În urmă scandalului Cambridge Analytica, mulţi utilizatori au ales să îşi şteargă contul de Facebook, după ce şi-au pierdut încrederea în reţea. Cu toate acestea, în ziua de astăzi, ceva trebuie să înlocuiască reţeaua de socializare pentru a ţine lumea conectată, iar Instagram şi Whatsapp nu sunt o opţiune, pentru că ambele sunt deţinute de Facebook, deci pot avea aceleaşi probleme de securitate. Încet, încet, alte aplicaţii au inceput să crească în urma scandalului Cambridge Analytica.
Ello şi Diaspora au fost numite de mulţi că exterminatori ai Facebookului, cu opţiuni mult mai bune şi un design mai plăcut, însă aceste reţele au o mare problemă: nu sunt destul de cunoscute, iar dacă prietenii şi familia nu le folosesc, ce rost ar avea să ai un cont?
Unul dintre cei mai posibili înlocuitori ai Facebook-ului este Vero, care a apărut în vara lui 2015 şi a început să aibă un succes uriaş vara trecută, când aplicaţia a început să fie descărcată în toate colţurile lumii. Vero este o aplicaţie de poze şi video, similară cu Facebook-ul, fără reclame şi un design mult mai curat. Momentan aplicaţia este gratis, însă fondatorii iau în calcul o posibilă mică plată lunară, pentru a păstra aplicaţia fără reclame. Compania s-a confrutntat însă cu câteva probleme, deoarece designul a fost creat în parte de ruşi, iar mulţi utilizatori sunt împotriva acestei contribuţii ruseşti.
Snapchat este de asemenea o posibilă opţiune pentru a înlocui Facebook, deoarece a anunţat recent că va îmbunătăţi modul de operare, care pare neclar pentru mulţi utilizatori. Alte opţiuni includ aplicaţia NextDoor, care conectează oameni care locuiesc în apropiere şi Raftr, care grupează oameni în funcţie de activităţi şi interese coumune, oriunde s-ar afa în lume.
În ciuda acestor opţiuni, pentru cei cărora le este greu să renunţe la contul de Facebook, există anumite extensii pentru paginile de Internet, care pot bloca informaţiile oferite de utilizator. Mozilla Firefox a lansat recent Facebook Container Extension, care împiedică Facebook-ul să îţi urmărească mişcările pe alte pagini. Altă opţiune este Ghostery, extensie care poate fi folosită atât pe Mozilla cât şi pe Google Chrome şi blochează răspândirea informaţiilor private pe reţelele de socializare.
Sursă: The Guardian
Ce opţiuni există pentru a înlocui Facebook
22 aprilie 2018





Din aceeaşi categorie:
Modul în care Facebook îţi distruge viaţa. Datele îngrijorătoare ale unui studiu Harvard
(18 aprilie 2017)
389 vizualizări
Zuckerberg: Vreau ca reţeaua Facebook să devină la fel de vitală ca energia electrică
(9 noiembrie 2014)
36 vizualizări
Ştergerea istoricului Google - cum se face?
(6 iulie 2019)
161 vizualizări
Franţa interzice telefoanele mobile în şcoli din 2018
(12 decembrie 2017)
454 vizualizări
Apple lansează noile telefoane iPhone
(13 septembrie 2017)
56 vizualizări
Apple îşi va dota telefoanele cu chip-uri Intel
(11 iunie 2016)
58 vizualizări
Cele mai stricte şi cele mai relaxate ţări în privinţa jocurilor de noroc
(14 aprilie 2025)
12 vizualizări
Caz extrem de hărţuire online. Agresorul i-a transformat pagina de Facebook într-una de comemorare
(19 februarie 2018)
1493 vizualizări
48 de site-uri de jocuri de noroc au fost blocate
(1 august 2015)
319 vizualizări
Topul electrocasnicelor care se strică cel mai des iarna
(16 ianuarie 2017)
81 vizualizări
O nouă scurgere de date de pe Facebook include datele personale a sute de milioane de utilizatori
(5 septembrie 2019)
91 vizualizări
Parola viitorului: Scanarea creierului utilizatorului
(18 februarie 2016)
251 vizualizări
Apple blochează şi urmăreşte telefoanele furate în timpul jafurilor din marile oraşe. iPhone 11 Max Pro afişează mesaje de tipul „Returnaţi telefonul. Acest dispozitiv este urmărit. Autorităţile locale vor fi avertizate”.
(4 iunie 2020)
108 vizualizări
Samsung a lansat Galaxy S8 VIDEO
(30 martie 2017)
547 vizualizări
Windows Insider, peste un milion de utilizatori
(14 octombrie 2014)
44 vizualizări
Toate conturile de mail Yahoo! au fost compromise de hackeri
(5 octombrie 2017)
461 vizualizări
Facebook a blocat două campanii de manipulare, orchestrate din Arabia Saudită, Egipt şi EAU
(2 august 2019)
69 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole