Jucătoarea română Simona Halep a fost eliminată în turul doi al turneului de la Stuttgart. Aceasta a fost învinsă de Svetlana Kuznetsova. Ea a pierdut în două seturi, 5-7, 6-7, după ce a  condus cu 5-2 în primul set şi a avut trei mingi de meci, la 6-5 pentru ea, în setul doi, pe care l-a pierdut la tie-break.

Halep a avut liber în primul tur, iar meciul cu Svetlana Kuznetsova a fost primul la un turneu după o pauză de o lună şi jumătate cauzată de o accidentare.

Jucătoarea română a mai jucat de trei ori cu rusoaica, singura victorie a Svetlanei Kuznetsova fiind în 2011, la Miami

Dupa aceasta victorie, Kuznetsova va juca în sferturi la Stuttgart cu Ana Ivanovic. Pentru participarea la turneul de la Stuttgart, Simona Halep va primi 55 de puncte WTA şi un cec în valoare de 7.984 de euro.