Echipa de minihandbal băieţi a CSM Ploieşti a reuşit, în weekend, să se califice la turneul final după ce a ocupat poziţia secundă în turneul semifinal desfăşurat la Plopeni. Puştii antrenaţi de Gheorghe Puia şi Ramona Ştefan au făcut parte din Grupa A şi au câştigat toate cele trei partide disputate în prima fază a competiţiei: 19-8 (9-4) cu CSA Steaua, 16-14 (7-8) cu CS Baloteşti şi 16-10 (11-3) cu ACS Piticul Feteşti.

Apoi, s-au jucat meciuri de clasament, iar CSM Ploieşti a pierdut aşa-zisa finală a turneului, cu CSŞ Ploieşti, cu scorul de 7-18 (3-9), rezultat posibil şi în condiţiile în care tehnicienii echipei noastre le-au dat tuturor copiilor şansa să joace.

Turneul final se va desfăşura în perioada 2-5 iunie, Federaţia Română de Handbal intenţionând, se pare, să-l organizeze sub forma unui festival, la finalul căruia toate echipele să fie considerate câştigătoare.

Lotul folosit de Gheorghe Puia şi Ramona Ştefan a fost următorul: Mihnea Matache, Denis Ştefan, Mihai Neacşa, Bogdan Niculaie, Klaus Drăgan, Mihai Sîrbu, Mihai Stănescu, Sebastian Stănescu, George Manea, David Ştefan, Alexandru Constantinescu, Alexandru Crăciun, David Căldură, Darius Oprea, Denis Radu, Luca Cojan, Fabian Matei, Alexandru Popescu şi Gabriel Roşu.