Petrolul a remizat la Giurgiu, cu Astra, scor 0-0. Încă o dată, lupii nu au ştiut să profite de un moment favorabil, acela în care atât Steaua, cât şi CFR Cluj, formaţiile care ocupă primele două locuri, s-au încurcat.

Şi totuşi, pe lângă ocaziile de care au dispus, ploieştenii ar fi putut primi un penalti la Giurgiu, la faza în care Astafei a fost scos de pe traiectorie printr-o intervenţie brutală a lui Ben Yousef.

Tehnicianul Petrolului, Gigi Mulţescu, a remarcat momentul în timpul interviului acordat imediat după finalul meciului. Antrenorul Petrolului a dat şi dovadă de echilibru, absolvindu-l de vină pe Alexandru Tudor şi trecând sarcina semnalării intervenţiei neregulamentare în seama arbitrului asistent mult mai bine poziţionat pentru a interpreta corect faza.

”Puteam să facem mai mult. E un rezultat echitabil pentru că ne-am împărţit perioadele de posesie şi ocaziile. În primele 15 minute am avut ocazii, dar nu am avut şansă. La pauză le-am zis să joace mai rapid, din prima şi să dea gol. Jucătorii m-au ascultat, până la gol!
Astra e o echipă valoroasă, cu jucători buni. Eu am văzut că meritam penalti. Jucătorul mi-a zis şi el că a fost busculat. Ne-am obişnuit ca la fiecare meci să nu se dea penalti. Dar nu dau vina pe Tudor aici, a avut o prestaţie bună şi echilibrată. El nu avea cum să vadă faza, cred că asistentul ar fi trebuit să intervină”, a declarat Mulţescu la LookTv.

De partea cealaltă, Oleg Protasov a dat vina pe oboseala acumulată de jucătorii săi, dar şi pe faptul că Astra nu a putut introduce în teren un atacant de meserie, Fatai fiind accidentat.

”Nu am fost aşa proaspeţi aşa cum ar fi trebuit. Am intrat puţin mai greu în meci. Am avut câteva ocazii şi dacă aveam pe cineva care să dea goluri, câştigam. L-am băgat pe Alibec pentru că jucam fără atacant şi a trebuit să îl folosim.  Fatai a făcut antrenament după meciul cu Celtic, dar s-a accidentat în timpul antrenamentului. Ne lipseşte golul”, a declarat Oleg Protasov.

Protagonist al două ocazii mari ratate, dar şi al fazei la care lupii au cerut penalty, Victor Astafei crede că Petrolul merita să câştige. “Ştiam că o să fie greu. Sunt supărat, pentru că voiam să câştigăm neapărat, pentru a ne apropia de primul loc. Din păcate, astăzi nu a intrat mingea în poartă. Sper ca la următoarele meciuri să ne revanşăm şi să câştigăm. Am început bine meciul, am dominat, ne-am creat ocazii. Dar am jucat cu o echipă bună a campionatului, era normal să avem probleme. Dar judecând după a doua repriză, cred că meritam să câştigăm. Doar neşansa a făcut să nu înscriem", a spus fotbalistul.

În cazul unei victorii la Giurgiu, Petrolul s-ar fi apropiat la două puncte de Steaua şi ar fi egalat Clujul.

Rezultate complete:

*Oţelul Galaţi - Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-1)

Au marcat: C. Cristea '73 / D. Roman '30

*FC Braşov - CS Universitatea Craiova 2-3 (0-2)

Au marcat: Constantinescu (70-penalti), L. Ganea (79) / Vătăjelu (32), Bawab (45), Rocha (83)

*Ceahlăul Piatra Neamţ - CSMS Iaşi 2-2 (0-2)

Au marcat: Cârjan (58), Mândruşcă (66) / Novac (13), Wesley (42)

*Universitatea Cluj - FC Viitorul 2-2 (0-2)

Au marcat: Ceppelini (66), Gravenberch (70) / Mitriţă (21), Mitrea (44-penalti)

*FC Botoşani - Rapid Bucureşti 3-0 (2-0)

Au marcat: Martinus (7), Ngankam (24), Vaşvari (53-penalti)

*Concordia Chiajna - CFR Cluj 1-1 (1-1)

Au marcat: Bagarici (38) / Dragarski (5-autogol)

*Dinamo Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu 3-2 (1-1)

Au marcat: Alexe (6), Rotariu (60), Bilinski (90+2) / M. Roman (8, 50)