Hipodromul Ploieşti a fost, sâmbătă, gazda unei noi reuniuni oficiale, în cadrul căreia au fost programate patru curse de trap, având ca „main event” Premiul de Mai, şi una de galop, dotată cu Premiul ARAC.
Evenimentul a fost deschis de Premiul Darius, câştigat de Grand Defi, după care a urmat prima cursă listată la pariuri de Casa Fortuna, Premiul Dediţel – Fortuna Silver. O întrecere cu zece cai la start, dar câştigată destul de lejer de iapa Grive Frazeenne, condusă de Adrian Marciu.
Principala cursă a zilei, Premiul de Mai – Fortuna Gold, a avut ceva mai mult suspans, pentru că favoritul Gailluron de Bellen a condus până aproape de intrarea în ultima linie dreaptă, dar a fost descalificat pentru galop prelungit, iar iapa Zi-Zi, condusă de Cristian Slate a profitat şi a scăpat în învingătoare, deşi era cotată cu una dintre ultimele şanse. Festivitatea de premiere a celei mai importante curse de astăzi a fost oficiată de Viceprimarul Ploieştiului, Cristian Mihai Ganea, de reprezentantul Casei de pariuri Fortuna, Dermot Keelan, şi de maestrul emerit al sportului, Titi Tudor.
A urmat, la ora 12.00, cursa de galop dotată cu Premiul ARAC, în care bulgarul Ivan Ivanov, cu armăsarul Ferment, a reuşit din nou să câştige şi să intre în posesia premiului pentru primul loc, în valoare de 1350 de lei. Reuniunea a fost închisă de Premiul Danezul, câştigat de iapa Calligenia BMW, avându-l în sulky pe Cristian Slate.
După cea de-a doua cursă a zilei, a avut loc şi un moment inedit, sportivii din cadrul „Florin Ghiţă Academy” făcând o scurtă demonstraţie de kickboxing pe pista de iarbă din faţa tribunei principale. Tinerii antrenaţi de cel care a câştigat, în 1997, cupa mondială de kickbox şi a fost primul campion Lokal Kombat sistem piramidal de opt luptători vin după participarea la Cupa Mondiala Judgement Day, organizată de Federaţia Română de Fresstyle-Kickboxing, la Târgovişte, acolo unde au obţinut două medalii de aur şi una de argint.
În plus, pe toată durata reuniunii, cei mai mici dintre spectatori s-au plimbat cu poneiul Perjar, în spaţiul special amenajat, între cele două tribune.
Partenerii Complexului Hipodrom Ploieşti pentru reuniunea de astăzi au fost: Casa de pariuri Fortuna, Federaţia Română de Trap, Asociaţia Calului de Trap, Federaţia Hipică Română, Asociaţia Română a Calului Arab de Curse, Restaurant „La Hipodrom”, Restaurant „The new London”, Complex Rezidenţial 9 Mai, Hotel Alexandros, Radio Prahova, RepublikaNews, Fapt Divers, Teatrul „Toma Caragiu” şi Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploieşti.
Următoarea reuniune hipică de trap va avea loc sâmbătă, 25 mai, atunci când vor avea loc două curse semiclasice: Premiul Constantin şi Elena şi Premiul Debutanţilor.
Hipodromul Ploieşti: Premiul de Mai, câştigat de surpriza Zi-Zi!
12 mai 2019

Din aceeaşi categorie:
În bicicleta unei campioane la ciclism a fost descoperit un motor ascuns!
(1 februarie 2016)
124 vizualizări
La Colţ! Petrolul – Unirea Cocorăşti 6-0 (6-0)
(8 octombrie 2016 - Ciprian RADU)
687 vizualizări
Presa: Hamza ar putea reveni în România
(18 noiembrie 2015)
655 vizualizări
De Lucas şi Tamuz, out până la final! Toto ar putea avea nevoie de operaţie
(12 mai 2015 - Ciprian RADU)
261 vizualizări
Larisa Iordache, medalie de aur, la Cupa Mondială de la Glasgow la gimnastică
(6 decembrie 2014)
275 vizualizări
Geraldo: Calificarea este cea mai mare primă!
(4 martie 2015 - Ciprian RADU)
246 vizualizări
VIA INSOLV a cerut falimentul Petrolului!
(15 iunie 2016)
650 vizualizări
Primul pas spre finală pentru Asesoft
(13 mai 2014 - Edi MOLDOVAN)
61 vizualizări
În sfârşit! Petrişor Voinea a plecat de la Petrolul
(7 septembrie 2015)
177 vizualizări
Handbal masculin: CSM Ploieşti transferă din campionatul spaniol!
(18 iunie 2015)
61 vizualizări
Foto: S-a redeschis fan-shop-ul Petrolului!
(15 august 2014 - Alex POLICALĂ)
1491 vizualizări
A început campionatul pentru lupii galbeni! Pe playstation!
(16 ianuarie 2015)
101 vizualizări
Întâlnirea decisivă pentru soarta Petrolului !
(30 mai 2017)
918 vizualizări
Petrolul: Cine a plătit amenda dată de Jandarmerie
(21 septembrie 2016)
238 vizualizări
Piţi, ce o vrea fotbalul ăsta de la tine?
(11 septembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
224 vizualizări
Antrenorul lui Terek, primele impresii despre Grozav şi Bokila
(12 septembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
456 vizualizări
Fostul petrolist Gicu Grozav pleacă de la Terek
(24 ianuarie 2017)
808 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole