
- ganea,
- botez,
- sedinta,
- gunoi



Din aceeaşi categorie:
Vicepremierul Liviu Dragnea: "Vom fi foarte aproape de cod roşu"
(28 ianuarie 2014)
197 vizualizări
SC Hale şi Pieţe SA orgnizează licitaţie pentru închierere de spaţii comerciale
(24 octombrie 2016)
408 vizualizări
Patru cazuri de gripă confirmate în creşele şi grădiniţele din Ploieşti VIDEO
(25 ianuarie 2019)
302 vizualizări
CFR lansează programul estival "Trenurile Soarelui"
(9 iunie 2014)
144 vizualizări
Se schimba codul rutier: Circulaţia combinelor agricole pe şosele
(4 mai 2014)
265 vizualizări
Cât de dator este Andrei Liviu Volosevici faţă de municipiul Ploieşti ?
(7 martie 2020 - Virgil MĂGUREANU)
1309 vizualizări
Prahova: Incendiul de pe domeniul lui Liviu Luca
(8 septembrie 2016)
525 vizualizări
Moş Nicolae de la Casa de Cultură IL Caragiale aduce "Ghetuţa cu cadouri"
(2 decembrie 2015)
92 vizualizări
Biciclist omorât, la ieşirea din Ploieşti, de un tânăr beat şi fără permis
(15 septembrie 2018)
634 vizualizări
Accident grav pe Şoseaua Nordului din Ploieşti! 7 tineri au ajuns la spital!
(21 iunie 2019)
625 vizualizări
Tăriceanu deschide anul şcolar la CN Mihai Viteazul din Ploieşti
(14 septembrie 2014)
498 vizualizări
Vagoane de marfă deraiate în Gara Ploieşti Sud
(23 decembrie 2014)
297 vizualizări
DNA Ploieşti a pus sechestru pe averea lui Vasile Blaga
(1 noiembrie 2016)
375 vizualizări
Peste 680.000 de elevi vor primi gratuit rechizite, în anul şcolar 2014 - 2015
(14 martie 2014)
90 vizualizări
Campania electorală a început vineri şi se va încheia în 10 decembrie
(11 noiembrie 2016)
242 vizualizări
Camera Deputaţilor a decis: Angajaţii pot primi vouchere de vacanţă
(4 iunie 2015)
276 vizualizări
Declaraţie şocantă a liderului de sindicat de la TCE: "Nu vrem noi să mai transportăm gratuit ploieştenii"!
(24 mai 2018)
2280 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole