Reprezentativa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, la Moscova, cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, selecţionata Columbiei, în optimile competiţiei.

La finalul primelor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Anglia a marcat Harry Kane, din penalti, în minutul 57, iar pentru Columbia a înscris Yerry Mina, în minutul 90+3.

Kane a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al lui Carlos Sanchez chiar asupra atacantului de la Tottenham.

Mina a adus egalarea în minutul 90+3, după ce a marcat cu capul după un corner.

La loviturile de departajare pentru Anglia au transformat Kane, Rashford, Trippier şi Dyer, în timp ce Henderson a ratat.

Pentru Columbia au transformat Falcao, Cuadrado, Muriel, în timp ce Uribe şi Bacca au ratat.

Au evoluat următoarele echipe:

Columbia: Ospina - Arias (Zapata '116), Davinson, Mina, Mojica - Barrios, Sánchez (Uribe '79), Lerma (Bacca '62) - Cuadrado, Quintero (Muriel '88) - Falcao. Selecţioner: Jose Pekerman

Anglia: Pickford - Walker (Rashford '113), Stones, Maguire - Trippier, Alli (Dier '81), Henderson, Young (Rose '102) - Lingard, Kane, Sterling (Vardy '88). Selecţioner: Gareth Southgate

Meciul a fost arbitrat de americanul Mark Geiger.