Petrolul s-a impus, vineri, pe teren propriu, în faţa Ripensiei, scor 1-0, la capătul unui joc modest al ambelor formaţii, iar trupa lui Octavian Grigore ajunge la patru victorii consecutive în campionat şi urcă, cel puţin până sâmbătă, pe primul loc al ligii secunde. Paul Antoche a marcat în minutul 4, iar timişorenii, care au fost conduşi pentru prima dată de pe margine de noul antrenor Alexandru Pelici, au avut un eliminat, pe portar, încă din startul reprizei secunde.

Cu avantajul minim de pe tabelă, un om în plus pe teren şi o adversară care nu i-a pus niciun fel de problemă, Petrolul nu a mai forţat deloc, mulţumindu-se cu posesia, spre nemulţumirea celor aproximativ 2.000 de fani ploieşteni prezenţi pe arena “Ilie Oană”, care i-au şi taxat pe favoriţii lor după minutul 70, când gazdele au început să rateze cu nonşalanţă puţinele ocazii avute

Deşi Tavi Grigore a introdus câţiva jucători de viteză pe final, precum Nini Popescu sau Lumu, Petrolu a practicat acelaşi joc lipsit de sclipire şi de iniţiativă, cu multe pase în lateral sau în spate. În cele din urmă, fluierul final a venit, în momente în care Ripensia punea presiune şi în 9 jucători, după ce Ungureanu a ieşit accidentat, iar Petrolul obţine a patra victorie consecutivă, la capătul unui joc modest, şi urcă, măcar până mâine, pe primul loc al eşalonului secund, cu 35 de puncte, depăşind la golaveraj Chindia. De partea cealaltă, Ripensia rămâne pe poziţie retrogradabilă, 16, cu doar 14 puncte acumulate până în prezent.

PETROLUL PLOIEŞTI - RIPENSIA TIMIŞOARA    1-0

Paul Antoche 4'

Petrolul: Tordai - Alb. Olaru, Antoche, Fl. Plămadă, Ţigănaşu - M. Chindriş (cpt.), Danci - Cl. Herea (Lumu 67'), Ştefănescu (N. Popescu 81'), Saim Tudor (Rob. Grecu 81') - Arnăutu

Rezerve neutilizate: Bolboaşă - Velisar, Ant. Cruceru, Ciocâlteu

Antrenor: Octavian Grigore

Ripensia: Şt. Dobre - Ad. Popa, Bg. Străuţ, Hecsko, C. Toma (cpt.) - Burdeţ, Apro (Anghelina 46') - Al. Popovici (Păduraru 51'), Zaluschi (Ad. Ungureanu 81'), Cluci - M. Gueye

Rezerve neutilizate: - Bădăuţă, Monea, Stoi, Barîcă

Antrenor: Alexandru Pelici

Eliminat: Ştefan Dobre 48' (roşu direct)

Stadion: ”Ilie Oană” (Ploieşti - Prahova); Spectatori: 2.000; Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); Asistenţi: Mihai Marian Ionescu (Suseni - Argeş) şi Mihăiţă Adrian Noroc (Botoşani); Rezervă: Cristian Georgescu (Bucureşti). Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) şi Mircea Bucur (Târgu Mureş).