Judo-ul a devenit, în ultimii ani, unul dintre sporturile cu rezultate foarte bune în Prahova.Mai de fiecare dată sportivii antrenaţi de echipa coordonată de Gheorghe Savu adună medalii în urma luptelor de pe tatami.

O asemenea situaţie, confortabilă pentru micuţii judoka prahoveni, s-a consemnat şi la Campionatul Naţional U 13, disputat la Arad.

Două dintre fetele de la CSM CFR CSS Ploieşti au câştigat medaliile de aur, devenind campioane naţionale: Denisa Cristea, la categoria 29 de kg, şi Maria Petre, la categoria 48 de kg.

Denisa Gheorghe a ocupat locul al doilea la categoria 29 de kg, iar Paul Stanciu (38 kg) şi Cătălina Topală (52 kg) au obţinut medaliile de bronz.

În competiţia rezervată echipelor, sportivii prahoveni au participat, alături de aceia din Dâmboviţa şi din Argeş, în cadrul formaţiei Regiunii 3 Muntenia.

Atât la masculin, cât şi la feminin, ei au obţinut medaliile de aur, semn că viitorul acestui sport în Prahova este asigurat. Din punct de vedere valoric.