Atletul CSM Ploieşti, Marius Ionescu, a izbutit un rezultat foarte bun la Olimpiada de la Rio, reuşind să ocupe poziţia a 37-a, din 155 de sportivi, în proba de maraton.

Elevul lui Cătălin Geapana şi Robert Munteanu a făcut o cursă în care a urcat constant în clasament, fiind pe locul 96 după primii 5 kilometri, dar reuşind să-şi depăşească adversarii şi să progreseze după fiecare 5 kilometri: locul 80 (km 10), locul 69 (km 15 şi jumătatea cursei), locul 66 (25 km), locul 60 (30 km), locul 49 (35 km), locul 39 (40 km) şi locul 37 (finalul cursei, 42.195 km).

Timpul realizat de român a fost de 2:17:27 ore, cu mult sub acel „personal best” de 2:13.00 de la Dusseldorf, însă condiţiile atmosferice în care s-a desfăşurat cursa – o ploaie ce a crescut foarte mult umiditatea – au influenţat performanţele tuturor sportivilor. Marius a încheiat la 8:43 minute de câştigător, kenianul Eliud Kipchoge.

Celălalt român prezent în cursă, Nicolae Soare, a ocupat doar poziţia a 127-a (timp 2:31:53 ore), din 140 de sportivi care au dus maratonul la bun sfârşit (15 au abandonat).

SURSA: CSMPloiesti.ro